DOLAR 18,6680 0.05%
EURO 19,6675 0.09%
ALTIN 1.076,770,02
BITCOIN 3190941,45%
Afyonkarahisar

AÇIK

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Taş Medrese’nin AK STK’ları – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
19 Temmuz 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Talha Emir 19 Temmuz 2014 Cumartesi 03:00:00
  Osmanlı Beyliği, diğer Anadolu Beyliklerini bünyesinde toplamayı ve bu şekilde büyümeyi tercih etmişti. Bir anlamda başarılı oldu bu birleşme. Küffara karşı yek vücud olundu. Anadolu müslümanların kalıcı yurdu oldu.
Yeni Osmanlıcılık hevesinde olanlar ise yüz yıllar sonra bugün, Anadolu’da ne kadar STK, cemaat, vakıf…vs. varsa kendi bünyelerinde toplamak istiyorlar anlaşılan.
Görünen köy kılavuz istemez!
Yerel seçimler öncesinde piyasaya sürülen ses kasetlerinde ortaya çıkmıştı hatırlarsanız; Millî İrade Bildirisi diye bir açıklama yapılmış ve 100’ü aşkın STK’nın bu bildirinin altına zorla imza attırıldığı gündeme gelmişti.
Hiç bir iktidar, kendi karşısında başka bir gücü kabullenmez.
Bu durumu ve sonuçlarını, ilimizde daha yoğun görmüyor muyuz? İktidarın desteklediği birkaç tane STK, kendilerine sunulan nimetleri kullanarak ildeki bütün muhafazakar/islamcı STK’yı kendi gölgesinde eritmeye, koltuk değneği yapmaya uğraşıyor. Bunda da başarılı oldu denebilir.
Suriye olayları başladığından beridir bunu daha fazla hissediyoruz. Olayları araştırmadan, neden sonuç ilişkisini irdelemeden sadece meydanlarda vazife gereği bulunan bir gövde görünümü veriyor bu yeni yapılanma.
İktidara açıktan destek verirken hiç bir şekilde eleştirmiyor, eleştiren bir başka gruba tahammül göstermiyor.
Oysa kendileri de bilir ki İslam fikir dünyası eleştiri üzerine gelişmiş ve özgün, kalıcı eserler verebilmiştir.
Eleştirmiyorlar dedik ya, mesela son Filistin’e yapılan ve hepimizi üzen saldırılarda iktidarın üzerinde baskı kurmak bir yana “siz şunu yanlış yapmıştınız” deme cesareti bile gösteremiyorlar. Ne iade edilemeyen “Yahudi Cesaret Madalyasını” dillerine alırlar, ne de İsrail’le her şekilde devam eden politik ve ekonomik ilişkilerin askıya alınmasını gündeme getirip “ilişkiler askıya alınmazsa oy yok” diyebilirler.
Özgürlüğü Allah’a kul olmakla açıklayanlar bir güce esir olmanın utancını hissedebilirler mi?
Belki kendilerince onlar da haklıdır. Öyle ya, bunca senedir inançlı olmalarından ötürü hep dışlandılar, sürüldüler, hor görüldüler. Şimdi makamları, mevkileri, iyi maaşları, ihaleleri, konforlu evleri, iyi okullarda okuyan parlak gençleri var. Bunların korunması için elbette her şeyi yutup “istikrara” oy verecek; hatta bununla kalmayıp diğer kitleleri de oy vermeye çekecekler.
Yine, ilmin ve irfanın yuvası olması gereken Taş Medrese’de toplanıp Cumhurbaşkanlığı için taraflarını belli eden bir açıklama yaptılar. Yine kendilerince hep olumlu icraatları dile getirdiler.
Keza, gündemdeki Anadolu Öğretmen Lisesi’nin dönüştürülmesi hakkında da hemen toplanıp bir açıklama mecburiyeti hissetmişler. Oysa bu olaya tarafsız yaklaşıp o okul velilerinin yaptıkları eyleme katılarak sağduyulu bir tavır sergileyebilirlerdi. Ama bu STK’lar yine Taş Medrese’de toplanıp olayı kutuplaştırmayı tercih ettiler. Halbuki olay Bakanlığın inisiyatifinde gelişen bir olay. Kendilerini bu kadar ön plana atmalarına gerek var mıydı, diye sormak lazım.
İkincisi İGM Başkanı Salih Sel’in oldukça mutedil bir açıklaması var. Velilere hitaben diyor ki; “Konunun çözüme kavuşması için Sayın Valimiz başta olmak üzere Belediye Başkanımız, İl Başkanımız ve ben çalışıyoruz. Konuyu Sayın Bakanımıza da arz edeceğiz. Kapatılmasına bizler de razı değiliz. Bir şeyi yapacağım diye bir şeyi yıkamazsınız. İçiniz rahat olsun, konuyu çözmek için uğraşıyoruz. Umarım en kısa sürede netice alır, sizlere müjdeli haberi veririz. Mutlaka bir takım alternatifler bulunur.”
STK’lar da bunu söyleyip toplumdaki kamplaşmayı, kavga ortamını, husumeti, tarafgirliği azaltmak varken neden kavgaya bodoslama dalarlar ki?
Sahi, Taş Medrese bundan böyle politik kavgaların, menfaat çatışmalarının duyuru merkezi mi olacak? Bunu, ilim ve talebe aşığı ecdada nasıl açıklayacaksınız?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.