DOLAR 18,5865 0.04%
EURO 18,3362 -1.18%
ALTIN 1.020,50-0,95
BITCOIN 369123-1,44%
Afyonkarahisar
13°

HAFİF YAĞMUR

18:48

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Tecavüz, Topluma Karşı da Yapılmıştır

ABONE OL
2 Şubat 2016 14:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Elif Demir 2 Şubat 2016 Salı 13:31:17
 

Gece yarısı, tek başına ıssız bir yolda yürüyor diye veya senin istediğin gibi giyinmiyor veya ne bileyim çok güzel olduğu için veya istediği hayatın sınırlarını sen değil de kendisi belirlediği için tecavüze uğramıyor bir kadın. Bunlar sizin bahaneleriniz… Kendinizi meşrulaştırma çabanız, erkeklik onurunuzu (!) korumak adına uydurduğunuz safsatalarınız.
Bir kadın neden tecavüze uğrar biliyor musunuz?
Saldırgan, duygularını kontrol edemediği için saldırıya uğrar bir kadın. Saldırgan, sapkın duygulara sahip olduğu, şiddet eğilimli olduğu için, sevmek duygusunu doğru ve tatminkâr yaşayamadığı için, kendisini topluluk karşısında ifade edemediği ve duygularını bastırdığı için saldırıya uğrar. Saldırgan, her şeye hakkı olduğunu düşündüğü ve kendince sapkın sebeplerle duygularına haklı cevaplar aradığı, sağlıksız düşünce yapısına sahip olduğu için saldırıya uğrar. Saldırgan, mağdurları en savunmasız zamanlarda bulur, çünkü aksi bir durum için cesareti zaten yoktur.
İstatiksel verileri sıralayıp can sıkmak değil derdim. Merak eden araştırıp bulsun bir zahmet. Ama dinlemek isterseniz eğer, bu ülkede sadece gece yarısı sokakta gezerken tecavüze uğramıyor kadınlar! Evlerinde otururken eşleri tarafından da cinsel tacize uğrayabiliyor; yakın akrabaları, amca, dayı hatta onların oğulları, hatta babaları, ağabeyleri tarafından da… Ve susuyor, susturuluyorlar.
Dünyada sadece kadınlar değil hayvanlar da tecavüzden nasibini alanlar. Malum susmaları, susturulmaları için çok bir çaba sarf edilmesi gerekmeyen yeryüzündeki tek canlılar.
Bir de zihinsel ve bedensel engelliler… Belki de yeryüzünde en çok korunmaya muhtaç insanoğlu da bu şiddetin savunmasız mağdurları arasında.
Ve bir de çocuklar… Üç yaşında, beş yaşında şekere, çikolataya kanacak kadar masum, duyguları temiz çocuklar. Yaşadıklarının tarifini, dehşetini dahi anlamayacak kadar masum canlılar… Ailesine duyulan husumet sebebi ile kaçırılan ve tecavüz sonrası yakılan Gizem’i anımsayın isterim.
 Tecavüzü bahaneler bulup hak olarak görenlerin insan yaşantısındaki darbesini de, topluma vurduğu darbeyi de çok iyi anlamaları gerek. Şöyle ki; yıllardır iç çatışmalarla altüst edilen, dünyanın en fakir ülkelerinden Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tecavüz bir silah, hatta bir savaş stratejisi olarak kullanılıyor, biliyor musunuz?  Her yaştan kadının, hatta küçücük çocukların maruz kaldığı tecavüzler, insan bedeni ve psikolojisinde onarılması zor izler bıraktığı gibi fiilin kurbanları genelde eşleri, aileleri veya cemaatleri tarafından dışlanıyor ve terkedilmiş halde yalnızlığa mahkûm ediliyor.
Zayıflatılmış, duygusal anlamda şiddet ve acizliğe mahkûm edilmiş kadın sağlıksız aile, sağlıksız çocuk sağlıksız toplum demek olduğu düşünüldüğünde, parçalanmak istenen toplulukların temelini sarsmanın en güçlü silahın kadına şiddet olduğunu göz önüne seriyor, tecavüz ve sonrasında yaşananlar…
Tecavüz ne demek, asıl onu sorgulayın. Nedenlerini, sebeplerini ve tecavüzün bahanelerini unutun artık, unutun. Tecavüz sapkınlıktır, korkaklıktır, insanlık şerefini askıya almaktır. Saldırgan, toplum içinde yaşamaya müsait biri değildir kabul edin artık. Hiç kimsenin, başkasının hayatını zehir etmeye, yaşanamaz hâle getirme hakkı yok.
Dünyanın neresinde olursanız olun, sessiz kaldığınız her masumun gözyaşından sorumlu tutulacaksınız. Tecavüze haklı sebepler bulmak yerine emanetlerinize sahip çıkmak için sesiniz yükseltin. Zira hesabı çetin olacak beyler, hem de çok çetin, bilesiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.