KUR’AN’A GÖRE ALLAH’A ATILAN İFTİRALAR

KUR’AN’A GÖRE ALLAH’A ATILAN İFTİRALAR

Kuran-ı kerimde çeşitli ayetlerde müşriklerin Allah’a yapmış oldukları iftiralara dikkat çekilir:
“Allah, bir çocuk edindi” dediler. O, bundan uzaktır. O, her bakımdan sınırsız zengindir. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. Bu konuda elinizde hiçbir delil de yoktur. Allah’a karşı bilmediğiniz bir şeyi mi söylüyorsunuz?” (Yûnus: 10/68)
“Bir de Allah’a kızlar nisbet ederler; O bundan pâk ve yücedir. Kendilerine ise canlarının istediğini (nisbet ederler).” (Nahl: 16/57.) (Bak: Araf: 7/40; Meryem: 19/35, 88, 92; Enbiyâ: 21/26; En’âm: 6/94, 136; Rum 30/13.)
“Cinleri Allah’a ortak koştular. Oysaki onları da Allah yaratmıştır. Bilgisizce O’na oğullar ve kızlar yakıştırdılar. Hâşâ! O onların ileri sürdüğü vasıflardan uzak ve yücedir.” (En’âm: 6/100.)
“Onlar Rahmân’ın kulları olan melekleri de dişi saydılar. Yoksa onların yaratılışlarında hazır mı bulundular? Onların (bu yalan) ikrar ve iddiaları yazılacak ve sorguya çekileceklerdir.” (Zuhruf: 43/19). [krş. 16/57-58; 53/21-22; 17/40]
“(Ey müşrikler!) Rabbiniz, oğulları sizin için beğenip seçti de melekleri de kendisine kız çocukları edindi, öyle mi! Doğrusu siz, (vebali) çok büyük söz söylüyorsunuz. (İsra 17/ 40)
“Bir de (tuttular) O’nunla (Allah ile) cinler arasında bir hısımlık icat ettiler. Hâlbuki o cinler (insanlar gibi) kendilerinin de (hesap için) getirileceklerini elbette bilirler. Allah, onların takıp yakıştırdıkları sıfatlardan yücedir, münezzehtir.” (Saffat 37/ 158-159)
Bütün bunların birer uydurma olduğunu haber veren Yüce Yaratıcı kendisinin tek, ilk ve son olduğunu ve her şeyin kendisine muhtaç olduğunu, kendisinin hiçbir şeye muhtaç olmadığını belirtir:
“De ki: ‘O Allah, Ehad’dir (birdir)!’ ‘Allah, Sameddir (herşey her cihetle O’na muhtaç olduğu hâlde, O hiçbir şeye muhtaç olmayandır)!’ ‘Doğurmamıştır ve doğurulmamıştır!’ ‘Ve O’na hiçbir şey denk olmamıştır!’ (Îhlâs: 112/1-4)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi