DOLAR 17,2511 1.62%
EURO 17,5898 0.66%
ALTIN 977,121,50
BITCOIN 3465663,17%
Afyonkarahisar
28°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“O gece kimseye dolu silah verilmedi”

“O gece kimseye dolu silah verilmedi”

ABONE OL
2 Şubat 2018 14:31
“O gece kimseye dolu silah verilmedi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“O gece kimseye dolu silah verilmedi”

Fetullahçı Terör Örgütü, Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Dolandırıcılık suç isnatlarıyla haklarında kamu davası açılan dördü firari, 16’sı tutuksuz toplam 20 sanığın duruşmaları dün Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
ELMALI’YA
1 YIL 10 AY 15 GÜN CEZA
Tutuksuz sanıklar Kaya Elmalı, Bahri Köstekli, Mustafa Kısa’nın duruşmaları sabah, İkmal ve Garnizon eski Komutanı İsmet Gökhan Gülmez’in duruşması ise öğleden sonra görüldü. Elmalı’nın sabah görülen duruşmasında tüm aramalara rağmen bulunamadığı öğrenilen tanık Mustafa Taşçı’ya ulaşılamadığı gerekçesiyle tanığın dinlenmesinden mahkeme heyeti oybirliği ile vazgeçti. Kaya Elmalı’nın imaj kayıtlarında örgütsel haberleşme programı kakao talk tespiti olduğu kaydedildi. Elmalı, “Okulumuzda bir bilgisayar öğretmeni bana bu programla hızlı resim göndereceğimi söylemişti. Sadece bir kez bu program aracılığıyla resim gönderdim. Sonradan öğrendim, şok oldum. Örgüt okulu olduğunu bilseydim çalışmazdım. Çok pişmanım. Tek gayem ekmek paramı kazanmaktı” dedi. İddia makamı sanığın cezalandırılmasını ancak etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması yönünde görüş bildirdi. Elmalı karar öncesi sorulan son sözünde, “Beraatımı talep ediyorum. Ben devletime ve milletime karşı olmadım. Masumum” dedi.
SÖZÜ EDİLEN AİLE
GÖRÜŞMELERİ DEĞİL!
Polislik mesleğinden ihraç edilen sanık Bahri Köstekli’nin duruşmasında Ses ve Görüntü Bilişim sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlanan eski polis Bülent Cire tanık olarak dinlenildi. Soruşturma aşamasında verdiği beyanı kabul etmeyen Cire’ye Mahkeme Başkanı, gerçekte olmayan şeyleri nasıl söylediğini sordu. Sanık Köstekli ile aile görüşmeleri yaptıklarını söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı tanık Cire’ye, “Sözünü ettiklerimizin aile görüşmesi olmadığını siz de biz de biliyoruz” dedi.
İKİNCİ TANIK
 İFADESİNİ KABUL ETTİ
Bahri Köstekli’nin duruşmasında SEGBİS aracılığıyla tanıklık yapan Erol Yıldırım, soruşturma aşamasındaki beyanının doğru olduğunu söyledi. Yıldırım “Bu cemaatle beni tanıştıran, sohbet adı altındaki toplantılara çağıran kişi Bahri Köstekli’dir” ifadesini doğruladı. Sohbet adı verilen örgütsel toplantılara 2005-2006 yıllarında başladıklarını ve 2012 yılına kadar devam ettiklerini dile getiren Erol Yıldırım’a Mahkeme Başkanı, “Sohbet toplantılarında Fetullah Gülen’in kitapları okunur, cdleri izlenir miydi?” sorusunu sordu. Yıldırım soruyu, sadece kitapların dini bilgi edinme amacıyla okunduğu cevabını verdi. Sohbet toplantılarında Mehmet Ceylan’ın hocalık yaptığını belirten Yıldırım, toplantıların birer hafta arayla, sırayla evlerde yapıldığını sözlerine ekledi. Mahkeme Başkanı Yıldırım’a, “Siz ayrıldıktan sonra sanığın örgüt bağı devam etti mi? Kanaatiniz nedir?” diye sordu. Erol Yıldırım, bilgisi olmadığını kaydetti. Köstekli’nin duruşması Nisan ayında görülecek. Sanık Mustafa Kısa’nın da imaj kayıtlarının gelmemesi nedeniyle duruşması Nisan ayında görülecek.
“TANIMADIĞIM
BİR KİŞİ GÖRMEDİM”
Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon eski Komutanı İsmet Gökhan Gülmez’in duruşması Mayıs ayına ertelendi. Gülmez’in yurt dışına çıkış yasadığı dışındaki adli kontrol tedbiri kaldırıldı. Duruşmada, Gülmez’le ilgili ifade veren askerlerin ifadeleri okundu. Hüseyin Alparslan’ın ifade vermesi için Ağrı’ya talimat yazıldığı, Alparslan’ın Nusaybin’de de verdiği adreste bulunamadığı öğrenildi. İstanbul’dan Vedat Seydi Alioğlu’nun yazılı ifadesinde sanık Gülmez’in Tugay Komutanı olarak ikinci şoförü olduğunu dile getirdiği kaydedildi. Alioğlu ifadesinde: “Darbe girişimi gecesi karargâhtaydım, sabahladık. Nöbetçi amirden emir geldi herkes kendi silah��nı aldı. O gece yerleşkede tanımadığım bir kişi görmedim. Hazır kıta bekledik” ifadelerini kullandı.
GÜLMEZ: KİMSEYE
DOLU SİLAH VERİLMEDİ
Elazığ’dan ifadesi alınan Ferdi Çakır, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanlığı’nda asker olduğunu, sanık İsmet Gökhan Gülmez ile aynı yerleşke içerisinde olduklarını belirterek, “O gece kamuflajlarınızı giyin, silahlanıp aşağı inin dediler. Bir kısım askerler de nizamiye önünde bekledi. Silaha mühimmat verilmedi. Sabah saat 05.00’e kadar bekletildik. Garnizon Komutanının Vali Bey’e ‘emrinizdeyim” sözünü geç söylemesi nedeniyle polislerin geldiğini duydum” ifadelerini kullandı. Sanık İsmet Gökhan Gülmez, tanık ifadelerine diyeceği bir şey olmadığını belirterek doğruladı. Gülmez, “O gece kimseye dolu silah verilmedi” dedi.
FİRARİ FETÖ
SANIKLARI ARANIYOR
2016/60 numaralı dosyada Şebnem Cemile Uğur, İnci Öndüç, Banu Boztoprak, Hülya Oruç, Nebahat Soydan, Şükran İplikçioğlu, Enise Diler, Hülya Selek’in şikâyetçi olduğu 16 sanıktan firari durumda olan Ahmet Uysal, Mehmet Kaya, Behiye Özkan, Ülkü Akkaya’nın halen arandığı öğrenildi. Bu dosyada Gamze Naciye Aldemir, Neşe Ayhan, Emine Özsu, Melike Taşdönderen, Safure Uysal, Rukiye İplikçioğlu, Zuhal Özçelik, Canan Çarkgil, Keziban Durdu, Pınar Tuncer, Hatice Kocakavuk, sanık olarak yer alıyor. 2016/60 numaralı dosyada tefrit (ayırma) ve birleştirme işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. Bu nedenle Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Dolandırıcılık suç isnatları kapsamında duruşma Mayıs ayında görülecek.
>> Burcu AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.