DOLAR 23,3590 1.07%
EURO 25,1835 0.36%
ALTIN 1.475,651,01
BITCOIN 620434-0,23%
Afyonkarahisar
16°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ORUCUN FAYDALARI -2 – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
31 Mayıs 2018 13:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 31 Mayıs 2018 Perşembe 13:15:26
 

(Dünden Devamı)
Bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret-bağış ve sonu cehennemden kurtuluştur. Kim bu ayda kölesinin, işçisinin- emri altındakilerin işini hafifletirse Allah onu cehennemden azad eder.
Bu ay içinde dört şeyi çokça yapın. İkisi ile Rabbimizin rızasını kazanırsınız. Diğer ikisi de sizin için kaçınılmaz ve ihmal edilmez ihtiyaçlardır.
Rabbinizin hoşnutluğunu kazandıran iki şey, Allah’tan başka ilah olmadığına şahadet etmek ve O’na istiğfar etmektir. Sizin için kaçınılmaz ve ihmal edilmez olan diğer iki şey de, Rabbinizden cennet istemeniz ve sizi cehennemden korunmasını dilemenizdir.” (İ.Gazali, Mükâşefetü’l Kulûb/559)
Yine Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor:
“- Kim inanarak ve önemini anlayarak Ramazan Orucunu tutarsa, geçmiş ve gelecek bütün günahları affedilir”
“-Ulu Allah “ insanoğlunun oruç hariç, her ameli kendisi içindir. O sırf benim içindir ve mükâfatını da yalnız ben veririm” diye buyuruyor. Ulu Allah’ın kendisine izafe ettiği bir ibadet için başka bir şey söylemeye lüzum yoktur.”
“ Ümmetime, Ramazan ayında, daha önceki ümmetlere verilmeyen beş özellik verilmiştir:
1.Allah katında oruçlunun ağız kokusu, miskten daha hoştur.
2.İftar anına kadar melekler onlar için istiğfar eder.
3.O ayda şeytanların elebaşları tutuklanır.
4.Ulu Allah her gün “Salih kullarının kötülük ve sıkıntıdan kurtulmaları yakındır” buyurarak her gün cenneti süsler.
5.O ayın son gecesinde günahları affedilir.”
Sahabeler “Ya Resulallah, o gece Kadir Gecesi midir” diye sordular. Peygamber’imiz onlara şu cevabı verdi. “ Hayır, Fakat her iyi amel işleyenin ameli bitince, mükâfatı verilir.” (İ.Gazali, 559)
Yine sevgili Peygamberimiz oruçla ilgili bir başka hadislerinde şöyle buyuruyor:
“Cennetin ‘reyyan’ (lügatte kana kana su içen demektir.) adlı bir kapısı vardır. O kapıdan ancak oruç tutanlar cennete girerler “(Müslim ve Buhari, Sehl ibni Saaddan)
“Oruçlunun iki sevinci vardır: İftar ettiği zaman ki sevinci ve Rabbi ile buluştuğu zamanki sevinci “ (Müslim ve Buhâri, Ebu Hureyre’den)
“Oruçlunun uykusu da ibadettir” (İbni Mendeh İbni Muğire’den, İhya cilt 1595 )
Kulunun tuttuğu orucundan dolayı Cenâb-ı Allah meleklere karşı övünerek şöyle der:
“Ey meleklerim! Kuluma bakınız! Şehvetini, lezzetini, yemesini ve içmesini benim için bırakmıştır. (terk etmiştir)” (İhyau ulumü’d Din 1/596)
Allah’ın Resulü da ümmetinin tuttuğu oruç ile iftihar ederek şöyle buyurmuştur:
“Gerçekten Allah meleklere karşı, abid bir genç ile iftihar ederek buyurur: Ey şehvetini benim için terk eden genç! Ey gençliğini bana bahşeden genç! Sen benim neznimde meleklerimin bazısı gibisin” (İhya 1/595)
İşte Allah‘ın meleklere secde edin diye Emir ettiği insan bu insandır. İnsan başta orucu olmak üzere takvası ve ibadetleri ile öylesine yücelir ki  ona  melekler bile  imrenir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.