DOLAR 18,6303 -0.01%
EURO 19,2800 0.03%
ALTIN 1.043,480,14
BITCOIN 302358-1,34%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

HAZRETİ MUSA VE ASASI-4 – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
21 Haziran 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 21 Haziran 2013 Cuma 03:00:00
  HZ. MUSA FİRAVUNU
İMANA DAVET EDİYOR
Hazreti Musa kardeşi Harun aleyhisselâma vardı ve Tur dağında kendilerine tevdî edilen ilâhî emri tebliğ ettikten sonra beraber Firavun’un yanına gittiler.
Hazreti Musa ile Hazreti Harun Firavun’un yanına girince, Musa aleyhisselâm açık ve düzgün bir dil ile tebliğe başladı:
– Biz âlemlerin Rabbi ve senin de Rabbin olan Allahü Teâlâ’nın peygamberleriyiz, İsrail Oğullarına eziyet etmekten vazgeç ve onları bizimle beraber serbest bırak! Allahü Teâlâ bizi sana bu emrini tebliğ için gönderdi. Herhalde azâb yalanlayıp yüz çevirenedir, dedi.
Bunun üzerine Firavun, Hazreti Musa’ya:
– Seni çocukken biz büyütmedik mi? Hem bizde ömründen senelerce kaldın. Hem de yaptığın o kati işini işledin. O halde sen o nankör kâfirlerdensin! dedi.
Musa aleyhisselâm:
– Evet, o adamı öldürdüğüm zaman şaşkınlardandım. Bu sebeple sizden korktum ve içinizden kaçtım. Derken Rabbim benim hakkımda hüküm ihsan etti, mağfiret buyurdu ve beni peygamberlerden biri olarak gönderdi. O başıma kakdığın bir nimet de İsrail Oğullarını kul, köle edinmiş olmandır, diye cevap verdi.
Firavun:
– Âlemlerin Rabbi de nedir? diye sordu. Hazreti Musa da:
– Göklerin ve Yerin ve bütün aralarında bulunanların Rabbidir. O, eğer siz yakîn ehli iseniz, dedi. Firavun etrafındakilere:
– Dinlemez misiniz? Sizin inandığınız Rabbinizin ve evvelki atalarınızın Rabbi, diye söyledi! Her halde size gönderilmiş olan peygamberiniz mutlak mecnûn, dedi. «Peygamberiniz» derken de istihza edasıyla söylemişti.
Bunun üzerine Hazreti Musa:
FİRAVUN BEN İLAHIM DİYOR
– O, Maşrik ve Mağribin ve bütün aralarındakilerin Rabbidir, eğer siz akıl sahibi iseniz, diye cevap verdi. Firavun:
– Yemin ederim ki, eğer benden başka bir ilâh kabul edersen seni mutlak ve muhakkak o zindandakilerden ederim, dedi.
Hazreti Musa:
– Yâ! Sana apaçık isbat edecek bir şey getirdi isem de mi? Firavun:
– Haydi, getir onu bakayım eğer doğru söyleyicilerden isen? dedi.
Bunun üzerine Hazreti Musa asasını yere bırakıverdi ve o apaçık bir ejderha kesiliverdi. Bir de elini çekti çıkardı, o da bakan kimselere karşı bembeyaz oluverdi.
Firavun etrafında bulunan devlet adamları cemaatına:
– Bu, her halde çok usta bir sihirbazdır. Sihriyle sizi yerinizden çıkarmak istiyor. Binaenaleyh bunun hakkında ne emir verirsiniz? dedi.
Onlar da:
– Bunu ve kardeşini alıkoy, şehirlere de derleyici kimseler yolla ki, bütün bilgiç ve sihirbazları getirsinler. Bakalım kim galip gelecek, görelim, diye cevap verdiler.
Nihayet varılan karar üzerine toplanan sihirbazlar Firavun’a geldiler ve hep beraber devlet adamları ve halkın gözü önünde Hazreti Musa ve Hazreti Harun ile üstünlüklerini isbat için hazır oldular. Firavun halka hitaben:
– Siz de hazır mısınız, sanırız biz sihirbazlara tabî olacağız. Eğer ki, onlar galib gelirlerse, dedi. Sihirbazlar Firavun’a:
– Bizler galib gelirsek bize büyük mükâfaat var mı? diye sordular.
Firavun da:
– Elbet vereceğim, hem o zaman siz muhakkak benim yanımda makam ve mevkilere de kavuşacaksınız, dedi. Daha sonra sihirbazlar Hazreti Musa’ya:
– Biz mi başlayalım, yoksa sen mi önce başlarsın? dediler. Hazreti Musa:
– Siz atın ortaya, ne atacaksanız, diye cevap verdi.
Bunun üzerine sihirbazlar hemen iplerini ve sopalarını attılar ve:
– Firavun’un izzeti hakkı için biz galib geleceğiz elbette! dediler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.