DOLAR 17,8952 -0.05%
EURO 18,5423 1.38%
ALTIN 1.036,410,29
BITCOIN 4302983,75%
Afyonkarahisar
19°

HAFİF YAĞMUR

20:18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Mikro ve küçük işletmeler desteği  için Temmuz başvuruları başladı

Mikro ve küçük işletmeler desteği için Temmuz başvuruları başladı

ABONE OL
5 Temmuz 2022 00:24
Mikro ve küçük işletmeler desteği  için Temmuz başvuruları başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KOSGEB Afyokarahisar İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı’nın Temmuz başvurularının başladığını kaydetti

 

KOSGEB İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, “KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı’nın amacı; MKİ’lerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır” dedi.
KOSGEB İl Müdürü Çepni şöyle devam etti:
“İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki (Sektörlere ilişkin ayrıntılı liste ekte yer almaktadır) MKİ’lere: 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü”, “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile; yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.” Başvuru koşulları hakkında de bilgi veren Çepni, “Yeni (Dördüncü) Başvuru Dönemi İlan Edildi (2022 Temmuz) Programın yeni (dördüncü) dönemi başvuruya açılmıştır. Önceki (üçüncü) başvuru dönemine göre, başvuru takvimi dışında değişiklik yoktur. Programa son başvuru tarihi 10 Ağustos 2022 olup, işletmede personelin en son işe başlatılacağı tarih Ağustos 2022’dir. Yeni personelin işe alınabileceği son ay: Ağustos 2022 (SGK Kayıtlarına yansımış olmalıdır.) Ödeme Talep Formunun İşletme Tarafından Onaylanabileceği İlk ve Son Tarih: 1 Ağustos 2022- 28 Eylül 2022.” ifadelerini kullandı. >> Burak AYDIN’ın Haberi

 

ÜÇÜNCÜ BAŞVURU DÖNEMİNDE ESNEKLİK
2021 Aralık-2022 Mart tarihleri arasında başvuruları alınan üçüncü başvuru döneminde program başvurusu onaylanan ancak başvuruda taahhüt ettiği personel sayısına ulaşamayan işletmeler; yeni program başvurusu yapmalarına gerek olmaksızın, mevcut (onaylı) program başvuru formunda taahhüt ettikleri personel sayısını tamamlayacak şekilde yeni personel istihdam ederek 1 Ağustos 2022’den itibaren ödeme talebinde bulunabilecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.