DOLAR 18,6366 0%
EURO 19,6343 0.01%
ALTIN 1.077,52-0,25
BITCOIN 316718-0,91%
Afyonkarahisar

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hobi Bahçeleri -4- – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
21 Kasım 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 21 Kasım 2013 Perşembe 02:00:00
  Hobi Bahçelerinin Güzellikleri
Çarşıdan pazardan aldığınız sebzeleri, dolaba koyuyorsunuz. Ertesi gün baktığınızda sebzelerin neredeyse iki katı büyüklüğe ulaştığınızı görüyorsunuz. Hormonlu olduğu için büyümeye devam ediyor.
Hobi bahçesinin güzelliği kendi yetiştirdiğiniz ürünleri yemenizdir. Hele hele bahçenin içinden koparıp da yemenin zevki bir başkadır. Hormonun dünyada kol gezdiği dönemde kendi ürettiğini yemek kadar lezzetli ve güzel bir şey olabilir mi?
Hobi bahçeleri düne kadar tanımadığınız bilmediğiniz insanlarla tanışma, dostluk, arkadaşlık kurma, sosyal çevreyi genişletme, birlikte etkinlikler düzenlemeye yardımcı olmaktadır.
Hobi bahçesi sakinleri birbirlerine hiç bir menfaat gözetmeksizin yardım ederler. Burada herşey imece usulü yapılır. Bu bahçelerde para geçmez.
Hele hafta sonlarında ailelerin bahçelere dolması, çocukların oynamaları, cıvıltıları, birbirlerini ancak bu şekilde görebilen ailelerin kaynaşması yakınlaşması son derece keyif verici bir durumdur.
Hobi bahçeleri emeklilerimizi yaşama yeniden bağlayan, onların yaşam kalitesini yükselten, emeklilerin yaşamına anlam katan can simitleri olmuştur.
Emekliler bu toprakları bazen tükenmişlikten, çoğu kez de varolmanın gayretinden, çabasından işlemiş, bahçeye dönüştürmüşler. Ortaya çıkarttıkları bu çok güzel bahçelerle yeniden, tekrar var olduklarını, tüketici değil, artık üretici olduklarını, ve her şeyden önce kendilerinin bir değer olduklarını kanıtlamışlardır. Tabii bu durumu emeklilik sendromunu yaşamayanlar, boşluğa düşmeyenler bilemezler.
Kıyaslama
Hobi bahçeleri konusunda Almanya ile Türkiye’yi kıyaslarsak arada büyük bir farklılık olduğunu görürüz.
Hobi bahçesi demek toprak demek, arazi demektir. Konuyu bu yönüyle ele alırsak, Türkiye 783.562 km2 lik yüzölçümü ile Avrupa’daki en büyük 2. ülke konumundadır. Almanya ise 357.022 km2 lik yüzçölçümü ile Avrupa Birliği’nde 4. büyük ülkedir. Bizim yüzölçümümüz Almanya’nın iki katından fazladır. Türkiye’deki hobi bahçesi sayısı net olarak bulamadık. Afyon’daki bahçe sayısı 3 ise Türkiye genelini siz hesaplayın. Almanya’da ise 15.200 adet bahçe olup 1.020.000 kişiye bahçe kiralanmıştır. Bizim toprağımız çok olduğu halde bahçemiz azdır. Ülke ekonomisine çok büyük katkısı olan bu bahçelerin azlığının nedeni acaba nedir?
Bizim hem ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlaması hem de emeklilerimizin yaşam kalitesini artırması açısından, ülke olarak hobi bahçeleri konusunda ciddiyetle ve acilen eğilmemiz gerekir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.