Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Liderleri Uzlaşırken Yereldeki Polemik Üzücü”

İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal ve valilik arasında yaşanan polemiğin gereksiz olduğunu söyledi. Mısırloğlu, “Afyon’un kangrenleşen sorunları çözülmeli. Tepedeki liderler uzlaşı yolundalar.” dedi

İYİ Parti İl Başkanı

İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, partide düzenlediği basın toplantısında Kayseri’de eğitim uçuşu sırasında yaşanan kaza sonucu şehit olan pilotlara Allah’tan rahmet diledi. Mısırlıoğlu, hafta sonu YKS’ye girecek öğrencilere başarılar dilerken, emekliye ayrılan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Semra Güzbey ile Afyon Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevine gelen Türkeli Gazetesi sahibi Önder Artuk’u kutlayarak sözlerine başladı.

“HÜKÜMET ACİLEN EKONOMİDE ÖNLEM ALMALI”

Ekonomik durgunluk, artan maliyetler ve finansmana erişimdeki zorluklar nedeniyle şirketlerin konkordatoya başvurduğunu belirten Muhammet Mısırlıoğlu, “Yılın ilk beş ayında 491 şirket konkordato ilan etti ve bu sayı geçen yılın 12 ayına oranla toplam sayıyı aştı. Bunlar gerçekten yüreklerimizi yakıyor. İş ve istihdam sıkıntısı çektiğimiz şu dönemde böylesine önemli firmalarımızın birer, ikişer konkordato ilan ederek üretimlerini çalışma faaliyetlerine aza indirmeleri ve tasfiye noktasında karar almaları bizleri üzmektedir. Bu konuda gerçekten ekonomi politikalarıyla ilgili hükümetin acil önlem planı alması lazımdır.” dedi.

“İSTİHDAMA YÖNELİK YATIRIMLAR ARTMALI”

İstihdama yönelik yatırımların artması gerektiğini belirten Mısırlıoğlu, “Türk toplumu içinde yetişmiş, üniversite okumuş eğitimli kesim, işsiz kesim ordu olarak karşımızda duruyor. Bunların büyük bir çoğunluğu da kaderini, geleceğini, istikbalini yurt dışında aramak için vize kuyruklarında harap oluyor, yaşlanıyor, umutlarını, hayallerini kaybediyor, bunalıma giriyor. Biz gençlerimizle birlikte geleceğimizi kaybediyoruz Bununla ilgili de inşallah Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ekonomiyle ilgili, faiz sistemiyle ilgili çok ivedi önlemler alır da milletimizi huzura refaha kavuşturur.” diye konuştu.

“EMEKLİYE 3 BİN LİRAYI REVA GÖREN SİSTEMİ KINIYORUM”

Kurban Bayramına bir hafta kaldığını vatandaşların ekonominin altında ezilirken emeklilere verilen üç bin liranın anlamı olmadığını söyleyen Mısırlıoğlu, “Emeklilere sadaka gibi verilen 3 bin lira neye derman olacak? Etin kilosunun 600 lira olduğu bir yerde, bir tane küçükbaş hayvanın 15 bin liraya satıldığı bir yerde, 3 bin liraya bizim emeklimiz bayram alışverişi mi yapacak? Torunları için harçlık mı ayıracak? Kendisinin ufak tefek eksiğini mi tamamlayacak? İnanın yürekler acısı bir durumdayız. Sokakta çocuğa yüz lira verin, yüzünüze bile bakmıyor. Teşekkür bile etmiyor. Bizim yıllarını, ömrünü, gençliğini feda bu memlekete, bu millete hizmet için feda etmiş emeklilerimize üç bin lirayı reva gören sistemi kınıyorum.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE KENDİ HÂKİMLERİNE DEĞİL İNGİLİZ MAHKEMELERİNE GÜVENİYOR”

“Dış borç almış başını gitmiş yap işlet devre projeleriyle birlikte Türk mahkemeleri devre dışı bırakılmış. İngiliz mahkemeleri adres gösterilmiş.” diyen Mısırlıoğlu, şöyle konuştu: “Devlet ve yap işlet projesini alan firmalar arasındaki uyuşmazlığın arasını bulacak mahkeme olarak nereyi tanımlamışlar? İngiliz mahkemelerini tanımlamışlar. Ne kadar acı değil mi? Gerçekten yüreklerimiz yanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendi uhdesinde olan mahkemelerine, hâkimlerine güvenmiyor. İngiliz mahkemelerine güveniyor. Siz kimi temsil ediyorsunuz? Hangi devletin yöneticisiniz? Hangi devlette Başkanlık yapıyorsunuz? Aklınızı başınıza alın beyler. Sizin güvenmediğiniz mahkemeler bugün vermiş olduğu garabet kararlarıyla milletin her bir ferdinin hukukla işi olan milletin her bir ferdinin başını başına geçirilen çuvalı kimse çözemiyor. Öncelikle bir devletin dini adalettir. Adaletin iyi işlemediği bir devlette dinin yönetime yansımasını hiç kimse ne anlayabilir ne de anlatabilir. Helalden haramdan kimse bahsedemez. Haktan hukuktan kimse bahsedemez. İşte ondan sonra da çıkan bu sonuç hepimizi yakar. Hepimiz aynı gemideyiz beyler. Bu gemi batarsa hepimiz batarız. O yüzden herkes sorumluluk bilinciyle hareket edecek. Aklını başına alacak. Bu memleketi hep birlikte kurtaracağız inşallah.”

“AFYON’DA İKTİDAR OYUNCAĞI ALINMIŞ ERGEN ÇOCUK GİBİ 2,5 AYLIK BELEDİYE BAŞKANINA SALDIRIYOR”

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Afyonkarahisar’da AK Parti iktidarının sadece ilçelerde varlığını sürdürebildiğini dile getiren Mısırlıoğlu şunları söyledi: “Merkez Belediye’de de 22 yıllık belediye yönetimini elinde bulunduran iktidar belediyeyi Afyon Merkez Belediyesi’ni kaybetti. Yüzde 51 oranında oy alan CHP’li Belediye Başkanı il merkezinde sandığa giden her iki seçmenden birinin oyunu aldı. Burada bir sıkıntı yok. Belediye Başkanı Sayın Köksal, mazbatasını aldı. Beş yıl süre ile Afyonkarahisar’ın Belediye Başkanı olarak halk tarafından seçildi. Kendisini ancak tebrik edip, başarılar dilemekten başka hiçbir sözü olmayanlar sağdan soldan seçileli 2,5 ay olmamış bir Belediye Başkanına ellerindeki oyuncağa alınmış çocuğun hırçınlığıyla, bir ergen çocuk misali iktidar mensupları sürekli bir tepki gösterir haldeler. Son zamanlarda da oyuncak deyince aklıma geldi. Bilindiği üzere TOG vardı. Bu ülkede üretildiğiyle ilgili çok büyük sansasyonlar, seçim döneminde açılış törenleri, tarih yazılıyor safsatalarıyla millete sunulan ve 14 Mayıs seçimleri öncesi Türkiye’nin dev projeleri olarak adlandırılmıştı. Hakikaten öyle olmasını bir Türk milliyetçisi olarak çok arzulayan bir adamım. İğneden, ipliğe her şeyin bu ülkede üretilmesinden büyük gurur duyan bir Türk milliyetçisiyim. Ama bakıyorum ki bu TOG’un yüzde 65’i yurt dışından, malzeme olarak bizim Bursa’daki fabrikamıza getiriliyor. Burada toparlama işlemleri yapılıyor. Buradan da piyasaya sürülüyor. Ancak şu anda duyduğum kadarıyla TOG arıza yaptığı zaman yedek parçası bulunamıyor.”

“ESKİ BAŞKANINDAN PARALARI İSTESENE”

Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Başkanlığına seçilen Sandıklı İlçesinin AK Partili Belediye Başkanı Adnan Öztaş’ı sert bir dille eleştiren Mısırlıoğlu, şunları kaydetti: “Bizim Afyonkarahisar Belediye Başkanının altındaki araç TOG’u AK Partili Çevre Hizmetler Birliği’ne seçilen Sandıklı Belediye Başkanı hemen alelacele bir yazıyla talep etmiş. Neye göre? Devletin Çevre Hizmetleri Birliği’nin başına ben seçildim diye. Yahu kardeşim senden önceki Çevre Hizmetleri Birliği’nin Başkanı Afyon Belediyesinin eski Başkanı olan Mehmet Zeybek’ti. Onun altına bu araç Afyon Belediye Başkanı olarak verildi. Orası da devletin bir kurumudur. Ama yok bunlar elinden oyuncağa alınmış bir çocuk ergenliği tarzıyla o arabayı teslim edin dediler. Siz bu kadar parayı pulu hesabı takip ediyorsunuz da kendi yönettiğin Sandıklı Belediye Başkanlığında kendinin AK Parti İlçe Başkanı olduğun dönemde senin partinden belediye başkanlığı yapan zatı muhteremle ilgili şimdi boy boy açıklama yapıyorsun. ‘Şu kadarlık baklava satın alınmış, şu kadarlık hediye dağıtmış.’ diye. Bu paraları babasının parasından mı dağıttıydı? İstesene onların baklavaların parasını, istesene o hediyelerin parasını. Niye istemiyorsun? Sen de ilçe başkanıydın aynı partide. Ama sizde birbirinize kuyruk ve evlat acısı var. Birbirinize karşı bunu ancak böyle çıkışıyorsunuz. Yukarıdaki ağabeyleriniz höt dediği zaman oturursunuz. Aman oyuncağınıza iyi sahip olun. Sayın Öztaş ve Çevre Hizmetleri Birliği Başkanlığı yönetimi çalışanı kim varsa. Aman ha oyuncağınızı bir daha kaybetmeyin, elinizden aldırmayın. O oyuncağınızla mutlu mesut yaşayın. Bunun da hesabı sizden zamanı ve süresi geldiğinde sorulacaktır. Hiç şüpheniz olmasın.”

