Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Naim Süleymanoğlu En Fazla Kaç Kilo Kaldırdı?

Cep Herkülü lakaplı milli sporcu Naim Süleymanoğlu, kariyeri boyunca birçok başarıya ve rekora imza attı. Süleymanoğlu’nun hayatını merak eden bir çok genç Naim Süleymanoğlu en fazla kaç kilo kaldırdı? sorusunun da cevabını merak ediyor.

Naim Süleymanoğlu En Fazla Kaç Kilo Kaldırdı?

Hayatı sinema filmine de uyarlanan, Cep Herkülü lakabı ile de Türk Halkı tarafından tanınıp sevilen Naim Süleymanoğlu, kariyeri boyunca birçok başarıya ve rekora imza attı. Türkiye Halter Federasyonu tarafından düzenlenen etkinlikle 18 Kasım 2017’de aramızdan ayrılan Süleymanoğlu kabri başında anıldı. İnternet kullanıcılarının merak ettiği Naim Süleymanoğlu en fazla kaç kilo kaldırdı? sorusunun cevabı da yazımızda.

Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Bulgaristan’ın Kırcaali kentinin Ahatlı köyünde 23 Ocak 1967’de hayata gözlerini açan Naim Süleymanoğlu, 9 yaşındayken halter antrenörü Hilmi hoca tarafından keşfedildi. Naim Süleymanoğlu, 15 yaşındayken 1982’de Brezilya’da düzenlenen Gençler Dünya Şampiyonası’nda ilk dünya şampiyonluğunu elde etti ve “En genç dünya rekortmeni” unvanını aldı.

1983 Büyükler Dünya Halter Şampiyonası’nda birinci olan Naim Süleymanoğlu, 1983-1986 yılları arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 rekor kırdı, 1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi seçildi. ABD’de 1983’te düzenlenen ‘Rekortmenlerin Turnuvası’nda dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu’na burada “Cep Herkülü” lakabı takıldı.

Naim Süleymanoğlu En Fazla Kaç Kilo Kaldırdı

Naim Süleymanoğlu, 1984 yılında silkme kategorisinde vücut ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

1986’da Avustralya’da Türk Büyükelçiliğine sığınarak iltica eden Naim Süleymanoğlu, başarılı bir operasyonla Avustralya’dan uçakla Londra’ya geçti. Ardından dönemin başbakanı Turgut Özal’ın gönderdiği özel uçakla Türkiye’ye getirilen Naim Süleymanoğlu, Ankara’da coşkulu bir karşılama ve basın toplantısıyla ilk kez Türk halkının karşısına çıktı. Süleymanoğlu’nun 1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek gerekli işlemler yapıldı. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalarda Türkiye adına mücadele etti. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ödemeyle ilgili, “Naim bize onu kat kat ödedi. Dünyada Türklerin reklamını yaptı.” dediği, böylece engellerin aşıldığı kayıtlara geçti.

Süleymanoğlu, 1992’de de Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından dünyanın en iyi sporcusu ilan edildi. Halterde dünyanın efsane sporcuları arasına yerleşen Naim Süleymanoğlu, 1988 Seul Olimpiyat Oyunları’nda 9 dünya, 5 olimpiyat rekoru kırarak şampiyon oldu. Ağırlığının 3 katından 10 kilo fazlasını yani 190 kilo kaldırarak ‘dünyanın en iyi haltercisi’ ödülünü kazandı. Bu tarihte olimpiyatlarda Türkiye’ye güreş dışında ilk altın madalyayı kazandırdı. Naim Süleymanoğlu, 1988 Seul, 1992 Barselona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda birinci olarak, üst üste 3 olimpiyat altın madalyasıyla podyuma çıktı. Naim Süleymanoğlu, kariyerinde ayrıca 7’şer kez dünya ve Avrupa şampiyonluğuna ulaşırken, 46 dünya rekoruna imza attı. 1996’da haltere ara veren Naim Süleymanoğlu, sonrasında katıldığı 2000 Sydney Olimpiyatları’nda başarılı olamadı.

Naim Süleymanoğlu En Fazla Kaç Kilo Kaldırdı

28 Eylül 2017’de hastaneye kaldırılan Naim Süleymanoğlu ile yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim 2017’de hastanede efsane sporcuyu ziyaret etti. Milli halterci, 18 Kasım 2017’de tedavi gördüğü hastanede karaciğer yetmezliği nedeniyle 50 yaşında hayatını kaybetti. 19 Kasım 2017’de İstanbul Fatih Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

Naim Süleymanoğlu En Fazla Kaç Kilo Kaldırdı