Özpınar Taşhan’da kitaplarını imzaladı

Özpınar Taşhan’da kitaplarını imzaladı

Araştırmacı-Yazar Hasan Özpınar, hafta sonu Âlem-i Çarşı Taşhan’da, okurlarına özel kitaplarını imzaladı
Alan Kılavuzu, Araştırmacı-Yazar, Mevlevihane Sorumlusu Hasan Özpınar 18 Eylül 2021 Cumartesi günü Âlem-i Çarşı Taşhan’da “Dünden Bugüne Afyonkarahisar” ve “İşgal Günlerinde Afyonkarahisar” adlı kitapları için imza günü düzenledi.
“FOTOĞRAFLAR İBRET VESİKASI”
Gazeteniz Kocatepe’ye imza gününü değerlendiren Özpınar şöyle konuştu: “İşgal Günlerinde Afyonkarahisar adlı kitabımızı geçtiğimiz yıllarda yayınladık. Ancak yaklaşık 20 gün kadar önce yayınlanan Dünden Bugüne Afyonkarahisar kitamız uzun bir hazırlık dönemi geçirdi. Kitaba bakıldığında Afyonkarahisar’ın bundan 100 yıl önceki durumuna fotoğraflala şahitlik yapılıyor. 1921-22 işgal yıllarında çekilen yüz fotoğraf tespit ettik. Bu yüz adet fotoğrafıda günümüz halleri acaba nasıldır ne şekilde diye bir düşünceyle aynı açıdan fotoğraflayarak kıyaslamalı bir albüm çalışması oldu. Günümüzde hür ve bağımsız bir şekilde şehrimizin cadde ve sokaklarında geziyoruz. Acaba özgürlüğün ve bağımsızlığın kıymetini acaba biliyor muyuz? İşte bu fotoğraflarla ibret alınması amacıyla böyle bir çalışmayı gerçekleştirdim.”
“KİTAPTA DÜŞMAN ZULMÜ, YAŞANAN ACILAR ANLATILIYOR”
Özpınar sözlerine şöyle devam etti: “Mesela 100 yıl önceki işgal dönemi fotoğraflarına baktığınızda Mevlevi Camiinde Sultan Divani Hazretlerinin huzuruna çizmeleriyle giren Yunan Prensi dikkat çekmektedir. Bu insana ayrı bir acı ve ızdırap veriyor. Anıtpark’ın bulunduğu alanda ve şehrimizin her yerinde yüzyıl önce öbek öbek Yunan askerlerini bu fotoğraflarad görüyoruz. Milli Mücadele ve bağımsızlık ruhunu bu şekilde insanımıza aktarma gayreti içerisindeyiz. İşgal Günlerinde Afyonkarahisar adlı kitabımızda il merkezinden başlayarak köy köy, kasaba kasaba, ilçe ilçe yaşanılan acı ve zulümleri bizzat o günleri yaşayanların hatıralarıyla aktardığımız bir kitabımızdır. Bu kitabımızda fotoğraflıdır. Bizler bu şekilde Afyonkarahisar’ın yerel tarihine bir katkıda bulunmayı arzu ettik. Okurlarımızla Taşhan’da imza günü vesilesiyle biraraya geldik.” Burcu AYDIN’ın Özel Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi