DOLAR 18,8330 0.02%
EURO 20,1680 -0.22%
ALTIN 1.131,990,07
BITCOIN 4333610,89%
Afyonkarahisar
-1°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“AIDS’ten korunmanın tek çaresi tek eşlilik”

“AIDS’ten korunmanın tek çaresi tek eşlilik”

ABONE OL
1 Aralık 2022 21:24
“AIDS’ten korunmanın tek çaresi tek eşlilik”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Korkmaz, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle yaptığı açıklamada hastalıktan korunmak için henüz bir aşı olmadığını, virüsle savaşmanın en etkili yolunun ondan korunmak olup, tek çarenin tek eşlilik olduğunu söyledi

 

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle açıklama yaptı.
“TÜRKİYE’DE AZ SIKLIKTA GÖRÜLÜYOR”
Serhat Korkmaz, AIDS hastalığının kazanılmış bağışıklık yetmezlik sendromu olduğunu belirtti. Korkmaz, “1 Aralık Dünya AIDS Günü olarak kabul edilmiştir. İlk defa ortaya çıktığı 1980’li yıllardan bu yana, tüm dünyada artarak yayılmaya devam eden HIV Enfeksiyonu korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörlerle damar içi madde kullanımı, enfekte kan transfüzyonu yoluyla veya anneden bebeğe gebelik döneminde, doğum sırasında veya doğum sonrasında emzirmeyle bulaşabilmektedir. Bulaş yolları nedeni ile HIV enfeksiyonu tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. Türkiye halen, dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında yer almaktadır. Diğer yandan her yıl vaka sayısının arttığı da izlenmektedir. Bunda, nüfus artışı başka ülkelerden göçler vb. ülkeler arası insan trafiğindeki artışların etkili olduğu düşünülmektedir. HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır ve korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. En sık görülen bulaşma yolunun cinsel temas olması nedeni ile korunma büyük önem taşımaktadır. ‘Tek çare tek eşliliktir.’ sloganı ile de ifade edildiği gibi; tek eşliliğin yanı sıra, riskli cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır. Şüpheli durumlarda ise doktora müracaat ederek gerekiyorsa test yaptırmak gerekmektedir.” dedi.
“HASTALIK GÜNÜMÜZDE ÖLÜMCÜL DEĞİL”
Türkiye’de 1986 yılından bu yana kan ve kan ürünleri ile olan bulaşmaya karşı korunma amacıyla, bütün kan ve kan ürünlerinin, kullanılmadan önce, HIV yönünden test edildiğini belirten Korkmaz, “1987 yılından beri organ ve doku nakilleri öncesinde de gerekli testler yapılmaktadır. Enfeksiyonun ortaya çıktığı ilk dönemlerin aksine günümüzde HIV/AIDS, Dünya SAğlık Örgütü tarafından ölümcül hastalıklar listesinden çıkartılarak yaşam boyu birlikte yaşanacak hastalıklar listesine alınmıştır. Doğru zamanda ilaç tedavisine başlayan HIV pozitifler kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler. Geç HIV tanısı alan ve AIDS evresinde olan kişiler dahi ilaç tedavisiyle yaşam kalitelerini artırarak yaşamlarını sürdürebilirler. Ülkemizde ilaca erişimde sorun yaşanmamaktadır. Bunların yanı sıra, HIV pozitif annenin; gebelik döneminde, doğum sırasında ilaç tedavisi alması, doğum sonrasında bebeğe uygulanan ilaç tedavisi ve emzirmenin önlenmesi ile anneden bebeğe HIV bulaşması önlenebilmektedir. HIV(+) anneden ilaç tedavisi ile HIV(-) bebek doğabilmektedir. HIV enfeksiyonu; HIV pozitif kişilerle aynı iş yerinde çalışmak, aynı okulda okumak, aynı ortamda bulunmakla, ortak çatal kaşık kullanmakla, dokunmak, tokalaşmakla, telefon, kitap, defter gibi araçları ortak kullanmakla, ortak duş-banyo alanlarını, havuzları, tuvaletleri ortak kullanmakla, böcek ve sinek sokması ile bulaşmaz.” ifadelerini kullandı.
“TEK ÇARE TEK EŞLİLİK”
Dr. Serhat Korkmaz şunları kaydetti: “Yeni vaka sayısını azaltmak amacıyla toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalığının arttırılması için örgün ve yaygın eğitim müfredatında bulunan konuyla ilgili bilgilerin güncellenmesi, basılı doküman desteğinin sağlanması, üniversiteler başta olmak üzere farkındalık ve bilgilendirme için tüm hedef gruplarda akran eğitimi dahil eğitim faaliyetlerinin desteklenmesi çalışmaları yürütülmektedir. Bakanlığımız, insan haklarını gözeterek ve etik kurallar çerçevesinde, UNAIDS ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen uluslararası öneri ve uygulamalar ışığında, konunun tüm paydaşlarını kapsayacak bir bakış açısı ile çalışmalarını işbirliği içinde sürdürmeye devam etmektedir. Hastalıktan korunmak için henüz bir aşı mevcut değildir. Virüsle savaşmanın en etkili yolu, ondan korunmaktır. Tek çare tek eşliliktir.”
>> Burak AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.