DOLAR 18,5550 0.15%
EURO 17,9636 -0.4%
ALTIN 979,14-0,83
BITCOIN 3585873,23%
Afyonkarahisar
21°

HAFİF YAĞMUR

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SEVGİNİN TERAZİSİ

ABONE OL
31 Temmuz 2018 13:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nasıl ki geçimin ölçüsü terazisi yoksa sevgininde yoktur ölçüsü terazisi. Bizim ruhumuz sarrafların hassas terazisinden daha hassastır. Tartıda ölçüde şaşmaz. Lakin iş çocuklarımıza gelince terazi hassasiyetini yitiriyor.
Bütün ana babalar çocuklarının hepsini de çok sevdiklerini, katiyen ayırt etmediklerini üstüne basa basa söylerler. Peki gerçek öyle mi? Tabii ki gerçek öyle değil. Arada bir ağızlarından kaçırırlar. “Bu benim ilk göz ağrım” yada “İlkim, mülküm, samur Kürküm” diyerek farkında olmadan pozitif ayrımcılık yaparlar. Bazen de evin en küçüğüne sevgiyle bakarak “bu bizim son kesen” derler. Bazen de evin tek erkek çocuğuna hayranlıkla bakıp “bizim soyumuzu bu sürdürecek” derler. Kimisi anasının, bazısı babasının adını verdiği çocuğuna ayrıcalıklı davranır.
Şimdi kendi ailemizde gözlemlediğim çocuklarla ilgili izlenimlerimi aktaracağım. Altı yaşındaki torunum zaman zaman telefonda annesini, babasını bana şikayet ederek onları dövmemi istiyor. Kendisini kurtarmamı isterken, aslında kendilerini ziyarete gelmemizi istiyor, diye yorumluyordum.
Tatilde geldiklerinde anne babanın kendisine ters davranmadıkları, kendisini dövmediklerini gözlemledim.
Anne de baba da yüksek öğrenim görmüş eğitimli insanlar. Çocuğun anne babayı şikâyet eden o cümleyi neden kurduğunu bir türlü çözemedim. Anne babayı şikayet eden Doruk ile 3 yaşındaki Berat’ın her hareketlerini kaçırmadan izliyorum.
Büyük torun gel deyince geliyor onu öpüp kokluyoruz. Küçük bizi yadırğıyor. Biz küçüğü yakalayıp zorla öpüyor, seviyoruz. Daha önce büyüğü sevdiğimiz için, olumlu yada olumsuz bir tepki vermiyor. Arada bir annesi yada babası küçükle ilgilenip onu sevdiklerinde, büyüğün rengi değişiyor. Bu durumun küçüğün ilgileri üzerinde topladığı şeklinde yorumladım. Diğer bir deyişle büyüğün, küçüğü günülediği, kıskandığı kanısına vardım. Anne baba küçüğü sevince, onunla ilgilenince büyüğün pisikolojisi bozuluyor, diye düşündüm.
Başta da söylediğimiz gibi sevginin ölçüsü terazisi yok. Çocuklarımıza sevgimizi verirken çok dikkatli olmalıyız. Birini severken diğerini kırmak, küstürmek çocuğun ruhsal dünyasını yıkmak, çocuğun kişilik kazanmasına olumsuz katkı sağlamaktır.
Şunu unutmamalıyız, küçük kusurlar büyük sorunların başlangıcıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.