DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 606698-2,05%
Afyonkarahisar
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KAMİL MİRAS ANADOLU LİSESİ NİTELİKSİZ OKUL OLMASIN!

ABONE OL
20 Nisan 2018 14:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Oğuzhan TAÇKIN 20 Nisan 2018 Cuma 14:11:51
 

Son günlerde gazetelerde eğitime destek manşetleriyle sıkça yer alan Sn. Valim Tutulmaz, Sn. Burhanettin Çoban ve Sn. Salih Sel; ajandanızın 1. Maddesinde “Nitelikli Liseler Konusu” olduğunu “umut” ederek ve yazıma başlıyorum. Umut ediyorum çünkü bu mesele şu an vatandaşların en önemli gündem maddesi oldu ve sizlerden bir ışık bekliyorlar.
Geçtiğimiz günlerde ilimizde puanla öğrenci alacak “nitelikli okullar” listesi yayımlandı. Listeyi görmeden umarım olumludur dedim! Ancak listede olması gereken okulları göremeyince bu eksik dedim! Zira eğitim son derece önemli bir müessesedir. Şakaya gelmez! Yap-boz gibi oyuncak edilmez! Başkaca amaç ve hedeflere alet edilemez! Ancak listeyi tekrarla kontrol etsem de ilimizde Anadolu Öğretmen Lisesi’nin devamı olan Kamil Miras Anadolu Lisesi’ni listede göremedim. Yıllarca ilimize başarılar sunmuş güzide okulumuz nasıl olurda “niteliksiz okul” yapıldı anlayamadım!
Benim şaşkınlığım ve üzüntüm sürerken bu karara tepkilerin olduğunu gördüm. Evet Kamil Miras Anadolu Lisesi’nin niteliksiz okul konumuna düşürülmesi kabul edilebilecek bir durum değildi ve oldukça büyük tepkiler vardı. Yıllarca Türkiye dereceleri çıkarmış hem akademik hem sosyal yönden kendini geliştirmiş “nitelikli” öğrencilerin yetiştiği bu okulun niteliksiz yapılması her şeyden önce vicdanlarda rahatsızlık oluşturdu. Bu kadar bilgi birikiminin heba edilmesi yazık değil mi?!
Bu üzüntülerimin yanında biraz da çözüme yönelik konuşmak istiyorum. Biz ilimizin gelişmesini istiyor muyuz yoksa istemiyor muyuz? İlimizden eskiden olduğu gibi “büyük adamların” çıkmasını istiyor muyuz istemiyor muyuz? İlimizdeki teşebbüslerde kaliteli bir istihdam istiyor muyuz istemiyor muyuz? Bu soruya istemiyoruz cevabının verilmeyeceğini biliyorum aynı zamanda umuyorum. Peki bu isteklerimiz nasıl olacak? Lafla peynir gemisi yürümez! Elbette kaliteli eğitimle olacak. Ancak son yıllarda ilimizin eğitimde oldukça gerilediği 81 ilin olduğu ülkemizde oldukça geri sıralarda bulunduğu ifade ediliyor!
Evet, kalkınmayı, nitelikli insanı, nitelikli istihdamı istiyoruz ancak “genel” durum bunun tam tersini gösteriyor. Üstelik bu durum ortada iken bir de başarıya sahip okulların niteliksiz konuma düşürülmesi nasıl izah edilebilir? Buradaki gaye nedir? Afyonkarahisar için yapılması gereken öncelik başarıya sahip okulların başarısını artırmak olmalıdır. Bu olması gerekir iken Türkiye 1.si ve daha pek çok dereceye sahip öğrenci çıkartmış Anadolu Öğretmen Lisesi ve devamı olan Kamil Miras Anadolu Lisesi’nin “niteliksiz okul” yapılması Afyon eğitimine ciddi bir darbedir.
Uzağa gitmeyelim, geçen yıla baktığımızda, Kamil Miras Anadolu Lisesi’nden 14 Tıp, 5 Diş Hekimliği, 14 Hukuk ve pek çok mühendislik ve diğer bölümler kazanılmış. İşte açık ve net “nitelikli mezun”! Peki nitelikli liseler belirlenirken bu “objektif” başarı kriterleri gözetilmediyse ne gözetildi?!
Diğer yandan, şu anki mevcut öğrenciler geçtiğimiz yıllarda nice emeklerin sonucu kazanıp gelmiş öğrenciler. Üstelik bu kazanım aile boyu! Maddi manevi bütün aile çalışıyor ve öğrenci aldığı puan ile Kamil Miras Anadolu Lisesi’ne yerleşiyor ancak geldiğimiz noktada ise bütün bu emekler neredeyse boşa gidecek zira bir tarafta puanlı öğrenciler bir tarafta puansız öğrenciler olacak. Elbette hiç kimse böyle bir ortamda başarı uyumu olacak diyemez.
İlimizdeki bu eğitim sorunundan velilerin ve ilimizin geleceğini düşünenlerin oldukça rahatsız olduğu aşikar. Dünya Mars’ta yaşamı tartışırken, ilimizde bunun tam tersinin yaşanması ilimiz için büyük bir kayıptır! Bu kayıp ilimize ekonomik ve sosyal yönden de yansıyacaktır. Nitekim, mezun olan öğrenciler ilimizdeki istihdamın bir parçası olacaklar. Şimdi bu döngünün temelinin çok sağlam olması gerekmez mi?
Bir de şunu ifade edeyim. Söyleyin lütfen, siz hiç okulunu bu kadar seven öğrenciler gördünüz mü? Okulum kapanmasın diye yeri geldiğinde ağlayan öğrencileri gördünüz mü? Her şeyi geçtim bu denli okul sevgisi veren bir okulu nasıl niteliksiz olarak konumlandırdınız? Bu benim içime sığmak bir yana içimi sızlatıyor ya sizin?!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.