Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milletvekili Maaşı Ne Kadar 2024?

Enflasyon oranının açıklanması ile Asgari Ücrete de gelen zammın belirlenmesinden sonra gözler Milletvekili maaşlarına çevrildi. Peki, Milletvekili maaşı ne kadar 2024?

Enflasyon oranının açıklanması ile

İnternette en çok araştırılanlar arasında yer alan Milletvekili maaşı ne kadar 2024 yılında merak konusu oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyonla yüzde 2,93 olarak belirtilmişve Asgari ücrete gelen zamlardan sonra devlet memeuru olan milletvekili maaşları da merak edilmeye başladı. Peki, Milletvekili maaşı ne kadar 2024?

 

TBMM’de görev yapan Milletvekillerinin aylık aldığı miktar devlet memurları arasında en yüksek olan miktardır. Ayrıca TBMM’de meclis üyelerinde göre hesaplanan aylık ödenek tutarının yarısı yolluk olarak ödenmekte olup Meclis üyeleri de devlet memuru olan mali ve sosyal haklardan yararlanmaktadır.

MİLLETVEKİLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

TBMM’de görev yapan devlet memurları olan milletvekilleri 91 bin TL alırken gelen zam ile 136 bin TL oldu.

Milletvekilli maaşı 2024 ‘ de 91 bin TL’den 136 bin TL’ye yükseldi.

 

Ülke olarak 2023 yılını geride bırakmaya hazırlanırken, çalışan kesim ve emekliler tarafından yeni yılda gelecek olan maaş zamları merak ediliyor. Özellikle internet kullanıcısı olan emekliler tarafından maaş araştırması yapılırken, en çok araştırılan konular arasında ise emekli milletvekili maaşları yerini alıyor. 5510 sayılı Kanunda yapılan düzenleme sonrasında emekli milletvekili maaş hesabı değişti. 5510 sayılı Kanunun 43. maddesinin ilgili fıkraları şu şekilde yer alıyor: 6. Fıkra: Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Bakanlık veya Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevlerinde bulunanlara veya bu görevleri herhangi bir sebeple sona erenlere, Kanunun 26, 28, 44, geçici 2 ve geçici 4 üncü maddeleri gereğince aylık bağlanmasına hak kazanmaları ve en az 2 yıl süreyle bu görevlerde bulunmuş olmaları halinde, 27, 29, geçici 2 ve geçici 4 üncü maddelere göre hesaplanacak aylık tutarından az olmamak kaydıyla, 115.225 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda malullük, emeklilik veya yaşlılık aylığı ödenir. Bu fıkra hükümlerine göre aylık ödenebilmesi için, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce geçici 4 üncü madde kapsamında Cumhurbaşkanı yardımcılığı, bakanlık ya da Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevi esas alınarak malullük veya emeklilik aylığı ödenenler hariç olmak üzere, malullük, emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanmış olanlar ile aylık bağlanma şartlarını haiz olmayanların en az 2 yıl süreyle en yüksek Devlet memuru emsal alınarak sigorta primi veya geçici 4 üncü madde kapsamında emekli keseneği ile kurum karşılığı ödemiş olmaları da zorunludur. Bu kanunda yer alan gösterge rakamları 15 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7456 sayılı kanunla değiştirilerek yükseltilmiştir. “126.000” ibaresi “133.988” şeklinde ve “115.225” ibaresi “122.530” şeklinde değiştirilmiştir. 2023 yılı Temmuz ayı itibariyle emekli milletvekili maaşı hesabı şu şekilde yapılmakta:

EMEKLİ MİLLETVEKİLİ MAAŞI

2023 yılı Temmuz ayında yapılan son düzenlemeye göre emekli milletvekili maaşı şu şekilde hesaplanacak:

122.225 gösterge rakamı* Maaş katsayısı

122.225* 0,509796

Emekli milletvekili maaşı: 62 bin 309 TL

 

 

Afyon Haber Son Dakika Afyon Namaz Vakti