DOLAR 17,9674 0.13%
EURO 18,5424 0.01%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 429937-2,42%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mermer ocaklarında “uzlaşma” sağlandı – Kocatepe Gazetesi

Mermer ocaklarında “uzlaşma” sağlandı – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
13 Nisan 2016 14:14
Mermer ocaklarında “uzlaşma” sağlandı – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Mermer ocaklarında “uzlaşma” sağlandı

İscehisar’da kapanan mermer ocaklarının durumunu görüşmek üzere tarafların bir araya geldiği bir toplantı gerçekleştirildiğini ifade eden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, “İscehisar’da 13 işletmemizin ocakları taraçalı olmadığı gerekçesiyle kapatılmıştı. İscehisarlı sektör temsilci hemşerilerimizi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerimiz ve Dokuz Eylül Üniversitesi Madencilik Bölümü akademisyenleriyle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Ali Rıza Alaboyun ve Milletvekilimiz Ali Özkaya’nın katıldığı bir toplantıda bir araya getirdik. Soruna bir çözüm noktasında uzlaşma bulundu. Ocaklardan bazıları yakında faaliyete geçecek” dedi.
OCAKLARDA TARAÇA
 SİSTEMİ UYGULANACAK
Mermer ocakları için zorunlu olan taraça sistemini projesini Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Halil Köse ve ekibinin gerçekleştireceğini belirten AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal “Yetkililer firmalara ocaklarda taraçanın zorunlu olduğunu, firmaların daha önce defalarca uyarıldığını hatta maddi yaptırım uygulandığını belirttiler. Mermerciler ise, konunun uzmanı akademik ekibin proje çizeceğini ancak bu işlemin zaman alacağını ifade ettiler. Orta yolu bulmaya çalıştık. Sonuç olarak mermer ocakları ortaklaşa maliyeti üstlenip, taraça işlemini yapacaklar. Ancak proje çizimi ve taraça süre alacağından Afyonkarahisar’ın, mermercimizin ve vatandaşlarımızın kayıp yaşamaması için bir sözleşme yapılarak, Bakanlığın uygun gördüğü ocaklar açılacak. Mermercilerimiz, Noter huzurunda taraça işleminin gerçekleştirileceği ile gerekli önemlerin sağlanacağını taahhüt edecek. Yetkililer de uygun olan bazı ocakların açılmasını sağlayacak. Böylece taraça işlemi yapılırken de mermercilerimize ocaklardan mermer akışı sağlanacak” şeklinde konuştu.
SORUNUN AŞILMASI
GEREKİYORDU
Mermerin Afyonkarahisar ve Türkiye için çok çok önemli olduğunu hatırlatan Milletvekili Hatice Özkal sözlerini şöyle sürdürdü: “Mermer sektörü Afyonkarahisar ekonomimizin lokomotifi olduğu gibi ülkemiz açısından da çok büyük önem arz ediyor. Dünya doğal taş üretiminin yüzde 11’ini gerçekleştiren Türkiye’nin, tüm doğal taş ihracatının yüzde 10’unu Afyonkarahisarlı mermercinin gerçekleştirdiği düşünüldüğü zaman İlimizin bu alandaki önemi daha iyi anlaşılacaktır. Ülkemizin ve Afyonkarahisarımızın ihracat gelirlerinin yanı sıra bu sektörden ekmek yiyen bir sürü insanımız için bu sorunun kısa sürede aşılması gerekiyordu. Umarım verilen taahhütler kısa sürede yerine getirilerek, ocaklar çalışmaya başlar.” (Kocatepe Haber Merkezi)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.