DOLAR 18,5324 0.09%
EURO 18,1817 0.07%
ALTIN 989,880,22
BITCOIN 3649851,81%
Afyonkarahisar
25°

AÇIK

05:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖYKÜLER

ABONE OL
25 Nisan 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüzü oldukça soğuk olan, hikayeleri dilden dile dolaşan bir sürüngen olan yılanı hikayesi anlattı bir dostumuz. Ne kadar soğuk yüzlü olsa da dostluk kurulabiliyormuş.
Gelincikle Yılan
Delikanlı görkemli bir düğünle evlenmiş. Aradan belirli bir süre geçtiği halde çocuğu olmuyormuş. Adam bir gün tarlada bir gelincik yavrusu görür. Eşinin bununla oyalanacağını düşünerek yavruyu eve getirir. Eşi yavru ile ilgileniyor, ona çok güzel bakar. Daha sonra bir bebekleri olur. Gelincik yavrusuna olan sevgisi eksilmez. Yavrusunu ne kadar seviyorsa gelinciği de o kadar sever.
Bir gün kadın evin eşiğinde otururken, yanına gelen komşularıyla sohbete dalmış. O arada evin içtinden bir gürültü kopar. Komşuların kadına ‘Biz sana dememiş miydik. Gelincik çocuğa zarar verdi.’ derler. Kadın hışımla yerinden kalkmış ve odanın kapısını açmış. Bir de ne görsün. Gelincik ağzı yüzü kanlar içerisinde açılan kapıdan dışarıya doğru kaçıyormuş. Bunu gören kadın deliye dönmüş. Hemen eline aldığı bir sopa ile gelinciğe vurmaya başlamış. Kendinden geçerek öyle çok vurmuş ki gelincik orada ölmüş. Bir zaman sonra çocuğu aklına gelince elindeki sopayı fırlatıp koşarak eve girmiş ve çocuğunun yattığı beşiğin yanına varmış. Bir de ne görsün; Beşiğin üzerinde kocaman bir yılan fakat yılanın başı yok. Yılan ölmüş. Gelincik yılandan çocuğu kurtarmış. Kapı açıldığında da yılanın başı ağzında ve her tarafı kanlar için deymiş.
Gelincik çocuğu yılandan kurtarmış, kendini kadından maalesef kurtaramamış
DERS:
1- Hiçbir zaman ön yargılı olma.
2- Kimsenin gazına dolduruşuna gelme.
3-Kendine yapılan iyiliğe nankörlük etme.
Kuyruk Acısı
Öykü bu ya, bir adamla bir yılan çok iyi dost olmuşlar. Dostlukları yıllarca sürmüş.
Adam her gün yılanın yuvasına gelir, ona yiyecekler getirirmiş.Yılan da adamın yanına gelerek, her gün bir altın bırakırmış. Bu durum yıllarca sürmüş. Bir ara adam hastalanmış. Hastalığı epeyce sürmüş. Adam oğlunun yanına çağırıp ‘Oğlum filanca yere git. Şu yiyecekleri götür. Oraya bırak, ve orada bekle.
Bir yılan çıkacak ortaya. Sakın o yılandan korkma, dosttur o yılan; sana hiçbir zarar vermez. Yere bir tane altın bırakır, sende onu alır gelirsin.’ der.
Çocuk söylenen yere gider. Babasının söylediği gibi hareket eder. Yılan çıkar ve yere bir altın bırakır. Çocuk ‘demek ki bu yılanın bulunduğu yerde bir hazine var’ Şu hazinenin hepsini alayım, diye düşünürken, yerde gördüğü taşı kapıp yılana doğru fırlatır. Bu taş yılanın kuyruğuna isabet eder. Yılanın kuyruğu kopar. Yılan da çocuğu sokar. Çocuk oracıkta ölür.
Olanları tahmin eden adam iyileşince yılanın bulunduğu yere gitmiş. Yılan deliğinden çıkkmış. Adama bakmış. Adam yılana bakmış. Uzunca bir süre bakışmışlar. Adam ‘Bizim olan sana bir densizlik yapmış ve cezasını da bulmuş. Biz dostluğumuza kaldığımız yerden devam edelim.’ demiş. Yılan ‘Yooook yooook bende bu kuyruk acısı, sende de bu evlat acısı varken biz artık dost olamayız.’ demiş.
DERS: Yıllar geçse de kuyruk acısı geçmez.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.