MUSAMCILAR

MUSAMCILAR

“Deme kalbura kallabibur.
Galat-ı meşhur, lügat-ı fasihten yeğdir”
Kalbur kelimesinin aslı Kallabibur imiş, halk dilinde giderek Kalbur olmuş; şimdi işin doğrusunu söyleyelim desek kallabibur dememiz lazım ki kimse anlamaz. Bunun gibi “Musa Amca Zadeler” sülalesi de halk dilinde “Musamcılar” olmuş.
Bu sülalenin dip dedeleri Musa Amcaoğlu 1800 başlarında Örenbağ-Belmecid mahallesi nin İğdeli mevkiinde “İğdeli Hoca Mektebi” adında bir medrese açar ve burada uzun süre talebe yetiştirir.
Daha sonra torunları Ali Feyzi ve Ahmet efendiler, Köprübaşı’nda Otpazar Camii batısında; Musa Hocazade veya Musa Amcazade adıyla anılan bir medrese açarlar. 1924’te bütün bu tip medreselerin kapatılmasına kadar pek çok talebe yetiştirirler.
Ali Feyzi Efendi, Çil Hafız Ali Rıza Efendi’nin vefatından sonra Afyon Müftülüğü yapmıştır (1908-1916). Daha sonra tekrar medreseye dönerek vefatına kadar (26.08.1922) ders vermeye devam eder.
Bu sokak tabelasında ismi geçen Ali Feyzi Efendi (1846-1922) Fatih Medresesi’nden icazet alarak 1884 te Karahisar’a döndüğüne göre, memleketinde 30 yıldan fazla ilim yaymaya çalışmış, pek çok din adamı yetiştirmiş bir profesördür.
Sözün kısası, bu tabelanın doğru yazımı “Musamcızade Ali Feyzi Cad” olmalıdır diye düşünüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. “Deme kalbura sakın kallâbûr
    Lugat-ı fasîhten yeğdir galat-ı meşhûr”
    Lâedri

    Bir köşe yazarınızın kullandığı beytin aslı bu şekilde.Bilginize.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi