MTA yetkilileri sorunları Afyon’da dinleyecek

MTA yetkilileri sorunları Afyon’da dinleyecek

MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem ve kurum yetkilileri Aralık ayı içerisinde Afyonkarahisar’da jeotermal ve sera işletmecileri ile bir araya gelerek sektörün taleplerini yerinde dinleyecekler

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, AFJET A.Ş. Genel Müdürü Yusuf Ulutürk ve Zafer Turistik Otel-ciler ve İşletmecileri Derneği (ZAFTODER) Başkanı Ali Gümüşhan, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürü Cengiz Erdem’i makamında ziyaret ettiler.
Afyonkarahisar heyeti Genel Müdür Cengiz Erdem’e TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi planlan ‘Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 27. Maddesi Termal Su İdare Payı Hakkında’ istek ve taleplerini ilettiler.
AFYONKARAHİSAR’DA TOPLANTI DÜZENLENECEK
Ziyaret hakkında bilgi veren Milletvekili Taytak, “Geçtiğimiz hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüştüğümüz ve kanunlaşan Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde turistik otel işletmecilerimizin idare payı hakkında bazı istekleri olmuştu. İşletmecilerimiz pandemi sonrasında birim maliyetinin kullanılan suyun metreküpünün 1,5 TL’yi geçmeyecek şekilde düzenlenmesini ve turizm amaçlı faaliyet gösteren kaplıca ve termal otellerden idareye ödenecek 2020 yılında tahsil edilmesi gereken parayı, 2021 Aralık ayında zam ve faiz uygulanmadan ödenmesini talep ettiler. Genel kurul çalışmalarımız sonrasında işletmecilerimizin istekleri doğrultusunda, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya’nın da imzasının bulunduğu önergeler ile MHP ve AK Parti gruplarının oylarıyla kabul edilerek kanunlaştı. Yapılacak olan yönetmelik ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi paylaşmak üzere, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, AFJET Genel Müdürü Yusuf Ulutürk ve ZAFTODER Başkanı Ali Gümüşhan ile birlikte MTA Genel Müdürü Sayın Cengiz Erdem beyi ziyaret ettik. Ziyaretimiz esnasında Genel Müdürümüz Cengiz Erdem ve kurumun ilgili yetkililerini Aralık ayı içerisinde Afyonkarahisar ilimize davet ederek, bölgede Jeotermal ve sera işletmeciliği yapan yetkililerimiz ile toplantı yapılmasına karar verdik. Genel Müdür Erdem konuyla ilgili en ideal yönetmeliği hazırlayacaklarını belirttiler. Konuya olan ilgisi ve misafirperverliği için Sayın Cengiz Erdem Beye teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.
SERTESER: SEKTÖRÜN SORUNLARINI İLETTİK
ATSO Başkanı Hüsnü Serteser ise, ”Jeotermal ve Sera İşletmecilerimizin sorunlarını Genel Müdür Cengiz Erdem ile paylaştık. Kendisine sorunlarımızı dinleyip bizleri kabul ettiği için teşekkür ediyorum. Davetimiz üzerine bu konuyla yapılacak olan toplantının Afyonkarahisar’da gerçekleşecek olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Termalin başkenti Afyonkarahisar’dır. Ayrıca bu ve buna benzer şehrimizi ilgilendiren tüm konularda Afyonkarahisar için desteklerini esirgemeyen Afyonkarahisar Milletvekilimiz Mehmet Taytak’a ilgi ve alakaları için çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
İŞLETME SAHİPLERİ
İLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLECEK
ZAFTODER Başkanı Ali Gümüşhan’da, “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yapılacak olan yönetmeliği ile ilgili görüşme gerçekleştirdik. Aralık ayı içerisinde Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Cengiz Erdem ve heyeti Afyonkarahisar ilimize gelecekler. İlgili işletme sahipleri ile toplantı gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.
AFJET Genel Müdürü Yusuf Ulutürk’de, “Bazı çalışmalarımız var bunları ileterek verimli ve samimi bir ortamda bir görüşme gerçekleştirdik.” diye konuştu.
Görüşmede, Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Cengiz Erdem Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’ın ve heyetin daveti üzerine Aralık içerisinde Afyonkarahisar’a ziyaret gerçekleştirerek, yapılacak olan yönetmelik ile ilgili en ideal çalışmayı hazırlayacaklarını belirterek Milletvekili Taytak ve heyete ziyaretleri için teşekkür etti.
Ziyaret sonrasında Milletvekili Taytak, Genel Müdür Erdem’e Afyon mermerinden yaptırılan haşhaş motifli Türk bayrağını hediye etti. >> Kocatepe Haber Merkezi

 

BAKAN DÖNMEZ’DE DESTEK VERDİ

 

Heyet daha sonra Jeoloji Etütleri Dairesi Başkanı İsmail Kara’yı ziyaret etti. Görüşmelerin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Milletvekili Mehmet Taytak’ı arayarak telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Dönmez, Milletvekili Taytak’a yapılan girişimin anlamlı olduğunu, jeotermal ve sera işletmecilerinin problemlerini yakından takip ettiğini, hazırlanacak olan yönetmelikle hem sektörlerin problemlerinin çözüleceğini hem de doğal kaynakların daha düzenli değerlendirileceğini ifade etti. Bakan Dönmez, geçtiğimiz Çarşamba günü alınan kararlar ile idare payı ödemelerinin pandemi sebebiyle bir yıl ertelendiğini bunun faydalı olacağını belirtti.
Afyonkarahisar ilinin termal turizm açısından Türkiye’nin öncü şehirlerden olduğunu dile getiren Dönmez, yönetmelik ile ilgili Aralık ayı içerisinde yapılacak toplantının Afyonkarahisar’da gerçekleştirileceğini ve kentte yapılacak olan tüm girişimleri destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi