DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 4364911,05%
Afyonkarahisar

PARÇALI BULUTLU

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Kadına şiddet bir zihniyet sorunudur”

“Kadına şiddet bir zihniyet sorunudur”

ABONE OL
1 Aralık 2022 21:21
“Kadına şiddet bir zihniyet sorunudur”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TDP İl Başkanı Kadir Uysal, kadına yönelik şiddetin bir zihniyet sorunu olduğunu ifade etti

 

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Afyonkarahisar İl Başkanı Kadir Uysal, artan kadın cinayetlerine tepki gösterdi.
“ŞİDDET MAĞDURU KADINLARA KURUMSAL DESTEK YETERSİZ”
Kadir Uysal, her 11 dakikada bir kadın ya da kız çocuğunun bir tanıdığı veya ailesinden biri tarafından öldürüldüğü bir dünyada yaşandığını kaydetti. Uysal, “Kadına şiddet sorunu dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir toplumsal sorundur. Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Kadına yönelik şiddet bir zihniyet sorunudur. Bu zihniyet değişmedikçe, kadınlar, hak ve imkânlara erişimde erkeklerle eşit hale gelmedikçe kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması mümkün değildir. Erkeklerin, kadınlar üzerinde hak sahibi, söz sahibi ve karar verici konumları ortadan kalkmadıkça, erkekler, devletler ve toplumlar kadınlara rol biçmekten, model ve kalıp dayatmaktan vazgeçmedikçe bu sorunun devam edeceği açıktır. Türkiye’de her 10 kadından 4’ü erkek şiddetine maruz kalmaktadır. Sadece 2022 yılının ilk 10 ayında 280 kadın ve 33 çocuk öldürülmüştür. Ülkemizin izlediği politikaların ve mevcut kanunların kadına yönelik şiddetle mücadele etmeye yetmediği, şiddet mağduru kadınlara yönelik kurumsal desteğin de yetersiz kaldığı açıktır.” dedi.
“MAĞDURU KORUMAK FAİLİ CEZALANDIRMAK GEREKİR”
Uysal sözlerini şöyle tamamladı: “Kadına yönelik şiddetle mücadelede önce şiddeti doğuran ve neden olan zihniyet ve tutumlarla mücadele ederek ‘önlemek’ sonra mağduru ‘korumak’ ve faili ‘cezalandırmak’ gerekir. Türkiye’de çalışma çağındaki 32,7 milyon kadından sadece 6,1 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı çalışma imkânı bulabilmektedir. Bu tablo ülkemiz kadınının sosyo-ekonomik olarak güçsüzlüğünü, yoksulluğunu ve eşitsizliğini gösteriyor. Türkiye Değişim Partisi iktidarında kadınları sosyo-ekonomik açıdan güçlendirerek, kadın-erkek arasında fırsat eşitliğini sağlayarak, şiddete sıfır müsamaha göstererek, kadına yönelik şiddetin önlenmesini, öncelikli bir devlet politikası haline getireceğiz.”
>> Mustafa ERTÜRK’ün Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.