DOLAR 18,6395 0.01%
EURO 19,6312 0.04%
ALTIN 1.077,14-0,28
BITCOIN 315719-1,31%
Afyonkarahisar

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SINAVDA SIFIR ÇEKENLER FAKİR VE YOKSUL ÇOCUKLAR…

ABONE OL
13 Ağustos 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kocatepe Gazetesi 13 Ağustos 2013 Salı 03:00:00
  Mevcut eğitim sistemindeki adaletsiz bir elemeye ve acımasız bir yarışa dayalı sınavcı, ezberci ve dershaneci zihniyetin pedagojik yönden ve çocukların psikolojik, sosyal ve duygusal gelişimleri açısından ciddi sakıncaları olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.
Özel okullar yanında zengin semt okulları başarılı olurken, ‘köy ve fakir semt okulları’ nal toplamaya devam etmektedir. Halen ilimizde yüzlerce okulda ikili, yüzlerce okulda da birleştirilmiş sınıflarda eğitim veriliyor. Binlerce öğrenci bu okullarda olumsuz, sağlıksız ve ilkel koşullarda alt alta, üst üstte, kucak kucağa eğitimini sürdürüyor.
Bu okullarda derslik, laboratuar, spor ve eğitim salonları eksikliği, öğretmen açığı da cabası. Sınavda sıfır çekenlerin çoğunun sosyo-ekonomik düzeyi düşük ailelerin çocukları olması, eğitim sistemimizde nelerin öncelikle çözülmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Türkiye’de eğitim sisteminin temelini oluşturan ve her yönüyle sınavlara endeksli olan mevcut yapının kökten değiştirilmesi ve göstermelik değil, gerçek anlamda öğrenci ve okul odaklı eğitim politikalarının oluşturulması gerekiyor.
Türk eğitim sistemi öğrencileri sadece sınav kazanmaya odaklandırıyor. Oysa gerçek başarı 120 dakikada 100 soru çözmek değildir.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilerimizin her alanda başarılı olabilmeleri için projeler geliştirmeli, stratejilerini varsa tabi yeniden gözden geçirmelidir. Anaokulundan itibaren bu işi ciddiye almalıdır. Tüm çocukların eğitim almasını sağlamalıdır.
Sonuçta akademik başarılarının yanı sıra hayatta da başarılı olabilen, öğrenmeyi seven, girişimci, kendine güvenen ve sosyal hayatta da başarılı nesiller yetirmemiz gerekiyor. İlimizde Milli Eğitim Müdürlüğünden tutun, okul yöneticileri, öğrenciler, anne babalar, öğretmenler yediden yetmişe herkes sınav stresi ve korkusu yaşıyor.
Çocuklarımıza eziyetin bin türlüsünü çektirmeye kimsenin hakkı yok. Milli Eğitim Müdürlüğü Milli Eğitim Müdürlüğünü, Okul yönetimleri işini, öğretmenlerde sorumluluğunu yerine getirmelidir.
Okul yönetimlerini, öğretmenleri görüşlerinden yada sendikalarından dolayı ötekileştirme yerine, samimi olun birbirinizi anlamaya, kazanmaya çalışın…
(Bir Eğitimci)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.