DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 322731-1,17%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

03:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

Köyler için 27 hizmet noktası oluşturuldu

ABONE OL
7 Ekim 2015 18:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Köyler için 27 hizmet noktası oluşturuldu

Nüfusu 2 binin altında kalarak belediyelikten köy statüsüne dönüşen yerleşim yerlerine yapılan hizmetlerin artarak devam ettiğini kaydeden Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, köy statüsüne dönüşen yerleşim yerlerine daha iyi hizmet vermek adına Afyonkarahisar’da 27 adet hizmet noktası oluşturulduğunu söyledi

“Büyükşehir Yasası” olarak bilinen yasanın yürürlüğe girmesi ve nüfusu 2 binin altında kalan beldelerin köy statüsüne dönüşmesi ile beldelere Kaymakamlık, İGM ve İl Özel İdaresi çalışma ve faaliyetleri kapsamında yapılan hizmetlerin artırılması ve daha etkin bir şekilde hizmet sunulması için Vali Hakan Yusuf Güner’in başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi.
Valilik B Blok toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Hakan Yusuf Güner’in yanı sıra Vali Yardımcısı Erhan Günay, 17 İlçe Kaymakamı, İGM Başkanı Salih Sel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Oyur, İGM Komisyon Başkanları, kapanarak köy statüsüne dönüşen yerleşim yerlerinin Muhtarları katıldılar.
ÜNLÜYALVAÇ BİLGİLENDİRDİ
Toplantının başında Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından yürütülen Toplum Yararına Çalışma Programı hakkında İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç tarafından bilgiler verildi. İlçelerin bu faaliyetlerden faydalanması için Kaymakamlara talimat veren Vali Güner, bu kapsamda yapılan çalışmaların halkın istifadesine olacağını ve kişilere istihdam sağlanacağını ifade etti.
27 HİZMET NOKTASI OLUŞTURULDU
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Hakan Yusuf Güner, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yürütülen “Sağlıklı Çocuklar, Mutlu Aileler” (Flor Vernik Uygulaması), “Bir Mektup, Bir Kitap, Bir Dost” ve “Kadının Gözüyle Afyonkarahisar” projelerinin ilçelerde de en iyi şekilde yürütülmesi için talimatlarda bulundu. Köy statüsüne dönüşen yerleşim yerlerine daha iyi hizmet vermek adına Afyonkarahisar’da 27 adet hizmet noktası oluşturulduğunu, bu noktalar vasıtasıyla belediyelik zamanında verilen hizmetlerden daha iyi hizmet verildiğinin altını çizen Vali Güner, bu konuda kendisinin olumlu geri dönüşümler aldığını, hatta bazı belediyelerinde köylere verilen hizmetlerden faydalanmak istediklerini söyledi.
“PROJELERİ BİZZAT
KENDİM TAKİP EDİYORUM”
Konuşmasını tüm köylerin ve köy statüsüne dönüşen yerleşim yerlerinin aldığı hizmetlerden bahsederek devam eden Vali Güner, “Öncelikle bu İŞKUR kapsamında hükümetimizin göndermiş olduğu kontenjan ilde belirleniyor. Özel İdare Genel Sekreterimize ben hatırlattım, talepte bulunun dedim. Çünkü mezarlıkların temizliği ile ilgili çok talep geliyor, İŞKUR’dan yaptıralım dedim. Milli Eğitim ve Halk Eğitim ile ilgili kaymakam arkadaşlara tavsiyem var. İl İstihdam Kurulu toplantıları il merkezinde yapıldığı için atlanabilir, bu konuda talepte de bulunabilirsiniz. Bunların iŞKUR Müdürlüğümüzce irtibata geçerek faydalı olacağını, katkı sağlayacağını düşünüyorum. Köylere Hizmet Götürme Birliği vasıtası ile onlara mezarlık temizliği, okulların temizliği gibi işleri yaptırabilirsiniz, hazır elinizde eleman varken. Bu insanlar sigortalı olsunlar, iş sahibi olsunlar, işsiz kalmasınlar diye bu