“ÜCRETSİZ OTOPARK ÇÖZÜM DEĞİL”

Afyonkarahisar Belediye Meclisi’nin açık otopark uygulamasını kaldırma kararının kargaşaya neden olacağını savunan Mısırlıoğlu, şu ifadelere yer verdi: Yeni Belediye Meclisi’nin almış olduğu bir kararla bir kargaşa yaşanıyor. Otopark kargaşası. Her kararın uygulamaya konulduğu ilk günler gerçekten sıkıntılı olur. Süreç çok zor gider. Ancak Afyonkaraysar’da yeteri miktarda ücretli otopark bulunmamaktadır. Ve araç sayısı her geçen gün artmaktadır. Böyle bir dönemde otoparkla ilgili sorunu çözmediğiniz sürece Afyon’un her yerini ücretsiz otopark yaparak trafik sorununu çözemezsiniz. Sayın Belediye Başkanımız iyi niyetle insanlarımız bu ekonomik krizde biraz daha nefes alsınlar diye düşündü. Ben şunu söylemeye çalışıyorum. Öncelikle Sayın Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi ücretsiz otopark yapmaktan ziyade şehrin ihtiyacını karşılayacak belli merkezlere ücretli ve katlı otoparklar yapmak zorunda bir. Kesinlikle ana caddeler, güzergâhlarda bulunan ana caddelerin arka sokaklarına, yan sokaklarına ücretli paralı cep otoparklar yapılmak zorunda.  Son kararla karmaşık bir trafik sistemi ortaya çıkıyor. Sayın Belediye Başkanı ve meclis üyelerinden istirhamımdır. Acil, otopark sorununu çözün Sayın Başkanım. Ücretli otoparkla ilgili Afyon’un belirli noktalarında harekete geçin, bu sıkıntıyı çözün. Caddelerdeki ücretsiz otopark yapmakla bu sıkıntı bu problem ortadan kalkmayacaktır. Yakında elinde copla değnekle döner bıçağıyla araç sahiplerinin ve dükkân sahiplerinin birbirini kovaladığını bu caddelerde inşallah görmeyiz. Hep beraber buna sahip çıkalım. Belediye Başkanımız da bu konuda ivedi kararlar alsın. Acilen ilimizin otopark sorunu çözülsün.”

“BİR YILDA SULTANDAĞI ÜÇKUYU’DA BİN DÖNEM ARAZİYİ YABANCILAR ALDI”

Yabancıların toprak alma konusuna da değinen Mısırlıoğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla açıkladılar. Bakan Mehmet Özhaseki, Ocak ayında yaptığı açıklamayla yabancılara, gerçek kişilere 28.318.836 metrekare arazi satıldığını açıkladı. Bu satışların 17 bin 76 âdeti tarla, bahçe ve benzeri nitelikte taşınmaza ait olduğu açıklandı. Ancak tüzel kişilik statüsündeki yabancı şirketlerin ne kadarlık bir araziyi satın aldığı bilinmiyor. İlimizde tarım arazileri yabancı şirketler tarafından satın alınıyor. İlimizin Sultandağ ilçesi, Üçkuyu köyümüzde sadece son bir yılda bin dönüm tarım arazisi yabancı şirketler tarafından satın alınmıştır. Satın alındıktan sonra bu araziler birbirlerine devrettiği için arazilerin hiçbir şekilde kime geçtiği de tespit edilememektedir. Bu konu gerçekten iyi düşünülmesi gereken bir konudur. Türk çiftçisi, Türk tarımıyla uğraşan vatandaşımız, köylümüz bu topraklarda ektiği mahsulle kaldırdığı hasatla karnını doyuramazken yabancıların ne akılla gelip de Sultandağı, Üçkuyu Köyü’nden bin dönüm arazi aldığı iyi araştırılması gereken üzerinde iyi düşünülmesi gereken bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİ, DAR GELİRLİ TOKİ PEŞİNAT VE TAKSİTLERİNİ NASIL ÖDEYECEK?”

