DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 440951-0,61%
Afyonkarahisar

KAPALI

06:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

YENİ SİSTEMDE TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU (II)

ABONE OL
26 Temmuz 2018 13:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Oğuzhan TAÇKIN 26 Temmuz 2018 Perşembe 13:50:24
 

Bir önceki yazımda 703 sayılı KHK ile Patent ve Marka Kurumu’na yönelik değişiklikler ele alınmıştı. Bu yazımda da bir kalan diğer değişikliklerin açıklanmasına devam edilerek bu konu bitirilecektir.
5000 sayılı Kanun’un 16. maddesinde Yardımcı Hizmet Birimleri olarak yer alan Personel Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ve
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı 2018/4 No’lu CBK’nın 368. maddesinde Hizmet Birimleri olarak düzenlenmiştir. Bununla beraber önceden Danışma Birimleri olan Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı ve Hukuk Müşavirliği’de Hizmet Birimleri arasına alınmıştır. Danışma Birimleri de ortadan kaldırılmıştır.
2018/4 No’lu CBK’nın 382. Maddesinde yer alan “Başkanlıkta 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek 41 inci maddesi uyarınca Sınai Mülkiyet Uzman Yardımcısı ve Uzmanı istihdam edilebilir.”hüküm ile uzman yardımcısı ve uzman olma hususları yeniden düzenlenmiştir. Değişiklik öncesi 5000 sayılı Kanun’un 23. maddesine göre Uzman Yardımcısı olabilmek için 657 sayılı DMK’ya göre devlet memuru olabilme şartları yanında en az dört yıllık yüksek öğretim mezunu olmak, açılacak sınavı kazanmak ve 35 yaşından gün almamak gerekiyordu. 2018/4 sayılı CBK’nın 382. Maddesi ile Uzman ve Uzman Yardımcıları 675 sayılı DMK’nın Ek 41. maddesine göre istihdam edilecektir. 703 sayılı KHK ile değişik Ek 41. maddeye göre sınavdan başarıl olma ve en az 4 yıllık yükseköğretim mezunu olma şartları devam etmektedir. Bununla beraber 35 yaş sınırı artık bulunmamaktadır. Sınavın da sadece sözlü sınav olabilme seçeneği de gelmiştir. Uzmanlık bakımından ise uzmanlık sınavı kaldırılmış yerine uzmanlık tezi getirilmiştir. En az C düzeyinde dil yeterliliği de devam etmektedir. İlave sürelere rağmen tez ile dil şartlarını sağlayamayanların Uzman Yardımcılığı unvanı alınarak uygun bir yere memur olarak atanacaklardır. Bu şartlar dışında Ek 41. Maddede yer alan hususlar eklenmiştir.
Diğer yandan personel istihdamında da değişiklik yapılmıştır. 5000 sayılı Kanun’un 26. maddesinde “Kurumun ihtiyaçları dikkate alınarak yerli ve yabancı uzmanlar çalıştırılabilir.”hükmü yer alıyordu. 2018/4 sayılı CBK’nın 383. maddesine göre personel istihdamı 375 sayılı KHK’nın Ek 26. maddesine göre yapılacaktır. Bununla beraber yine CBK’nın aynı maddesi uyarınca önceden Yönetim Kurulu onayı ile yapılan uzman personel istihdamı 375 sayılı KHK’nın Ek 31. maddesine göre yapılacaktır.
Başkan ve Başkan Yardımcıları dışında Yönetim Kurulu üyelerinin atanma usulü 2018/4 No’lu CBK’nın 362. maddesinde yeniden düzenlenmiştir. Eski düzenleme de olduğu gibi yine Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığından birer üye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının belirleyeceği üç üye gelecektir. Bununla beraber 5000 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan müşterek kararname ile atanma usulü ilga edilmiş ve bunun yerine yeni bir kanuni hüküm veya 2018/4 No’lu CBK’da düzenleme yapılmamıştır. Bu çerçevede 2018/3 No’lu CBK’nın incelenmesi gerecektir. Bu CBK’nın 2. maddesinde yer alan “… (II) sayılı cetvelde yer alan kadro, pozisyon ve görevlere Cumhurbaşkanı onayı ile atama yapılır.”hükmü ve (II) sayılı Cetvelde yer alan Türk Patent ve Marka Kurumu … Ve Yönetim Kurulu Üyeleri’neistinaden Bakanlıklar tarafından belirlenen Yönetim Kurulu üyeleri Cumhurbaşkanı onayı ile atanacaktır. Bununla beraber Yönetim Kurulu üyesi olabilme şartları 2018/3 No’lu CBK’nın 3/2 fıkrasında düzenlenmiştir.
Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinin atanma usullerine ilişkin düzenleme bulunurken Başkan Yardımcılarının atanmasına ilişkin düzenleme görülmemektedir. 5000 sayılı Kanun’un 5. maddesinde Başkan Yardımcılarının da müşterek kararname ile atanacağı yer alıyordu. 2018/4 No’lu CBK’da ise Başkan Yardımcılarının nasıl atanacağına ilişkin hüküm yer almamaktadır. 2018/3 No’lu CBK’nın 2. Maddesine istinaden (I) sayılı Cetvelde Cumhurbaşkanı tarafından Başkanın atamasının yapılacağı (II) sayılı Cetvelde de Başkan Yardımcılarının atanmasında Cumhurbaşkanı onayı alınacağı belirtilmektedir. Bu haliyle Başkan yardımcılarını kimin atayacağı belli değildir. Bununla beraber 2018/3 No’lu CBK’nın 2. Maddesinde “Bu cetvellerde sayılmayan kadro, pozisyon ve görevlere, ilgili Cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan veya atamaya yetkili amirler tarafından atama yapılır. Cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakan bu yetkisini alt kademedeki yöneticilere devredebilir.”hükmü yer almaktadır.
Bu hükümden hareketle bağlı kuruluşu olmasından hareketle Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından Başkan Yardımcılarının atanabileceği ifade edilebilir. Ancak gerek önceki düzenlemede Müşterek Kararname ile olması gerek mevcut haliyle Yönetim Kurulu üyelerinin kim tarafından atanacağının sarih olması karşısında yeni düzenlemede Başkan Yardımcılarının atanmasına ilişkin düzenlemenin de daha açık ve atamaya yetkili merciinin açıkça ifade edilmesi yerinde olacaktır.
Son olarak 2018/4 sayılı CBK’nın 363/1-f hükmünde yer alan “Başkan tarafından yapılacak atama önerilerini karara bağlar.” hükmü ile Kurum’un I. Hukuk Müşaviri’nin atanması düzenlemektedir. Bununla beraber 2018/3 sayılı CBK’nın 2. maddesi ve (II) sayılı Cetvel uyarınca bağlı kurumların I. Hukuk Müşavirinin Cumhurbaşkanı onayı ile atanacağına yönelik düzenleme yapılmıştır. Konuya ilişkin eski kanuni düzenleme kaldırılıp yeni bir kanuni düzenleme yapılmadığından kararname hükmü geçerli hale geldiği ifade edilebilecektir. Haliyle artık Kurum I. Hukuk Müşaviri’nin Cumhurbaşkanı onayı ile atanacağı ifade edilebilecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.