Himmet Kasal
Himmet  Kasal
H.kasal@kocatepegazetesi.com
OKUMADAN BİLİNMEZ
  • 0
  • 330
  • 23 Eylül 2020 Çarşamba
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Çoğu zaman gazeteleri, köşe yazılarını, iri puntolara bir göz gezdirerek geçeriz. Kim bilir gazetedeki o yazı nasıl zahmetlerin, araştırmaların, haber takibinin ürünüdür. Ortaokullu yıllardaki bir makalenin konusunda BAKMAK ve GÖRMEK olduğunu hatırlıyorum; Bakmak göz ucuyla ne olduğunun idrakine varmadan hızlıca taramaksa, Görmek baktığının içeriğiyle ilgilenmektir. Tam da bu noktada ataların bir sözü çağrışım yapıyor; Bakar KÖR olmamak lazım diye.
ALLAH DOSTLARI!
Bazı güzel şeyleri anlatırken Allah Dostu’nun yardımından, hikmetinden, acil müdahale gücünden bahisle inandırıcılık artırılmak istenir. Dikkat çekmek istediğim husus buradaki kavram kargaşasınadır. Çünkü hemen herkes, kendisini yaratan Allah’ın dostudur. Yani inadi bir küfre saplanan Allah düşmanına belki milyonda bir rastlanır. Çevremizdeki kime sorarsak soralım kolay kolay Allah Düşmanına rastlamayız.
Allah dostluğunun en önemli kriteri TAKVA’dır. Samimiyetle inanıp, saygıyla Allah’tan korkmak takvadır. Günümüzde takva dendiğinde daha çok, sakalı olan, şalvar ve yakasız gömlek giyen, başında takke olan kimseler anlaşılmaktadır. Böyle görünüşlü bir kimse olması gerektiği gibi dosdoğru olursa Takva sahibidir. Öte yandan modern kıyafetli; takım elbise giyen, sakalı olmayan kimsede takvanın şartlarına uygun yaşarsa bu da takva sahibidir.
“Allah sizin kalıbınıza ve suretinize değil de kalplerinize (ve kalplerinin dekinin hayata yansıması olan amele) bakar” Riyazüs Salihin, Cilt 1 Shf 8.
GAYBI YALNIZ ALLAH BİLİR.
İNSANLAR BİLMEZLER!*
Gözle görülmeyen; akıl, duyular, beşeri bilgi vasıtasıyla bilinmeyen varlıklara GAYB denilir. GAYB konusu önemli bir iman konusudur. Kuranda 65 yerde zikredilmiştir. Bazı cemaat mensuplarının taraftar toplamak, önderlerini büyük göstermek için yaptıkları tehlikeli bir taktiktir.
Kıyametin zamanı, kabirde olacaklar, yeniden dirilme, toplanma, sırat, terazi cennet cehennem hepsi gayb alemine dahildir. Bunlar hakkında doğru bilgi ancak Kuranı Kerim’den ve Resulün hadislerinden öğrenilebilir. GAYB alanı bilgiden çok İMANA dayanır.
Allah-u Teala Hazretleri gaybın tamamını elçi ve resullerine bile bildirmemiştir.
“(Resulüm Muhammed) Deki; BEN SİZE, ALLAH’ın hazineleri benim yanımdadır demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size, bir meleğimde demiyorum. Ben, SADECE bana vahy olunana uyarım…” Enam Suresi, Ayet 50
“(Resulüm Muhammed) Deki; Ben Allahın dileğinden başka kendime herhangi bir fayda veya zarar verecek güce sahip değilim. Eğer ben gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık ve zarar da dokunamazdı. Ben sadece iman eden bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeciyim.” Araf suresi 188. Ayet
Resulullah gaybı bilseydi taşlanacağı Taife gitmezdi. Bir-i mauneye şehit edilen 70 öğretmeni göndermezdi. Yine gaybı bilseydi Hayberin fethinden sonra Yahudilerce ikram edilen zehirli kebabı yemezdi. Bu kebabı yutmak üzereyken Cebrail vasıtasıyla uyarıldı.
Vefatından önceki hastalığında “Yahudilerin yemeğimize karıştırdıkları zehrin acısını hala hissediyorum, ölümüme de bu zehir sebep olmuştur.”(1) demesi çok anlamlıdır.
(1) Köksal M. Asım İslam Tarihi Medine devri Cilt 7-8 Shf 200-205
*İslam Bahçesinden ikramlar, Mustafa Kapcı emekli müftü’nün eserinden yararlanılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM