DOLAR 18,6678 0.13%
EURO 19,3879 0.46%
ALTIN 1.044,550,24
BITCOIN 3029400,70%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Takva sahipleri Allah’ı çok anarlar

ABONE OL
21 Ağustos 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 21 Ağustos 2013 Çarşamba 03:00:00
  Allah Kur’an-ı Kerim’de takva sahibi kullarından söz ederken şöyle buyuruyor:
“- Onlar geceleyin pek az uyurlardı. * Onlar seher vakitlerinde Allah’tan bağışlanma dilerlerdi. *- Onların mallarında isteyen ve istemeyen yoksullar için bir hak vardı.” (Zariyat/17-18-19)
“Onların dualarının sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamt olsun.” (Yunus: 10/10) Kısaca kulluğun başı zikir, sonu ise şükür demektir.
İşte Cenab-ı Hak bütün kullarını özel olarak başlangıcı ve sonucu içine alan bu iki vazife ile görevlendirilmiştir. Bu görevler, güzel bir şekilde yerine getirildikçe o nimet de ulaşacağı yere ulaşarak tamamlanacaktır. Fakat zikir, marifet ve bilgi ile şükür de nimet ile uyum içinde olacaktır. Hâlbuki Allah’ın mahiyetini hakkiyle bilmek, O’nu kendisi gibi bilmek demek olacağından bu, fani âlemde kullar için mümkün değildir. “Seni gerçek mahiyetinle bilip tanıyamadık.”
Bunun gibi Allah’ın nimetleri sonsuzdur. Mesela bir nefeste içli dışlı iki nimet vardır. Demek ki, sadece her nefeste iki şükür vaciptir. Bu durumda şükrü hakkıyla eda etmek de mümkün değildir. “Sana layık olduğun şekilde kulluk yapamadık.”
Demek ki bu ilahi hitap karşısında ilk duyulan şey acizlik ve yaratıcının kudretine teslim olma arzusudur. Gerçekten iman ve İslam’ın başı bu anlayıştır. En güzel zikir de “Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur.” Kelime-i tevhididir.
Kulluğun Başı Zikir Sonu Şükürdür
Tevhidin ve teslimiyetin gereği de, bu acizlik içinde kendini, Allah’ın emirlerinin tek yürütme vasıtası bilerek, yöneltilen vazifeyi en güzel bir şekilde ve azami derecede yerine getirmek için yalnız Allah’tan yardım dileyip en iyi şekilde gayret sarf etmektir. İşte bu, şükrün kendisidir. Yani yüklenen sorumluluk imkân ve kabiliyet şartına bağlanmıştır. Fakat o kabiliyet, Allah’ın bir yardımı olduğu için onun da işin aslında bir sınırı ve sonu yoktur.
Şu halde her mümin: “Beni zikrediniz! Emri karşısında acizliğini hissederek önce “Ancak sana kulluk eder ve ancak senden yardım dileriz.” (Fatiha,1-4) Şeklindeki kesin sözünü hatırlayacak ve buna şükretmek için Allah’tan yardım dileyecektir. Kula kulluk etmeyecek, kulluğu yerine getirirken gösterişten, riyadan ve şirkten uzak duracak ihlas içerisinde olacaktır.
Zikrin yapılışı, Zikir her zaman her yerde yapılabilir, belirli bir zamanı ve mekânı yoktur, bununla birlikte belirli prensiplere uymak zikrin verimini artırır,
1. Zikir yapılacağı zaman ağız su ile yıkanmalı veya diş fırçası ile fırçalanmalıdır,
2. Zikir kimsenin bulunmadığı ve temiz yerde yapılmalıdır,
3.Zikir edecek kimsenin en mükemmel bir sıfatta bulunması, mümkünse yüzünü kıbleye doğru çevirmesi uygun olur,
4.Zikirde kalbin huzuru için dil ile kalp birleştirilmelidir,
5. Abdestli olmayanın, cünübün, hayız ’lı ve nifaslıların kalp veya dil ile Tespih, Tahmit, Tekbir ve salâvat okumak suretiyle zikir ve dua etmeleri mümkündür,
6. Zikir esnasında verilen selama mukabele ve okunmaya başlayan ezana icabet etmek, görülen kötülüğü gidermek, sorana yol göstermek, uyku basmak gibi zikrin kesilmesini gerektiren bir durum ile karşılaşınca zikre ara verilebilir,
Ya Rabbi bizi zikri daimlerden eyle. Evet, kulluğun başı zikir sonu şükürdür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.