DOLAR 18,6531 0.08%
EURO 19,7100 0.56%
ALTIN 1.073,140,23
BITCOIN 3215332,56%
Afyonkarahisar
10°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tehcirin Asıl Nedenleri – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
16 Aralık 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 16 Aralık 2013 Pazartesi 02:00:00
  Türkiye’de Ermeni tehciri yapılmış ancak bunun nedenleri üzerinde durmadan, sebep sonuç ilişkisi kurmadan sadece tehcir üzerinde durulmuş, yıllarca ülkemiz zan altında bırakılmıştır.
Oysa ki tarihin tozlu sayfaları arasındaki gerçekler görmezden gelinerek olay tek taraflı olarak anlatılmaktadır. Ermeniler 1914 sonu ve 15 başlarında ülke genelinde büyük isyanlar çıkarmış, daha da kötüsü itilâf devletleriyle yani düşmanla işbirliği yapmışlardır. Ekmeğini yediği, suyunu içtiği ülkesini sırtından vurmuşlardır. 1915 Nisanı’nda Van ili Ermeni birliklerince işgal edilmiş bu ara tam 30 bin Müslüman katledilmiştir. Bu durumda Ermeni tehciri kaçınılmaz olmuştur. Yurdumuzda kardeşçe yaşadığımız Ermeniler İtilaf Devletleri ve Ruslar’ın kışkırtmasıyla ülkemize resmen savaş başlatmışlardır. Ruslar ve İtilaf Devletleri’nin kışkırtma ve kandırmaları devlet arşivinde belgeleriyle saklıdır. Kendi ülkesi ve kendi insanlarıyla yapılacak savaşta aldıkları yerlerin kendilerine verileceği, bağımsızlıklarının tanınacağı vaat edilince Ermeniler bir çok ihtilal cemiyeti kurmuşlardır.
Ermeniler tehcirden önce başlattıkları şiddet hareketlerini göç sırasında da sürdürmüşler, yerli halka eziyetler edip katliamlar yapmışlardır. Ermenilerin yaptıkları mezalimler Osmanlı Hükümeti tarafından bir kitapta toplanmış, her şey fotoğraflarla kanıtlanmıştır. Türklerin tepkilerinden iki örnek verelim.
Enver Paşa’nın amcası Halil Paşa (Kunt) anılarında “Vatanımın en korkunç ve acı günlerinde vatanımı düşmana esir olarak tarihten silmeye kalktıkları için son ferdine kadar yok etmeye çalıştığım Ermeni Milleti, bugün Türk Milletinin âlicenaplığına sığındığı için huzura ve rahata kavuşturmak istediğim Ermeni Milleti. Eğer siz Türk vatanına sadık kalırsanız elimden gelen her iyi şeyi yapacağım. Eğer yine bir takım şuursuz komitacılara takılarak Türk’e ve Türk vatanına ihanette kalırsanız bütün memleketinizi saran ordularıma emir vererek dünya üstünde nefes alacak tek Ermeni bırakmayacağım, aklınızı başınıza alın” diye yazmıştır.
Bursa milettvekili Hasan Fehmi Kolay TBMM’nin 17 Ekim 1920 tarihli gizli oturumunda yaptığı konuşmasında “Techir meselesi, biliyorsunuz ki dünyayı velveleye veren ve hepimizi katil telâkki ettiren bir vaka idi. Bu yapılmazdan evvel alem-i Nasraniyetin bunu hazmetmeyeceği ve bunun için bütün gayz ve kinini bize tevcih edeceklerini biliyorduk. Neden katillik ünvanını nefsimize izafe ettik? Neden azim, müşkül bir dava içine girdik? Sırf canımızdan daha aziz ve daha mukaddes bildiğimiz vatanımızın istikbalini taht-ı emniyete almak için yapımlaş şeylerdir.” demiştir.
Yine Talât Paşa 26 Mayıs 1915’te Başbakanlığa gönderdiği yazıda “Osmanlı topraklarına göz diken istilacıların emellerini gerçekleştirmek için Osmanlı vatandaşı olan Ermeniler arasına ayrımcılık soktuklarını ve yardım ettiklerini; isyan eden Ermenilerin düşmana karşı savaşan Türk Ordusunun harekâtını güçleştirmek için her çeşit engellemeleri yaptıklarını; askere gıda maddesi silah ve mermi ulaştırmasını engellediklerini; düşmanla işbirliği yaptıklarını, bir kısmının düşman saflarına katıldıklarını, askeri birliklere ve masum halka silahlı saldırıda bulunduklarını; şehir ve kasabalarda katliam ve yağmacılık yaptıklarını, düşmanın deniz kuvvetlerine gıda maddesi temin ettiklerini ve önemli askeri bölgeleri düşmana gösterdiklerini” açıkladıktan sonra devletin selâmeti için köklü önleme gereksinim duyulduğunu ve bunun için savaş bölgesinde olaylar çıkaran Ermenilerin başka bölgelere göç ettirilmesine karar verildiğini ifade etmiştir.
Bunca rezillikten sonra Türkleri sırtından vurmalarına müsaade mi edilseydi tehcir yerine…
Kendilerine kucak açan Türklerin sırtından bıçaklamış Ermeniler.
Ee merhametten maraz doğar diye boşuna dememişler…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.