Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Nefes Almak Hayattır, Erkenden Harekete Geçin!”

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü’nden 15 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında yapılan açıklamada, 2023 yılının temasının “Nefes Almak Hayattır, Erkenden Harekete Geçin” olarak belirlendiği bildirildi

“Nefes Almak  Hayattır, Erkenden Harekete Geçin!”

15 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı.
“KOAH’TA SİGARAYI BIRAKMAK ÇOK ÖNEMLİ VE GEREKLİ”
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH), akciğer dokusunun uzun süreli hasarının yol açtığı hava yolu daralması neticesinde gelişen; öksürük, balgam ve ilerleyici nefes darlığı ile karakterize; yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığı olduğu belirtildi.
Açıklamada, “Hastalık hakkında yapılan büyük çaplı araştırmalara göre, dünyada KOAH sıklığı yüzde 10,3 olup her yıl yaklaşık 3 milyon kişi KOAH nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Ülkemizde, 2017 yılında yapılan ‘Türkiye Hane Halkı Sağlık Araştırması: Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Risk Faktörleri Prevalansı’ çalışmasında 15 yaş ve üstü yetişkinlerin yüzde 3,6’sının şimdiye kadar bir doktor tarafından KOAH tanısı aldığı tespit edilmiştir. TÜİK tarafından yayımlanan 2022 yılı verileri ise solunum sistemi hastalıklarının, yüzde 13,5 ile ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer aldığını, bu ölümlerinin yüzde 4’ünün KOAH nedeniyle gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Tüm dünyada KOAH gelişimine neden olan en önemli risk faktörü tütün kullanımı ve her türlü tütün dumanına (sigara, nargile, puro, elektronik sigara, ısıtılmış tütün ürünleri gibi) maruz kalmadır. Hastaların yüzde 90’ndan fazlasında tütün ve tütün ürünleri temel nedendir. Bunun yanında; odun, kömür, petrol, gaz gibi fosil yakıtlarla tezek gibi biyokütle yakıtlarının dumanına maruz kalma ve hava kirliliği gibi solunum yolu irritanları da önemli risk faktörleri arasında yer almaktadır. KOAH’ın tanısı, sağlık kurumlarında basit ağrısız bir test olan ‘nefes ölçüm testi’ ile kolayca konulabilir. Teşhis, solunum fonksiyon testleri kullanılarak hava akımında azalmaya yol açan tıkanıklığın belirlenmesi yoluyla doğrulanabilir. Öncelikli olarak belirtmek gerekir ki KOAH’ta akciğer fonksiyonlarındaki hızlı bozulmayı yavaşlattığı ispatlanan tek girişim sigaranın bırakılmasıdır. Hastalığı tedavi etmenin temel amaçları arasında hastalığın bulgularını hafifletmek, solunum yollarındaki hasarı azaltmak ve akciğerlerin oksijenlenmesini düzeltmek yer almaktadır.” denildi.
“GEREKLİ AŞILARIN YAPTIRILMASI AKTİF YAŞAM BİÇİMİ ZORUNLU”
Açıklamanın devamına şu ifadelere yer verildi: “Hastanın; hastalık hakkında bilgilendirilmesi ve tedaviye katılım sağlaması için cesaretlendirilmesi gerekmektedir. Hastalığın seyrini kötüleştiren alevlenmelerden ve zatürreden korunması için grip ve zatürre aşılarını yaptırması, aktif yaşam biçimini benimsemesi zorunludur. Hasta tütün ve tütün ürünlerini bırakması için desteklenmeli, nefes açıcı etkisi olan, ‘inhaler’ olarak adlandırılan ve solunum yolu ile uygulanan ilaçları düzgün ve düzenli kullanması oldukça önemlidir. Bu noktada Sağlık Bakanlığı; ‘Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı’ ve birinci basamakta çalışan hekimlere yönelik ‘Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığını Değerlendirme ve İzlem Kılavuzunu’ hazırlayarak kronik hava yolu hastalıklarının önlenmesi ve kontrolüne yönelik önemli adımlar atmıştır. Yaygınlığı ve etkisi nedeniyle bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen hastalıkla mücadelede toplum farkındalığının artırılması kritik bir aşama olup ‘15 Kasım Dünya KOAH Günü’ bu misyona hizmet etmektedir. Bu doğrultuda 2023 yılının teması ‘Nefes Almak Hayattır, Erkenden Harekete Geçin’ olarak belirlenmiş yaşam boyu akciğer sağlığının öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Akciğerlerin sağlıklı tutulabilmesi ve sağlıklı nefes alabilmek için; Tütün ve tütün ürünlerini kullanmamayı, solunan ortamın havasının temiz tutulması, düzenli ve dengeli beslenmeyi, düzenli egzersiz yapmayı, yaş grubuna uygun aşılar yaptırmayı, sağlık için geç kalmadan doktora başvurulması önemlidir.”