DOLAR 18,6411 0.02%
EURO 19,4730 -0.77%
ALTIN 1.070,60-0,87
BITCOIN 314954-1,89%
Afyonkarahisar
13°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YENİ SİSTEMDE SERMAYE PİYASASI KURULU

ABONE OL
14 Ağustos 2018 11:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Oğuzhan TAÇKIN 14 Ağustos 2018 Salı 11:55:29
 

Yeni sistemle beraberpek çok kurum ve kuruluşta olduğu gibi Sermaye Piyasası Kurulu’nda da değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda 703 sayılı KHK’nın 165.maddesi ile 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 3/-ı, 65/1, 75/3, 84/5, 119/2, 120/1, 120/2, 126/1, 126/2, 129/2, 130/3, 137/1, 138/7, 138/12 ve Geçici Madde 3 hükümlerinde bir takım düzenlemeler yapıldı.
Yapılan değişikliklerin büyük bir kısmı Bakanlar Kurulu ve Başbakan’a ait olan yetkilerin -artık- yürütmenin tek sahibi olan Cumhurbaşkanı’na devrini içeriyor. Bu itibarla SerPK’da Bakanlar Kurulu ve Başbakan yetkisinde olan hususlar artık tek başına Cumhurbaşkanı’nı tarafından yerine getirilecektir.
İlk olarak ifade edecek olursak İlgili Bakan’ın tayininde değişiklik yapılmış ve eski düzenlemede “İlgili Bakan” Başbakan tarafından belirlenirken değişiklikle beraber ilgili Bakan, Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilen Bakan veya Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır. Bu haliyle SPK’nın ilgili olduğu kişinin artık Bakan değil Cumhurbaşkanı Yardımcısı olma ihtimali de ortaya çıkmıştır.
Bununla beraber Kurul’un teşekkülünde de önemli değişiklik yapılmıştır. Bu kapsamda 703 sayılı KHK’nın 165/1-d bendi ile SerPK’nın 119. Maddesi “Başkan, ikinci başkan, başkan vekili ve üyeler, Cumhurbaşkanınca atanır.”şeklinde değiştirilmiştir. Böylece önceki sisteme göre üyelerin, mali piyasalar, ekonomi, maliye, işletme, sermaye piyasaları, bankacılık veya finans alanında veya bu alanlarla ilgili hukuk dallarında en az on yıl deneyim veya yukarıda sayılan öğrenim dallarında en az on yıl öğretim üyeliği yapmış olan kişiler arasından Bakanlar Kurulu tarafından atanmaları usulü kaldırılmıştır. Yine aynı şekilde Başkan’ın teklifi Kurul Karar Organı kararı ile II. Başkan ve Başkanvekili seçimleri de usulü de kaldırılmıştır.
Yeni sistemde Başkan, II. Başkan, Başkan Vekili ve Üyeler olmak üzere Kurul’un tamamı Cumhurbaşkanı tarafından atanacaktır.
Yeni sistemde Kurul’a atanabilmek için özel bir şart bulunmamaktadır. Bu haliyle Cumhurbaşkanı’nın takdir edeceği her kişi Kurul’a atanabilecektir. Önceki sistemde uzmanlık açısından oldukça önemli olan hükmün kaldırılarak liyakatin sadece Cumhurbaşkanı’na bırakılması, ilkenin icrası bakımından zorluk çıkartabilecektir. Zira kimin hangi şarta göre atanabileceği sadece Cumhurbaşkanı’nın takdirindedir. Ayrıca kanuni olarak belli bir kriter bulunmadığından Kurul’a atanacak üyelerin liyakat ilkesi gözetilmeksizin atanabilme durumları da mevcuttur. Bu durumun ortaya çıkmaması ve liyakat ilkesinin fiilen uygulanmasında zorluk yaşanmaması için eski düzenlemede açıkça yazan ve oldukça önemli olan bu kriterlerin açık bir kanuni hüküm ile düzenlenerek atanabilecek kişilerin belirlenmesi daha uygun olacaktır.
Diğer yandan Kanun’un 120/1 fıkrasına yer alan Başkan ve üyelerinin görev sürelerine ilişkin hüküm kaldırılmıştır. Bu haliyle görev sürelerine ilişkin kanuni düzenleme bulunmamaktadır. Bu noktada 2018/3 No’lu CBK’nın incelenmesi gerekecektir. 2018/3 No’lu CBK’nın Süreli Görevler başlıklı7. maddesinde “4 üncü madde hükümleri bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ekli (III) sayılı cetvelde yer alanlar hakkında uygulanmaz. Bunların görev süreleri ekli (III) sayılı cetvelde gösterilmiştir.” hükmü yer almaktadır. CBK’nın III sayılı Cetvel’i incelendiğinde “Düzenleyici ve Denetleyici Kurum Başkan ve Üyeleri (Rtük Hariç) 4 Yıl” başlığı yer almaktadır. Bu haliyle düzenleyici ve denetleyici kurum niteliği haiz olan SPK’nın Başkan ve Kurul üyelerinin görev sürelerinin 4 yıl olduğu ifade edilecektir.
Başkan ve üyelerin görev süreleri dolmadan görevden alınamayacaklarına ilişkin hükümde değişiklik yapılmamıştır. Bu haliyle atanan Kurul üyeleri -ayrık durum hariç- 4 yıl boyunca görev yapacaklardır. Bu haliyle mevcut Başkan’ın 17.04.2018 tarihinde atandığı gözetildiğinde 2022’ye kadar görevinde kalacağı ifade edilecektir.
Yine aynı hükümde yer alan Kurul Başkan ve üyelerinin görevden alınmalarını gerektiren hususlara yönelik bir değişiklik yapılmamış sadece görevden alınmalarında Başbakan yerine Cumhurbaşkanı’nın onayın gerektiği şeklinde bir düzenleme yapılmıştır.
Son olarak 2018/3 No’lu CBK’nın 2. maddesinde  “(II) sayılı cetvelde yer alan kadro, pozisyon ve görevlere Cumhurbaşkanı onayı ile atama yapılır.” hükmü yer almaktadır. II sayılı Cetvel İncelendiğinde I.Hukuk Müşavirleri (Bakanlık ve Bağlı, İlgili, İlişkili Kuruluşları) ifadesi yer almaktadır. SPK’nınilgili kurum niteliğinde olduğu dikkate alındığında Kurul’un Hukuk İşleri Daire Başkanı’nın Cumhurbaşkanı onayı ile atanacağı ifade edilebilecektir.
Nihayetinde, genel olarak incelendiğinde Kurul’a ilişkin Bakanlar Kurulu ve Başbakan’ın yetkilerinin Cumhurbaşkanı’na geçtiği bununla beraber   değişikliklerin özellikle Kurul’un teşekkülüne ilişkin olduğu ve bu kapsamda Kurul’un teşekkülünde tüm tasarrufun  Cumhurbaşkanı’nda olduğu ve son olarak Hukuk İşleri Daire Başkanı’nın da Cumhurbaşkanı onayı ile atanacağı söylenecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.