DOLAR 18,6422 0.02%
EURO 19,6345 0%
ALTIN 1.076,08-0,38
BITCOIN 315708-1,46%
Afyonkarahisar

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SA’Y NASIL YAPILIR – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
24 Mart 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 24 Mart 2013 Pazar 02:00:00
  Koşmak, hızlı yürümek anlamına gelen Sa’y, Safâ ile Merve arasında usulüne göre gerçekleştirilen gidiş geliştir. Terim olarak, hac ve umrede Kâbe’nin doğu tarafındaki Safâ’dan başlayarak Merve’ye dört gidiş, Merve’den Safa’ya üç dönüş olmak üzere bu iki mevki arasındaki gidiş-gelişe denir. Sa’y esnasında Safâ ile Merve arasındaki mesafenin iki yeşil ışık arasında bulunan bölümünde daha canlı ve hızlı yürümeye ise “Hervele” denilmektedir.
Sa’y yapacak kişi, Hacer-i Esved’i istilam ederek Safâ tepesine yönelir.“Allahım! Senin rızan için umre sa’yini yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle” diye niyet eder, Kâbe’ye döner, tekbir, tehlil, salâvat okur ve içtenlikle dua eder. Sonra Merve tepesine doğru yürüyerek sa’yin ilk şavtına tekbir, tehlil ve dualarla başlar. Yukarıda da belirtildiği üzere bunların okunması zorunlu değildir. Önemli olan içtenlikle Allah’a yöneliş ve duadır.Yeşil ışıklı direklerin arasında, erkekler koşar adımlarla yürür (Hervele).
Merve’ye varınca bir şavt tamamlanmış olur. Burada da yine Kâbe’ye yönelerek tekbir, tehlil ve salâvat-ı şerife okunur, dua edilir. Sonra Merve’den Safâ’ya doğru yürünür. Safâ’ya varınca ikinci şavt tamamlanmış olur. Diğer şavtlar da aynı şekilde yapılır. Yedinci şavt tamamlandıktan sonra Merve’de Kâbe’ye karşı dönerek dua edilir ve sa’y tamamlanmış olur. (Sa’y Safa’da başlamış Merve’de bitmiş olur)
TIRAŞ OLUP İHRAMDAN ÇIKMA
Saçlar tıraş edilmek suretiyle ihramdan çıkılır. Erkekler saçlarını dipten tıraş eder veya kısaltırlar. Kadınlar ise saçlarının ucundan parmak ucu uzunluğundan daha az olmayacak miktarda keserler. Tıraş olduktan sonra umre ihramından çıkılmış olur. Böylece geçici ihram yasakları da kalkar. İhramdan çıkma aşamasına gelmiş ihramlı kimseler, kendilerini ve birbirlerini tıraş edebilirler. Mekke-i Mükerreme’de bulunulduğu sürece beş vakit namazın Harem-i Şerif’te kılınmasına özen gösterilmeli ve fırsat buldukça bol bol nafile tavaf yapılmalıdır. İmkân bulunca Harem-i Şerif’te Kur’an okumaya gayret edilmeli, uzaktan gelenler nafile namaz yerine, nafile tavaf yapmalıdırlar. Mekke-i Mükerreme’de zaman, olabildiğince iyi değerlendirilmeye çalışılmalıdır.
UMRENİN VE HACCIN FAZİLETİ HAKKINDA
Hadis-i Şerİfler
“Hacı, umreci, gaza eden, savaşcı bunlar Allah’ın yoluna girmiş insanlardır. Masrafları fîsebilillahtır. Cuma nazmına giden kimse (ve hacılar, gaziler) Allah’ın himayesindedirler. Allah bu adamları bu mübarek adamları bu ibadetlere çağırmıştır. Onlarda davete icabet etmişlerdir. Allah ta bu davete uyan misafirlerine ne isterse verir.” ( Haccın Faziletleri ve İncelikleri Esad Coşan sayfa 270, Hazırlayan Metin Erkaya İstanbul 1994)
“Hacı Allah’ın garantisindedir, sigortasındadır. (ister gelirken, ister dönerken olsun) yorgunluk sebebiyle Allah günahlarınızı bağışlar, kaldırıpta attığı her adımdan dolayı cennette dereceleri yükselir. Yağmurdan damlalar için de bir şehid sevabı verilir.” (Haccın Faziletleri ve İncelikleri Esad Coşan sayfa 270, Hazırlayan Metin Erkaya İstanbul 1994)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.