DOLAR 17,9321 0.16%
EURO 18,3358 0.11%
ALTIN 1.033,560,01
BITCOIN 408717-4,47%
Afyonkarahisar
26°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

KÜLTÜREL ETKİNLİKLERE KATILIM – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
14 Aralık 2016 13:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 14 Aralık 2016 Çarşamba 13:53:11
 

Afyon’da kültürel etkinliklere katılımın çok düşük olduğu yapılan araştırmalarla belirlenmiş. Geçende çıkan bu haber üzerine şöyle bir inceledik konuyu.
Biz Afyonlular olarak sosyal, kültürel etkinliklere katılamayacak kadar yoz muyuz, kültürsüz müyüz? Bize göre bu sorunun yanıtı hayırdır. Aksine Afyonlular sosyal insanlardır. Aralarındaki diyaloğu, konuşmayı artıran sosyal ve kültürel etkinlikleri düzenleye gelmişlerdir. Örneğin kadınların gün toplantıları, erkeklerin gezekleri, ferfene adı verilen yemekli gece toplantıları yanı sıra, Cuma günleri yalnız kadınlar için yapılan “Kadınlar Matinesi”, cumartesileri sadece aileler için düzenlenen aileler matinesi, insanların film izlemek kadar birbirlerini görmek, sohbet etmek adına birer sosyal, kültürel etkinliklerdir. Sıcakkanlı olan Afyonlular eskiden beri birbirleriyle kaynaşmış bir araya gelmişlerdir.
Yıllardır “Devlet Tiyatrosu” turnelerde Afyon’a gelerek oyunlar sergiler. Bu tiyatrolarda salonda oturacak yer bulunmaz. Yeri gelmişken belirtelim, son yıllarda sahnelenen oyunlar sosyal içerikli olmaktan uzak ve sıkıcıydı. Ona rağmen salon yine de doluyordu.
Özellikle Üniversite bünyesinde düzenlenen panel, açık oturum, konferans gibi çeşitli etkinlikler “sen, ben, bizim oğlan” değil, tüm Afyonlular tarafından izlenmeli, yararlanılmalıdır. Üniversite Lahana gibi içine içine dürülmeyecek, dışa açılacak, topluma açılacak, toplumu eğitme görevini de üstlenecek. Peki bu nasıl olacak? Yapılacak kültürel etkinlikler vatandaşa duyurularak, vatandaşın katılımı sağlanabilir. Aslında Afyonlular ilgisiz değil, yeterli duyuru yapılmadığı için pek çok etkinliği takip edemiyor.
Nikâh salonunun bahçesinde bir pano var. Ancak yeterince hizmet vermiyor. Örneğin bir ilan orada uzun süredir duruyor. Siz vatandaşın takip etmediğini sanırsınız, ancak vatandaş her şeyi izliyor. O panoya neden işlerlik kazandırılmaz? Bir de otoparkın önündeki bilboardlardan 1-2 tanesi sürekli ilan panosu olarak kullanılamaz mı? Bu panolara işlerlik kazandırın, vatandaşın o salonları doldurduğunu göreceksiniz.
Bakınız Afyon’da AKSAM tüm etkinliklerini çeşitli ilanlarla halka duyuruyor. Hatta hatta attığı mesajlarla halkı etkinliklere çağırıyor. Tüm etkinliklerinde salonlar doluyor. Demek ki gayret edince oluyor…
Bu konuda sosyal ve kültürel yaşama önem veren Afyon kültürüne ışık tutan KOCATEPE’nin de sorumluluk alarak “Afyon’daki Etkinlikler” diye bir köşe ayırarak sanata, sosyal yaşama pozitif katkı yapması olumlu bir adım olacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.