işleri yaptırmak ve sigortalı iş vermek amacındayız. Ben bu işleri takip etmenizi tavsiye ediyorum. Tunceli’ de Valilik yaptığım dönemde bu hizmetleri almak için millet bir biri ile kavga ediyordu. Bir de burada Kaymakamları-mıza hatırlatmak istiyorum. Sayın Başbakanımızın eşi ile himayesinde başlattığımız projeler var. “Sağlıklı Çocuklar Mutlu Aileler”, “Bir Mektup, Bir Kitap, Bir Dost” birde “Kadın Gözü ile Afyonkarahisar” projelerini takip edeceğiz, bunlarla ilgili çıktıları muhafaza edeceğiz, talepleri değerlendireceğiz. Bu projeleri bizzat kendim takip ediyorum, sonuçlarını da benim bilmem gerekir ki, Sayın Başbakanımızın eşine arz edeceğim. Çünkü onun adını vererek, onun izni ile bu projeleri başlattık. İlçelerde mutlaka bunun uygulanması gerekiyor, özellikle İhsaniye İlçesi’nde bu projeler daha da önem arz ediyor” dedi.
“ÇALIŞMALAR PRENSİP KARARI
DOĞRULTUSUNDA SÜRECEK”
Vali Güner konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:
“Bugün İl Genel Meclis Başkanı kardeşim, Özel İdare Genel Sekreterimiz, köye dönüşen kasabalarımızın şimdiki muhtarları buradadır. Ayrıca toplantımıza İl Genel Meclis Üyelerimiz ile özellikle komisyon başkanlarımızı çağırdık. Çünkü bir şekli ile İl Genel Meclisi’nde karar merci olarak başkanımız Salih beyle beraber komisyon başkanı kardeşlerimizle bu talepleri biz genel meclise gönderiyoruz, onlarda komisyonda inceliyorlar. Özel İdarenin omurgasını oluşturan, aynı zamanda tüm yatırımlardan komisyon başkanları bilgi sahibi oldukları için o arkadaşları da çağırdık. Aynı zamanda bu arkadaşların dışında ilçe Kaymakamlarımız buradadır. İlçe Kaymakamlarımızı neden çağırdık, onu da söyleyeyim. İlçelerimizde yeni görev alan Kaymakamlarımız var, eskiden kalan Kaymakamlarımız var, hem tecrübe paylaşımı, hem istişare, hem de daha etkili hale nasıl gelebiliriz bunun için bir araya geldik. Bana dün Sandıklı’dan iletilen bazı talepler vardı. Talepte bulunanlar “Kapanan kasabalar olarak inanın köylerin standardını yakalamaya çalışıyoruz. Bu yönü ile bizim hedefimiz köylerin sahip olduğu yatırımların kasabamızda da olması, yapılan hizmetlerden son derece memnunuz, sadece bir burukluk var” dediler. Hizmet olarak vatandaş daha razı diyorlar. Burada konuşarak tartışarak bir prensip kararı alacağız. Çalışmalarımızı alınan bu prensip kararı doğrultusunda devam ettireceğiz.”
İSTEK VE
TALEPLER DİNLENDİ
Bizler vatandaşı üzmek için değil, hizmet etmek için bu makamlardayız diyerek sözlerine devam eden Vali Güner sözü halka bıraktığını belirterek toplantıya katılan köy muhtarlarının istek, talep ve önerilerini dinledi. Köye dönüşen yerlerin muhtarlarının istek ve talepleri başta Vali Güner, İGM Başkanı Salih Sel ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Oyur tarafından not alındı. Köylerin diğer kurumları ilgilendiren konularla birlikte tüm istek ve taleplerinin çok önemli olduğunu söyleyen Vali Güner, toplantıda kendisine iletilen her şeyin halka hizmet etmek adına titizlikle yerine getirilmesi için gayret edileceğini belirtti.
Ayrıca ilçe Kaymakamları ile İl Genel Meclis Üyelerinin önerilerine de ihtiyaç olduğunu belirten Vali Hakan Yusuf Güner, şu anda yapılan toplantının bir koordinasyon toplantısı olduğunu hatırlatırken, köy statüsüne dönüşen beldelerin her zaman yanında olduklarını, bugüne kadar birçok hizmet yaptıklarını, bundan sonrada hizmetlerin artarak devam etmesi için imkanlar doğrultusunda her türlü iş ve işlemlerde bulunulacağını söyledi. (Kocatepe Haber Merkezi)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.