en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0700 0.22%
EURO 20,5567 -0.41%
ALTIN 1.225,580,47
BITCOIN 5358242,03%
Afyonkarahisar
12°

PARÇALI BULUTLU

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Sen Adam Olamazsın” – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
29 Aralık 2017 11:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 29 Aralık 2017 Cuma 11:10:54
 

Bundan birkaç yıl önce internette okuduğum, birkaç gün önce de televizyonda bir eğlence programında dinlediğim bir öyküyü yazmak istiyorum. Kendimi yazmaya zorunlu hissettim, çünkü oldukça güzeldi öykü.
Ununu elemiş eleğini de duvara asmış bir adamı, başka bir kentte yaşayan oğlu ziyarete gelmiş. Oldukça soğuk bir başlangıç, ilerleyen dakikalarda ılıman bir sohbet davasına dönüşmüş. Ancak babanın gönlünün sırça sarayı kırıldığı için parçaların birleştirilmesinin olanaksız olduğu sohbetin bir türlü ısınamamasına neden olmuş.
Bir ara pencerenin kenarına kuş konmuş. Babanın dikkati kuşa yönelmiş. Oğluna “Bu nedir?” diye soruvermiş. Oğlu “O bir kuştur baba” demiş. Bir süre sonra adam oğluna tekrar kuşu göstererek “Bu nedir?” diye sormuş. Oğlu da biraz sıkılarak “O bir kuştur baba” diye yanıt vermiş. Bir süre sonra tekrar “Bu nedir?” diye soran adama oğlu, “Baba o bir kuştur, bu üçüncü kez soruşun, bunadın mı yoksa” der. Baba yerinden kalkıp diğer odaya gider, elinde bir defterle döner. Defterin sayfalarını karıştırır. Bir sayfada durarak defteri oğluna uzatır. Defterde; “Bugün oğlum bana pencereye konan bir kuşu göstererek “Bu ne?”diye sordu. Onun bir kuş olduğunu söyledim. Oğlum arka arkaya tam 21 kez “Bu ne?” sorusunu sordu. Hiç bıkmadan usanmadan onun bir kuş olduğunu söyledim. Çünkü oğlum 3 yaşında ve öğrenme sürecindeydi.”
O anda, oğlumun yüzü allak bullak oldu. Gözündeki yaşları silerek ellerime sarıldı öptü öptü…
Şimdi de pek bilinen eski bir fıkrayı tekrar edelim. Adamın çok yaramaz, huysuz ve aksi bir oğlu varmış. Hep babasının söylediğinin aksini yapan bir çocuk olan oğluna adam hep, “Sen adam olamazsın” dermiş. Oğlu bir zaman sonra evden ayrılıp gitmiş. Aradan uzun yıllar geçmiş. Bir gün adamın kapısı çalınmış. Adam kapıyı açınca karşısında askerleri görmüş. Askerler adamı derdest edip saraya götürmüşler. Yaka paça adamı devrin Valisi’nin önüne atmışlar. Vali adama yaklaşıp sormuş, “Beni tanıdın mı”, adam “Bilemedim” diyebilmiş yavaşça. Vali bey, “Ben senin ‘sen adam olamazsın’ dediğin oğlunum. Bak gördün mü bu şehre Vali oldum” demiş. Yaşlı adam yavaş bir sesle “Ben sana ‘Vali olamazsın demedim.’ Adam olamazsın dedim. Sen adam olsan babanı böyle yaka paça ayağına getirtir miydin. Ayağına getirteceğine gelip elimi öpseydin ya…”
Vali, paşa, padişah olmak zor değil, lakin adam olmak, adam gibi adam kolay değil.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.