DOLAR 18,5860 0.07%
EURO 18,3410 -1.16%
ALTIN 1.020,54-0,95
BITCOIN 369397-1,22%
Afyonkarahisar
13°

HAFİF YAĞMUR

18:48

AKŞAM'A KALAN SÜRE

KAZA NAMAZLARI İÇİN SÜNNETLERİ TERK ETMEK DOĞRU DEĞİLDİR

ABONE OL
24 Nisan 2019 13:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 24 Nisan 2019 Çarşamba 13:01:47
 

Enes (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Bir kimse namazını unutarak geçirmiş ise onu hatırladığı an kılsın.”(Nesâî, Mevâkît: 53; İbn Mâce, Salat: 10)
 Bu konuda Semûre ve Ebû Katâde’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmîzî: Bu Enes hadisi hasen sahihtir. Ali b. ebî Tâlib’den şöyle dediği aktarılmıştır: “O geçirdiği namazı vakitli vakitsiz ne zaman hatırlarsa o zaman kılar.” Şâfii, Ahmed b. Hanbel ve İshâk’ın görüşü de böyledir.
Ebû Bekre’den rivâyet ediliyor, Ebû Bekre ikindi vaktinde uyuyakalmış güneş batarken uyanmış ve namazını güneş battıktan sonra kılmıştır. Küfeliler bu görüştedirler. En güzeli kaza namazlarımızı kerahat vakitler dışında hemen kılmaktır.
• Birkaç Namazı Kaçıran Kimse
Hangisinden Başlayarak Kılmalı?
Abdullah b. Mes’ûd (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:
“Hendek savaşı günü Resûlullah (s.a.v.)’i dört vakit namazı vaktinde kılmalarına engel oldular. Gece epey ilerledikten sonra Bilâl’e emretti O da ezan okudu sonra kamet getirdi ve öğle namazını kıldı. Sonra kamet getirildi ikindi namazı kılındı. Sonra kamet getirildi akşamı, daha sonra da kamet edilerek yatsı namazını kıldı.” (Nesâî, Mevâkît: 55)
Bu konuda Ebû Saîd ve Câbir’den de hadis rivâyet edilmiştir. Uyku ve unutma yoluyla geçirilmiş namazlar konusunda âlimler bu hadise göre amel etmişlerdir.
Câbir b. Abdillah (r.a.)’den rivâyet edilmiştir: Hendek gününde Ömer b. Hattâb Kureyş kâfirlerine sövüp saymaya başladı ve dedi ki: “Neredeyse ikindi namazını kılmadan güneş batacaktı, bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.) “Vallahi ben ikindi namazını henüz kılmadım” buyurdu. Câbir diyor ki: Bundan sonra Buthan vadisine indik Resûlullah (s.a.v.) abdest aldı bizde abdest aldık Peygamber (s.a.v.) güneş batışından sonra ikindi namazını arkasından da akşam namazını kıldı.(Nesâî, Mevâkît: 53; İbn Mâce, Salât: 6) Tirmîzî bu hadis hasen sahihtir demiştir.
Kaza namazıyla meşgul olmak nafile namazla meşgul olmaktan daha önemlidir. Fakat beş vakte bağlı olan sünnetler müekked olsun gayri müekked olsun bundan müstesnadır. Yani sünnetleri terk ederek, bunların yerine kazaya niyet etmek uygun değildir. Aksine bu sünnetlere niyet edilmesi daha uygundur. Hatta kuşluk ve teheccüd namazı gibi haklarında hadis bulunan namazlar da böyledir. Bunlara da bu şekilde nafile olarak niyet edilmesi evlâdır. Çünkü bu sünnetler farz namazlarını tamamlar. Ayrıca bunların telafisi mümkün değildir. Kaza namazlarının ise belirli vakitleri olmadığı için telafileri mümkündür.
Kaza Namazı İçin Sünnet Terk Edilemez
Farz namazlarını kazaya bırakarak günaha giren kimsenin, bu günahtan kurtulmak için sünnetleri feda etmesi uygun değildir. Böyle bir kimsenin fazla ibadet yaparak Yüce Allah’ın affına sığınması gerekirken, kendisi için Rasulullah (s.a.v.)’ın şefaatinin tecellisine vesile olacak bir kısım sünnetleri, nafileleri terk etmesi nasıl uygun olabilir? Hem farzları kazaya bırakmak hem de vakit namazlarını sünnetten tecrit etmek iki kat kusur olmaz mı? Fetvaya esas olan görüş budur. Bu görüş Ömer Nasuhi BİLMEN Merhuma aittir.  (Bak. Ö.N.Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, sayfa: 186)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.