DOLAR 18,5376 0.15%
EURO 18,2128 0.24%
ALTIN 993,950,63
BITCOIN 3604290,65%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ZORUNLU KONKORDATO KOMİSERLİK EĞİTİMİ – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
3 Nisan 2019 13:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Oğuzhan TAÇKIN 3 Nisan 2019 Çarşamba 13:06:35
 

30.01.2019 tarih ve 30671 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Konkordato Komiserliği ve AlacaklılarKuruluna Dair Yönetmelik (“Yönetmelik”) ile Konkordato Komiserinin Niteliklerine ve Alacaklılar Kurulunun Zorunlu Olarak Oluşturulmasına Dair Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır. Yönetmelik’in üçüncü bölümüne eklenen kısım ile komiserlik eğitimi ve eğitim verecek kurumları ilişkin ayrıntılı yeni birdüzenleme yapılmıştır.
Yeni Yönetmelik’e göre komiser olmak isteyenler için temel eğitim ve yenileme eğitimi olmak üzere iki zorunlu eğitim bulunmaktadır.Temel eğitim Yönetmelik’in 10. maddesinde yer aldığı üzere en az 36 saat olmak üzereicra ve iflas hukukunun genel ilkeleri, konkordato mevzuatı, komiserin taşıması gereken nitelikler, komiserin görevi, yetkisi, yükümlülükleri ile hukuki ve cezai sorumluluğu, konkordato projesi, alacaklılar kurulu ve görevleri, işletme yönetimi, finansal raporların analizi, işletmelerde kriz yönetimi, rapor yazım usul ve tekniği ile Bilirkişilik DaireBaşkanlığı (“Başkanlık”) tarafından gerekli görülen diğer konuları kapsamaktadır.Temel eğitimin 1/12’sine katılmayanların eğitimleri iptal edilecektir. Temel eğitime ilişkin usul ve esaslar ise genelge ile düzenlenecektir.
Yönetmelik’in 11. maddesiyle “yenileme eğitimi” düzenlenmiştir. Buna göre komiser, komiser listesine yazıldıktan sonra 3 yıl içerisinde en az 12 saatliktekrar bir eğitim alacaktır. Yenileme eğitimi almayan komiser, komiser listesinden çıkarılacaktır. Yenileme eğitimi hususlarında Yönetmelik’in 10. maddesi kıyasen uygulanacaktır. Eğitimini tamamlayanlara katılım belgesi verilecektir.
Diğer yandan bazı kimseler komiserlik eğitiminden muaf tutulmuşlardır.Yönetmelik’in 13. maddesinde belirtildiği üzere medeni usul ve icra iflas hukuku, medeni hukuk, ticaret hukuku ile işletme, iktisat, maliye ve muhasebe alanında profesör veya doçent unvanına sahip olanlar komiserlik eğitiminden muaftır. Bu kişiler dışında kalanların komiser olması için eğitim alması zorunludur.
Yönetmelik’in 14 vd. maddelerinde komiserlik eğitimi verecek kurumların esasları düzenlenmiştir. Bu çerçevede komiserlik eğitimi Bakanlıkça izin verilen hukuk fakültesi bulunan üniversiteler ile Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği tarafından verilebilecektir. Eğitim vermek isteyen kurum,eğitimin içeriği ve sürelerini kapsayan eğitim programı, eğiticilerin sayısı, unvanları, uzmanlıkları ve yeterlilikleri ile eğitim verilecek mekânlar hakkında gerekçeli ve yeterli bilgi vermek suretiyle başvuru yapacaktır. Başkanlık tarafından yapılacak inceleme sonucunda yeterli görülenlere en fazla 3 yıllığına izin verilecek, yeterli görülmeyenlerin başvurusu reddedilecektir.
Eğitim izni alan kurumlar izin süresinin bitiminden en az iki ay önce süre uzatımı talebinde bulunabilirler. Eğitimlerini başarılı şekilde veren ve iptal edilmesini gerektirecek durumları bulunmayan kurumların izin süresi 3 yıla kadar uzatılabilir.Diğer yandan eğitim kurumları; eğitim programı sayısı, eğitime katılan ve eğitimi tamamlayan kişi sayısı, eğitim alan kişilerin uzmanlık alanları ile meslekleri, eğitim veren kişiler, eğitim verilen yerler ile istenilen diğer hususları içeren bir rapor sunmakla yükümlüdür.
Yönetmelik’in 16. maddesinde eğitim kurumlarının izin iptalleri düzenlenmiştir. Buna göre izin şartları ortadan kalkan veya olmadığı anlaşılan, sahte katılım belgesi düzenleyen, bilgi verme yükümlüğünü ihtara rağmen yerine getirmeyen veya iptal talebinde bulunan kurumların izinleri iptal edilecek ve listeden çıkarılacaktır. Son olarakeğitim kurumları Başkanlık’ın denetim ve gözetimi altında bulunmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.