DOLAR 17,9669 0.29%
EURO 18,2995 0.29%
ALTIN 1.024,950,21
BITCOIN 4336255,14%
Afyonkarahisar
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Nöbetçi gözlükçüler hizmet verecek

Nöbetçi gözlükçüler hizmet verecek

ABONE OL
7 Mayıs 2021 19:17
Nöbetçi gözlükçüler hizmet verecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İl Hıfzıssıhha Meclisi’nden il merkezinde 3, ilçelerde bir nöbetçi gözlükçünün açık tutulmasına ve 8-15 Mayıs Cumartesi günleri mahalinde açılacak pazaryerlerindeki uygulamalara yönelik bir dizi karar alındı

 

Afyonkarahisar İl Hıfzıssıhha Meclis Üyeleri Vali Gökmen Çiçek’in Başkanlığında toplandı.
İLDE 3 İLÇELERDE 1
GÖZLÜKÇÜ AÇIK OLACAK
Tam kapanma dönemi boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında optisyenlik (gözlükçüler) müesseselerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmişti. Göz hekimleri tarafından düzenlenen reçetelerin geçerlilik süresinin 10 gün olması ve tam kapanma süresi içerisinde gözlükleri zarar gören vatandaşların mağduriyet yaşamaması amacıyla Valilik tarafından merkez ilçede üç Kaymakamlık tarafından her ilçede bir nöbetçi optisyenlik müessesenin açık tutulmasına karar verildi. Nöbetçi optisyenlik müessesesi çalışanları; Valilik veya Kaymakamlık nöbet listesiyle birlikte “Çalışma izni görev belgesi” formunu manuel düzenlemek ve denetim faaliyetleri sırasında kolluk kuvvetlerine ibraz edecek. Ayrıca çalışanlar ikametle işyeri arasındaki güzergâh ve zaman dilimi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacaklar.
PAZARYERLERİNE KONTROLLÜ
GİRİŞ ÇIKIŞ YAPILACAK
Tam kapanma dönemi içerisinde 8- 15 Mayıs tarihlerine rast gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze-meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Vatandaşlar ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilecek. Pazaryerlerinde temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satısına izin verilmeyecek. Pazaryerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik ve Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınarak, mevcut pazaryerleri genişletilecek ya da ilave pazar alanları oluşturulacak. Pazaryerlerine kontrollü giriş-çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer alanlarda demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kontrolsüz giriş-çıkışlar engellenecek.
YOĞUNLUK AZALMADAN
YENİ MÜŞTERİ ALINMAYACAK
Pazaryerlerinde, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgâhlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak. Her bir pazaryerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görev yapacak. Pazaryeri içerisinde yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek. Pazaryerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenerek satışı sağlanacak. Pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirlerin alınacak. Pazaryerlerinde satış yapacak pazarcıların, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen ‘Mesleki faaliyet belgesi’ ile ‘Ticari araç görevlendirme belgesini’ ibraz etmek ve güzergâhla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olmaları sağlanacak. Pazaryerlerine yönelik her türlü tedbir; Valilik ve Kaymakamlar, Belediye Başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlanarak uygulanacak. Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilecek. >> Mustafa ERTÜRK’ün Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.