DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 616215-1,10%
Afyonkarahisar
18°

AÇIK

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İSLAMDA TEK EŞLİLİK

ABONE OL
1 Ağustos 2018 13:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Islama göre insanlık aile ile başlar. Bütün insanlar Hz. Âdem ile Havva’dan üreyip çoğalmışlardır. Yüce kitabımıza Hucurat suresinde bu durum açıkça belirtilmiştir:
“Yâ Eyyühennâsü innâ halagnâküm min zekerin ve ünsâ ve cealnâküm şuûben ve gabâile liteârefu…” (Hucurat/13) “Ey insanlar sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışasınız diye sizi şubelere (milletlere) ve kabilelere ayırdık.”
İslam’da aile meşru nikâh temeli üzerine kurulur. Kur’an’da evlenmeyi teşvik eden birçok ayeti kerime vardır. Dinimiz: “Namuslu, zinaya sapmamış ve gizli dostlar edinmeyen“ kimseler halinde hayatımızı devam ettirmek için “Mümin ve iffetli kadınlarla”, “Nikâhlanıp evlenmemizi” tavsiye eder.
İslamiyet bir kadının aynı anda bir erkekten fazlasıyla evlenmesini (çok kocacılığı) yasaklamıştır.(Nisa suresi, 24) İslam’a göre erkekler için de “Tek evlilik“ esastır. Konu ile ilgili olarak Nisa Suresi 129. ayette şöyle buyrulur:
“Kadınlar arasında adalet (ve eşitlik) icra etmenize-göstermenize, ne kadar hırs gösterseniz (gayret etseniz) asla güç yetiremezsiniz…”
Bu ayet-i kerime kesin olarak göstermektedir ki, İslamiyet’in erkeklere öngördüğü evlilik tek evliliktir. İslamiyet tek evliliği tavsiye ettiği halde bazı şartların oluşması durumunda, birden fazla dörde kadar evliliği de kesin olarak yasaklamamıştır.
İslam’ın şartların oluşması durumunda dörde kadar evliliğe izin vermesi, bazılarının zannettiği gibi kadına karşı saygısızlık değil aksine onun yararına olan bir tutumdur. Şimdi birden fazla kadınla evlenmenin şartları üzerinde duralım:
Dünya nüfusu incelendiğinde kadınların nüfusunun erkeklerden fazla olduğunu görürüz. Bu fazlalık savaşların artışıyla daha da artabilir, nitekim birinci ve ikinci dünya savaşlarında görüldüğü gibi, daha sonraki çıkan savaşlarda da erkek sayısında azalma, kadın sayısında artış görülebilir. Nitekim Irak’ta ve Suriye’de savaşların sürdüğü bazı bölgelerde benzer bir durum yaşanmaktadır; Bosna’da yaşanmıştır. Sırpların özellikle erkek nüfusa uyguladığı soykırım sonrasında neredeyse bir erkeğe on kadın düşmüştür. Yüce Allah, erkekle dişiyi meşru nikâh temeli üzerine aileyi oluşturmak ve insan neslini üretmek için yaratmış ve zinayı kesinlikle yasaklamıştır. Eğer İslamiyet şartları oluştuğu zaman birden fazla kadınla evlenmeye izin vermemiş olsaydı; erkek nüfusunun savaşlar sonucu azalması, kadın nüfusunun artması ve dul kalması sonucu insan neslinin üremesinde bir yavaşlama görülürdü. Eğer böyle bir yasak olsaydı binlerce kadının hayatları boyunca evlenmesine, annelik ve gelinlik zevkini tatmasına engel olunmuş, kadınlar sokağa terk edilmiş aynı zamanda zina ve fuhuşun artmasına sebep olunmuş olurdu. Bu durumu ne kadar anlatsak, anlamakta güçlük çekileceğini biliyoruz, fakat yanı başımızdaki Irak gerçeği göz önünde bulundurulursa durum daha iyi anlaşılacaktır.
Cinsi duygular kadın ve erkeğe neslin devamını sağlamak ve aradaki sevgi ve muhabbeti artırmak için verilmiştir. Eşi kısır olan bir erkeğin bir ikinci kadınla evlenmesi yasaklanmış olsaydı, erkeğin cinsi vazifeleri ve yaratılış amacı gerçekleşemezdi. (Erkeği kısır olan kadına ise erkeğinden isterse boşanma hakkı verilmiştir.) Yine kadının erkeğine karşı cinsi vazifelerini, kadınlık görevlerini yapamayacak durumda hasta olması, kendine ve ailesine bakamayacak durumda hasta olması (felçli vb) durumunda erkeğin bir ikinci kadın almasına izin verilmemesi adaletsizlik olurdu.
Özetle diyebiliriz ki, tek kadınla evliliği tavsiye eden dinimiz, gerekli şartların oluşması durumunda birden fazla dörde kadar evliliği eşler arasında adaleti sağlamak kaydıyla serbest bırakmıştır. “Eşler arasında ne kadar gayret sarf etseniz güç yetiremezsiniz” ihtarıyla da zaruri olmadıkça bir eşle evlenmeyi tavsiye etmiştir.
İslamiyet’in birden fazla kadınla evlenmeyi yasaklamamış olmasını tenkit eden ülkelere baktığımızda; Bu ülkelerde aile denen mukaddes çatının çöktüğünü, üreme hızının sıfıra indiğini, zinanın, fuhuşun ve metres hayatının, nikâhsız yaşamanın hızla yayıldığını görmekteyiz. Bu olumsuz gelişmelerin ardından babası belirsiz, gayri meşru çocukların sayısında ve AİDS gibi çaresi bulunamayan hastalıklarda artışlar olduğu görülmektedir.
İşte bütün zamanları ve durumları dikkate alan İslamiyet tek eşliliği tavsiye etmekle beraber, şartların oluşması durumunda birden fazla kadınla evlenmeye de izin vermiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.