Özerdem: Bu ne cesaret, bu ne hadsizlik?

Özerdem: Bu ne cesaret, bu ne hadsizlik?

AFSAD Başkanı Bekir Özerdem, Şuhut Tarım Kredi Kooperatifi üyelerine TARSİM sigorta poliçesini kooperatif bünyesinde yaptırmamaları halinde tohum verilmeyeceği, mazot, gübre indirimlerinden faydalanamayacakları iddiasını açıkladı. Özerdem, “Bu ne küstahlık bu ne cesaret bu ne hadsizliktir” dedi
Afyonkarahisar Sigortacılar Derneği (AFSAD) Başkanı Bekir Özerdem, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte dün sabah bir restaurantta basın toplantısı düzenledi.
“ASLİ İŞİMİZ VE UZMANLIĞIMIZ SİGORTA ACENTELİĞİ”
Sigorta acentelerinin asli işleriyle uğraştıklarını belirten Bekir Özerdem, “Bizler sigorta acenteleriyiz. Yani asli işi sigorta acenteliği olan, sektör ürünlerini tüketici ile bulaştıran, aklınıza gelen her anlamda sigorta tüketicisi ile fikir alış verişlerinizde bulunup, yaşamış olduğumuz tecrübelere istinaden tüketiciye tavsiyelerde bulunan, yani hangi poliçe ne gibi risklerinizi kapsar hangi alanlarda ve ne şekilde kullanılır konularında, üst düzey deneyimleri olan işletme sahipleriyiz. En önemli özelliklerimizden bir tanesi 7-24 ulaşabilen, yaşanan hasarlardan sonra direk olarak aranıp sigortalısının yanında olma becerisi olan, gerektiği zamanlarda sigorta şirketleri, eksperler, tedarikçiler yetkili ve anlaşmalı servisler, asistans şirketleri ile sigortalısı için mücadele etme kabiliyeti olan işletmeleriz. Asli işimiz ve uzmanlık alanımız sigorta acenteliği; Afyonkarahisar genelinde ortalama 120 acente vardır. Ülkemizde ise 17 bine yakın bir sayımız var. Hiç birimizin de sabit maaşları yok. Maaşa endeksli ikramiyelerimiz yok. Mesai zamanlamamız haftalık ve senelik tatillerimizde yok. Emekli olduğumuz zamanlarda ikramiyelerimiz yok.” dedi.
“DAYATMA İLE POLİÇE SATANLAR VAR”
Acentelerin sigorta ürünlerini satış aşamasında tehdit etme, dayatma, zor kullanma gibi yollara başvurmadığını belirten Özerdem, “ Biz acenteler olarak ‘Bak poliçeleri biz yapmaz isek; sana kredi vermeyiz, verdiğimiz krediyi iptal ederiz, satılan ürünlerden devletin tüketiciye tanıdığı indirim haklarından faydalanmanızı engelleriz tabiri caizce asarız keseriz sokakta yürütmeyiz.’ tarzında söylemlerimiz yok. Peki, bu tarz satışı yapılan sigorta ürünleri böyle satış yapan kişi kurum veya kuruluşlar var m? Dayatarak tehdit ederek, zorla, bilinçsizce ne olduğu bilmeden, artı primler almak aylık kotalarını doldurmak amaçlı poliçeler tanzim eden ve sayıları oldukça fazla kurum ve kuruluşlar vardır. Asli işi sigorta acenteliği olmadığı halde dayatarak tehdit ederek zorla poliçeler satan tarım kredi kooperatifleri, ziraat odaları, bankalar ve benzeri yerler var.” diye konuştu.
“KİMİ KANDIRIYOR NE YAPMAK İSTİYORSUNUZ?”
Geçtiğimiz günlerde yaşadığı bir olayı aktaran Özerdem, “Şuhut Tarım Kredi Kooperatifinin tüm üyelerini tek tek arayarak; 2022 yılında üretim yapacakları ürünü ilçe tarıma bildirip çiftçi kayıt sistemine işletmelerini ve hemen Tarsim sigorta poliçesi yaptırmaları gerektiğini belirtmişler. Bu poliçeyi tarım kredi kooperatifi olarak kendi bünyelerinden yaptırma zorunluluğu olduğunu, aksi olduğu takdirde yani acente veya başka bir yerden poliçe tanzimi olur ise faiz indirimlerinden yararlanma olanaklarının olmayacağını belirtmişlerdir. Eğer tarım sigortalarının Tarım Kredi Kooperatifi bünyesinden yaptırmayan olursa günü geçmiş kredilerini yapılandırmayacaklarını, mazot gübre yem v.s satışlarından faydalanamayacaklarını, 2022 yılında ekilecek olan patates tohumlarını dahi tarım kredi kooperatiflerinden poliçe tanzimleri olmaz ise alamayacaklarını dile getirmişlerdir. Cesarete, hadsizliğe küstahlığa bakarmısınız. Yani ben şimdi Şuhut Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olacağım ve sigorta poliçelerini başka bir acenteden yaptırmış olduğum zaman, bana tohum verilmeyecek. Benim ödeyemediğim borçlarım yapılandırılmayacak. Mazot gübre ve yem satışlarından fayda ve indirim sağlayamayacağım öyle mi? Şuhut Tarım Kredi Kooperatifi ve Sayın Kooperatif Müdürünü tebrik ediyorum. Sizleri ayakta alkışlıyorum. Devletin kurumunda yaptığınız şu işe bakın. Tarım kredi kooperatiflerinin Amacı hizmet öyle mi? Amacınız çiftçiyi her anlamda koruyup kollanmak öyle mi? Zorlayıp tehdit edip rızalarını almadan poliçe tanzimlerini gerçekleştiren sizler değilsin öyle mi? Allah aşkına siz kimi kandırıyorsunuz ne yapmak istiyorsunuz?” Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…
https://www.kocatepegazetesi.com/ozerdem-bu-ne-cesaret-bu-ne-hadsizlik/
#bekirözerdem, #afsad, #afyonkarahisar, #sigortacılarderneği, #sigorta, #tarımkredi, #kooperatif

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi