DOLAR 18,6521 0.07%
EURO 19,5806 -0.06%
ALTIN 1.068,55-0,20
BITCOIN 313401-0,11%
Afyonkarahisar

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Hobi Bahçeleri -2- – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
19 Kasım 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 19 Kasım 2013 Salı 02:00:00
  Hobi bahçesi yapmak ne kadar güzel bir hizmetse, çocuklara oyun alanı yapmamak da fevkalâde üzücüdür.
Almanya’da bahçe alınıp satılmaz. Bizde babasının malı gibi çatır çatır alınıp satılır.
Almanya’da bahçenin bakımı, kullanımı ile ilgili bir takım kurallar getirilmiş, bizde kirasını öde de, bahçeye ister bak, ister bakma…
Almanya’da 15.200 hobi bahçesi varken, örneğin ilimizde 3 tane hobi bahçesi vardır. Almanya’nın yüzölçümü ile Türkiye’nin yüzölçümünü kıyaslayarak sonuca varabilirsiniz. Afyon’daki 3 hobi bahçesinde toplam 263 bahçe vardır. Sonuç olarak iyi değilse bile başlangıç için iyidir.
Eskişehir’deki Hobi Bahçeleri
Eskişehir’de 12.200m2 lik alanda 107 adet parsel Gönülbağı Hobi Bahçesi olarak hizmete sunulmuş. Ihlamur Vadi adıyla 100 parsel emeklilerin hizmetine sunulmuştur. Türkmendağı Hobi bahçesinden 99 emekli yararlanmaktadır. Bahçesaray’daki 85 parsel de emeklilere hizmet vermektedir. Eskişehir’de ilk hobi bahçesi 2006’da yapılıp hizmete açılmıştır. Eskişehir her alanda olduğu gibi hobi bahçesi konusunda da Afyon’a fark atmıştır. Tabii biz ilimizin adı Afyon mu olsa yoksa Afyonkarahisar mı ya da Sahib-ül Karahisar mı diye tartışırken atı alan Üsküdar’ı geçmiş…
Gelelim Afyon’a
Yurdumuzda hobi bahçeleri işiyle belediyeler ilgilenmiş ve pek çok ilde hobi bahçeleri kurulmaya başlanmıştır. Afyon’da da ikiyıl önce ilk hobi bahçesi Devlet Devlet Parkı’nın yanında kurulmuş, belediye ilk etapta yeterli başvuru sayısına ulaşamayınca reklâm yapmak zorunda kalmıştı. Başvuru süresi uzatılınca 35-40 olan başvuru bahçe sayısını geçti. Biz 5-6 yıl önce bu hobi bahçelerini yazdık. Lakin bizim ahali ancak uyandı. Devlet Parkı’nın yanındaki hobi bahçeleri ilk yıl iyi sınav verince milletin gözü açıldı. Belediye hemen 2 yeni bahçe daha yaptı. Bu defa başvurular patladı gitti…
Devlet Parkı’nın yanındaki Hobi bahçeleri sonuç itibariyle görülmeye değer bir yer oldu. Toprak olarak teslim edilen yüz küsür metrelik yerler süper birer bahçe oldu. Geneli emekli olan bahçe kiracıları sabahleyin adeta işine gider gibi bahçesine gidip akşama kadar çalışarak streslerini atıyor, zaman zaman da birbirleriyle çay sohbetleri yapıyorlar. Bahçe sakinleri kahveden kurtuldukları, tüketici olmaktan çıkıp üretici oldukları için çok mutlular.
Konya Hobi Bahçeleri
Konya Belediyesi’nin yaptığı hobi bahçesi sayısı 3.148’dir. 200 metrekarelik bahçelerden yıllık 110 lira kira alınıyor. Karatay Belediye Başkanı’nın ifadesine göre hobi bahçelerine olan ilgi her gün artmakta olup, talep çok fazla imiş. On bin bahçe olsa bir günde dolacağını söylüyor.
Konya Belediyesi bu bahçelere meyve fidanları dikilmesine izin vermiş. İlk kurulan hobi bahçesi neredeyse orman haline gelmiş. Oysa ki Afyon Belediyesi bu bahçelere meyve fidanı dikmeye izin vermemektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.