Gökçe TOKİ konutlarında mağduriyet yaşayan hak sahipleriyle ilgili son durumu değerlendiren Mısırlıoğlu, “Gökçe TOKİ Konutlarında hak sahiplerinin mağduriyetleriyle ilgili TOKİ Başkanı ile görüşme yapıldığını, 537 adet 2 artı bir 86 metrekare konut,  yüzde 12 peşinat, 180 ay vade, yüzde 20 peşinatla 240 ay vade uygulanacağını açıklandı. Emekli, dar gelirli vatandaşımız peşinatı, taksitleri nasıl ödeyecek? Sen onu söyle sayın vekilim. Beş yılın hesabını kim verecek ayrıca? Bu da bir ayrı bir noktaDIR. Şimdi 180 aya göre 10 bin liralık bir emekli maaşı alan arkadaşımız girdiği zaman peşinatta 200 bin lirayı buldu, verdi. 1 trilyon 800 borcu oluyor. Bu borcu da 180 aya bölünce 10 bin lira para alan kişi taksit ve faiz ödemelerinin de sabit olmadığını düşününce ödemeleri nasıl yapacak?” dedi.

“BİZ İÇİMİZE GÖÇMEN İSTEMİYORUZ”

Sığınmacılar konusunda İYİ Parti olarak net bir tavır içerisinde olduklarını belirten Mısırlıoğlu, “Ruanda’dan değil nereden getirirseniz getirin. Hangi statüde getirirseniz getirin. Biz içimize göçmen istemiyoruz. Bu göçmenlerin de geldikleri yerlere acilen gönderilmesinden yanayız. Kim bu adımı atarsa da ona sınırsız sonsuz destek vereceğimizi söylüyoruz. Bu sığınmacılar derhal Türkiye’mizden ve ilimizden gönderilmesini bekliyoruz. Bununla ilgili atılacak her adımın arkasında olduğumuzu ifade ediyorum.”

“İKİSİNİN DE LİDERLERİ UZLAŞIRKEN YERELDEKİ POLEMİK ÜZDÜ”

Afyonkarahisar Valiliği ile Belediye Başkanı Burcu Köksal arasında ki ifade krizini yorumlayan Mısırlıoğlu, şöyle konuştu: “Burcu Köksal Hanım’la ilgili valiliğin başlattığı soruşturma konusu var. Kurumlar arası çatışma Afyonkarahisar’a, milletimize zarar verir. Bunların liderleri 11 Haziran’da tekrar bir araya gelecekler. Devleti yöneten 22 yıllık iktidarın başı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı ve CHP Lideri Sayın Özgür Özel ana muhalefet partisinin genel başkanı. Bundan 36 gün önce bir araya geldiler ve normalleşmeden, kucaklaşmadan, uzlaşmadan bahsettiler. Birkaç gün sonra da bir araya gelecekler. Liderler bir uzlaşmayla, ayrışmaya son verip normalleşmeden bahsederken burada Sayın Belediye Başkanı’nın ve Sayın Valimizin böyle bir polemiği yaşamaları beni üzüyor. Bu konu acilen sonlandırılıp, basın yoluyla, soruşturmayla değil de Sayın Valimizle Sayın Belediye Başkanımızın telefonla veya yüz yüze birbiriyle görüşecek kadar yakın olduklarını düşünüyorum. İkisi de bir hanımefendi. Sonuçta ikisi de hemcins. Çok rahat konuşup bu konular üzerinde fikir alışverişinde bulunabilirler. Sayın Valimiz, Belediye Başkanımızı makamına çağırabilir. O da nezaketle gidip Sayın Valimizin sormuş olduğu o sıkıntıyı anlatır. Konunun detaylarını verir. Sayın Valimiz ikna olmazsa yasal olarak bununla ilgili ne gerekiyorsa yapılır. Ama bu diyaloğun gerçekleşmediğini Belediye Başkanımız Sayın Burcu Köksal’ın açıklamasından anladım. Başta trafik ve otopark olmak üzere Uydukent’te kanalizasyon olmak üzere Afyonkarahisar’ın birikmiş kangren olmuş sorunları var. Bu sorunların çözümü için birlikte uğraş vermeleri gerekiyor.” diye konuştu.

“AKDEĞİRMEN AFYON’A ATILAN EN BÜYÜK KAZIKTIR”

İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, partisinin Afyonkarahisar Kampının 12-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında yapılacağını, programın detayları netleşince kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti. Akdeğirmen Barajının duruma hakkında görüşü sorulan Mısırlıoğlu, “Akdeğirmen Barajı Afyonkarahisar’a atılmış büyük bir kazıktır. Özellikle Sayın Valimiz başta olmak üzere Belediye Başkanımız ve milletvekillerimizin el birliğiyle Akdeğirmen Barajı’ndaki sıkıntı ve kriz neyse çözmelerini bekliyoruz. Yapılan yatırımın bir nebze olsun insana faydalı olduğunu gördüğümüzde orada ne yapıldıysa unutulur.” yanıtını verdi