DOLAR 18,6326 0.01%
EURO 19,2960 0.07%
ALTIN 1.042,320,12
BITCOIN 302385-2,06%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

SAVUNMA MEKANİZMALARI – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
2 Ekim 2018 13:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 2 Ekim 2018 Salı 13:09:48
 

Özdeşleşme: İnsanların kendilerini yetersiz gördüğü durumlarda başarılı kişileri kendilerine model almasıdır. Yetersiz olan kişi, kendisine model aldığı kişiymiş gibi davranmaya başlar. Özdeşleşme mekanizması sonuçta kişinin olumlu yönde gelişmesine neden olduğu için olumlu bir mekanizmadır. Sürekli birbirleri ile tartışan iki kardeş, izledikleri çizgi filmde hiç tartışmayan, güzel geçinen kardeşleri örnek alarak, çizgi filmdeki kardeşlerle özdeşleşirler.
Yer değiştirme: Kişinin temel bir duygusunu bastırmasıyla biriken enerjiyi ve duygunun oluşmasına sebep olan nesneden farklı bir nesneye doğru yönlendirilmesidir.
Okulda öğretmenin hırpaladığı, azarladığı çocuk, evine dönünce odasındaki eşyaları kırıp dökmesi, öfkesinin yer değiştirmesine güzel bir örnektir.
Yadsıma (İnkar): Kişi kabul edemeyeceği bir durumla karşı karşıya gelince, gerçeği, realiteyi reddedip gerçeği çarpıtması bastırma mekanizmasıdır. Yadsıma mekanizması kişinin gerçeği bir süre ertelemesi ve sonuçta durumu kabullenmesi için süre kazanmasıdır. Belirli bir süreçte durumu aşamayan kişi sonuçta psikolojik rahatsızlığa yakalanabilir.
Babasını kaybeden bir gencin babasının döneceğine olan inancı ile yemek masasındaki yerini boş bırakması yadsımaya bir örnektir.
Yüceltmek: İlkel düzeydeki arzu ve isteklerin oluşturduğu hırs ve enerjinin toplumun kabul ve tasvip ettiği yaratıcı davranışlara yönlendirilmesiyle işleyen mekanizmadır. Saldırgan bir kişiliğe sahip birinin başarılı bir boksör olması yüceltme mekanizmasına güzel bir örnektir. Bu kişiyi boksör olmaya iten, onun saldırgan tutumu ve kişiliği olabilir.
Gerileme: kişilerin isteklerinin karşılanmaması durumlarındaki kaygıyla mücadele için, kendilerini güvende hissettikleri bir dönemdeki davranışları tekrarlamasıyla işleyen bir mekanizmadır.
Ortaokula giden bir çocuğun, kardeşinin doğumu ile geceleri yatağını ıslatması gerileme mekanizmasıdır. Bu durum halk arasında “günüleme” olarak algılanır.
Bastırma (Baskılama): Kişinin kabul edemediği duygu ve düşüncelerin bilinç dışına atılması sürecidir.
Bastırma bir unutma yöntemidir. Böylelikle kişi kendisine zarar veren duygu ve düşüncelerden kurtulmuş olur. Örneğin yeni evlenen çiftten birisi çocuk isterken, diğeri istemez. Yeni evli çift bu sorunu görmezden gelerek sorunu bastırırlar.
Mantığa Bürüme (Ussallaştırma): Kişinin herhangi bir konudaki başarısızlığını örtmeye yardımcı olacak nedenler üretmesidir. Sınava çok çalışan bir öğrenci, sınavdan istediği notu alamayınca öğretmenin kendisine taktığını söylemesi, onun özgüvenini korumaya çalışma çabasıdır.
Hani derler ya iyi notu öğrenci alır, zayıfı öğretmen verir.
Ödünleme: Kişinin kendisini zayıf ve yetersiz bulduğu alanları, başka olumlu özelliklere yönelerek gidermeye çalışmasıdır. Buna en güzel örnek, boşanma süreci yaşayan kişinin, kendini iş hayatına vermesidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.