DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 3166570,10%
Afyonkarahisar

AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Kalbinizi ihmal etmeyin”

“Kalbinizi ihmal etmeyin”

ABONE OL
29 Eylül 2022 22:59
“Kalbinizi ihmal etmeyin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde başta risk grubundakiler olmak üzere herkesi kontrollerini yaptırma çağrısında bulundu

 

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 29 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, özellikle risk grubunda olan herkesi kontrollerini yaptırmaya ve destek almak için sağlık kurum ve kuruluşlarına davet etti.
Uzman Dr. Serhat Korkmaz, tüm dünyada yılda 17 milyon kişinin yaşamını kalp ve damar hastalıklarına bağlı nedenlerden kaybettiğini dile getirdi. Korkmaz, “Türkiye’deki toplam ölümlerin yüzde 86’sından Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar (BOH) sorumludur. Kalp ve damar hastalıkları (KDH), bir numaralı ölüm nedenidir. Bulaşıcı olmayan hastalıklarının yüzde 47’si KDH’dan kaynaklanmaktadır. Kardiyovasküler hastalıklar değiştirilebilir risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Dünya Sağlık Örgütü uygun yaşam tarzı değişiklikleri ve değiştirilebilir risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin dörtte üçünden fazlasının önlenebileceğini bildirmektedir. Değiştirilebilir Risk Faktörleri; Sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivitenin az olması, alkol kullanımı, hipertansiyon, obezite, diyabet, LDL yüksekliği/HDL düşüklüğü/Trigliserit yüksekliğidir. Risk faktörlerinin bir arada görülmesi ise bireyin riskini katlayarak artırmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarından korunmada tek bir risk faktörünün değil, tüm risk faktörlerinin birlikte ele alınması ve müdahale edilmesi çok önemlidir.” ifadelerine yer verdi.
“40 YAŞ ÜSTÜ BİREYLER YILDA BİR KEZ DEĞERLENDİRİLMELİ”
“40 yaş ve üstündeki bireyler aile hekimine başvurarak yılda en az bir kez kardiyovasküler risk değerlendirmesini yaptırabilirler.” diyen Korkmaz, “Risk değerlendirmesinde öncelikle yaş, cinsiyet, sigara kullanımı bilgileri alınmakta, kan basıncı ölçülerek ve total kolesterol değeri bakılarak 10 yıl içinde bazı kalp damar hastalıklarından ölüme ilişkin risk hesaplanmaktadır. Hesaplama sonrasında aile hekimi yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık vermekte, risk durumuna göre gerekli durumlarda sağlıklı hayat merkezlerinden destek alınmasını sağlamakta, daha ileri tetkik ve tedavi planı için ise uzman hekime yönlendirmektedir. Aile hekimlerimiz tarafından yapılan tarama ve izlemler ile hastalık riski olan bireyler erken tespit edilmeleri, sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık verilerek takip edilmeleri, kronik hastalığı olan bireylerin daha fazla sorun yaşamadan hayatlarını idame ettirmeleri ve yaşam kalitelerin arttırmaları hedeflenmektedir.” dedi.
“HERKES GEREKLİ
KONTROLLERİNİ YAPTIRMALI”
İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Korkmaz sözlerini şöyle tamamladı: “En önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan kalp hastalıklarına dikkat çekmek ve halkı aydınlatmak amacıyla 29 Eylül Dünya Kalp Günü olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle özellikle risk grubunda olan herkesi kontrollerini yaptırmak ve destek almak için kurum ve kuruluşlarımıza davet ediyor, esenlikler diliyorum.” >> Burak AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.