DOLAR 17,9620 0.22%
EURO 18,3370 0.46%
ALTIN 1.031,970,89
BITCOIN 4302493,34%
Afyonkarahisar
24°

HAFİF YAĞMUR

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

MS’i hafife almayın – Kocatepe Gazetesi

MS’i hafife almayın – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
26 Mayıs 2016 14:15
MS’i hafife almayın – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MS'i hafife almayın

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı tarafından 25 Mayıs Dünya MS Günü nedeniyle bilgilendirme mesajı yayınladı. AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki Nöroloji Kliniği’nde her perşembe İlimiz ve çevre illerdeki MS hastalarına yönelik MS polikliniği hasta kabul edildiği bildirildi.
AKÜ Tıp Fakültesi yetkilileri Multipl skleroz (MS) hastalığıyla ilgili olarak şu bilgileri aktardılar:
“MS 100 binde yaklaşık 50 kişide gözlenen, beyin ve omuriliği etkileyen bir hastalıktır. Sıklıkla 20-40 yaşları arasında gözlenmektedir. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla rastlanmaktadır. Bulaşıcı özelliği olmayan MS hastalığının nedeni bilinmemektedir. Bununla beraber hastalığın kişinin bağışıklık sistemi ile ilişkili problemlerden kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Hijyeni iyi olan, özellikle şehirleşmiş toplumlarda daha sık gözlenmesi nedeniyle bu hastalık halk arasında ‘şehirli hastalığı’ olarak bilinmektedir. MS’te beyin ve omurilikteki sinir hücresi kılıflarının tahribatı söz konusudur. Bunun sonucunda kılıfın hasar gördüğü yerlerde plak adı verilen sertleşmiş dokular meydana gelmektedir. Plak yoğunluğu hastalardaki semptomların ve hastalığın ciddiyetini belirlemektedir.  Çift görme veya gözün irade dışı hareketi, vücudun herhangi bir bölgesinin kısmen veya tamamen tutmaması, uyuşma ve karıncalanma gibi his bozuklukları, peltek konuşma ya da konuşamama, dengesizlik ve baş dönmesi, mesane ve kalın barsak kontrolünün kaybı, aşırı halsizlik ya da kendini alışılmamış biçimde yorgun hissetme MS’de sık gözlenen şikayetlerdendir. Hastalıkta seyir kişiden kişiye değişmektedir. Bazı hastalarda MS, 1 günden uzun süren ve sıklıkla 30 gün içinde gerileyen şikayetlerin var olduğu ataklarla seyredebilir. Bunun yanında semptomların kalıcı olduğu ataklı olmayan MS tiplerinin var olduğu hastalar da mevcuttur. Hastalığı ortadan kaldıracak kesin tedavisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte atakla ortaya çıkan nörolojik bulguların giderilmesi, atakların önlenmeye çalışılması ile kalıcı nörolojik bulguların ve engelliliğin önlenmesi mümkündür. MS klinik tipine göre, hekim tarafınca belirlenen sıklıkta yakın takibi önerilmektedir. Takipleri süresince önerilen tedavileri düzenli kullanımı, sağlıklı beslenme, aşırı sıcakta uzun süre kalınmaması, rehabilitasyon önerilerinin düzenli yapılması dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. MS hastasının takip etmesi gereken özel bir diyet bulunmamaktadır. AKÜ Hastanemiz Nöroloji Kliniği’nde her perşembe İlimiz ve çevre illerdeki MS hastalarına yönelik MS polikliniği hasta kabul etmektedir.” (Kocatepe Haber Merkezi)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.