DOLAR 18,6369 -0.03%
EURO 19,5220 -0.05%
ALTIN 1.061,400,02
BITCOIN 317398-0,11%
Afyonkarahisar

KAPALI

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yurtaşların Sorumluluğu

ABONE OL
17 Şubat 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskiden saatin yaşantımızda çok önemi vardı. Üstelik saat makineleşmenin oldukça önemli araçlarından biriydi. Saatin önemini anlatan bazı sözler dilimizde yer etmişti.
Atatürk’ün “Milletin Efendisi” dediği köylülerimizin ne kadar zeki olduğunu anlatmak için de “bozuk saatini köylüye onarttır” derlerdi. Elbette bu sözü durdur yerde söylemedik. Kim ne derse desin, bu aralar kime ayın kaçı derseniz, alacağınız yanıt “30 Mart” olacaktır. Siz ister yolsuzluklar, ister ayakkabı kutuları, villalar, ne derseniz deyin her şey 30 Mart’a çıkar.
Otuz Mart’ta ne olacak, elbette yerel seçimler olacak. Seçim deyince aklımıza iki ilginç anı geldi. Birincisinde, bir ilde çalışırken soruşturma için gittiğimizgittiğimiz köyde muhtar odasında köylülerle sohbet ederken konu muhtar seçimlerine geldi. Muhtar başladı anlatmaya. “Bizim için öğretmen fevkalade önemlidir. Geçen muhtarlık seçiminde bunu yaşadık biz” dedi.
Nasıl, dedim.
Muhtar,
– Bizim köyde herkes birbirini tanır. Köyümüzde iki sülale vardır. Ne ilginçtir ki, iki tarafın olayları birbirine eşit. Muhtarlık köyün tek öğretmeni olan Hasan hocaya, onun atacağı oya bağlı. Hoca da bunu biliyor. Kasım kasım kasılıyor. Her iki taraf da hocayı aylarca kuş sütüyle besledi. Sonuçta hoca oyunu bize verdi de biz muhtar olduk, dedi.
Bir diğer anımız Afyon’da bir kasaba okul müdürlüğü dönemimizde geçti. Okulumda 5 tane sandık kuruldu. Sandık görevimiz yoktu. Ancak okulda olmamız gerektiği için bulunuyorduk okulda. İlk sandıkta oturduk çay içiyoruz. Bu arada çok yaşlı bir adamı getirdiler. Adam içeri girdi. Bir süre dışarı çıkmadı. Sandık başkanı olan abimiz “Eğer izin verirseniz, amcaya ben yardımcı olayım” dedi. Sandık kurulu rıza gösterince başkan içeri girdi. Beraber çay içtiğimiz Koruma Başkanı, bana “Bak hocam bizim mahallede şu partinin şu kadar, bu partinin bu kadar oyu vardır. Bu oyların hangisi bir fazla çıkarsa, bil ki hoca, amcanın oyunu o partiye atmıştır.” dedi. Akşam özellikle o sandığın oy sayımını izledim. Koruma Başkanının söylediği rakamlar aynen çıktı. Başkanla göz göze gelerek tebessüm ettik.
Bu anlattığımız olaylar 30-40 yıl öncenin Türkiye’sinde yaşandı. İnsanlarımız, köylerimiz öyle politize oldu ki, şaşırmamak elde değil. Bozuk saat esprisi insanlarımızın gerçekten zekâ düzeylerini anlatma yönünden isabetli söylenmiş bir söz.
Türkiye’de ister takım tutar gibi, ister bilinçli herkesin bir partisi var. Çanak çömlek denilen uydu sistemi de girmiş köylere. Artık herkes her kanalı seyrediyor.
Geçmişte bir köyün kaderini değiştiren bir oy, kimbilir 30 Mart’ta bir ülkenin kaderini değiştirecektir.
Benim oyumdan ne olacak demeyip, sandığa giderek yurttaşlık görevimizi yapmak gerekir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.