Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Patates ihracatında kısıtlama yok

Patates ihracatında kısıtlama yok

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, patates ihracatında herhangi bir kısıtlama olmadığını bildirdi. İhracat iş ve işlemlerinde kolaylık sağlaması için ön izin verme yetkisinin 13 Haziran 2020 tarihi itibari ile Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine devredildiğini belirten Acar, başvuran herkese patates ihracatı izinlerinin verildiğini açıkladı

 

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, Afyonkarahisar’ın tarımsal üretimi içerisinde önemli bir yere sahip olan yemeklik patatesin Türkiye üretiminde yaklaşık 550 bin ton üretimle 3. sırada yer aldığını kaydetti. Patates ihracatında herhangi bir kısıtlama olmadığına dair Dinar, Sandıklı ve Şuhut ilçelerinde İl Müdürü İbrahim Acar, Bakanlığın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Havzaları Daire Başkanı Uğur Erdem, Koordinatör Ergin Toprak’ın katılımı ile yapılan toplantıya Belediye Başkanları, Ziraat Odası Başkanları ve patates üreticilerinin katıldığı öğrenildi.
“KISITLAMA
SÖZKONUSU DEĞİL”
İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, şu anda patates hasadının yeni başlaması ile üreticiyi memnun etmeyen 70-80 kuruş şeklinde fiyatlar oluştuğu yönünde haberler bulunduğunu belirtti. Acar, “Bir Ziraat Odası Başkanının ulusal basına yaptığı açıklamada patates ihracatında sanki bir kısıtlama varmış ve bu sebepten patates fiyatlarının düşük olduğu ve bu nedenle de Tarım ve Orman Bakanlığının kısıtlamayı kaldırması ihracatın serbest bırakılması açıklaması üzerine haberler yer almıştır. Bu nedenle şuan ihracatta herhangi bir kısıtlama olmadığını anlatmak patatesle ilgili Afyonkarahisar özelinde hem ülke genelinde hem de dünyada patates tarımı ve ticareti ile ilgili bilgi vermek üzere Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Havzaları Daire Başkanı Uğur Erdem’i davet ettik.” dedi.
“ÖN İZİN YETKİSİ İL MÜDÜRLÜKLERİNDE”
İbrahim Acar, Daire Başkanı Uğur Erdem’in toplantıda Türkiye’de hasadına başlanan patatesin ihracatına ilişkin, 2020 yılı ilk altı ayına bakıldığında en fazla Gürcistan, Suriye ve Irak’a patates ihracatı yapıldığı bilgisini aktardığını açıkladı. Acar, “İhracat iş ve işlemlerinde kolaylık sağlaması için ön izin verme yetkisi 13 Haziran 2020 tarihi itibari ile Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine devredilmiştir. Tarım Havzaları Daire Başkanı Uğur Erdem, Türkiye’deki çeşitli illerde patates hasadının başladığını ve bu yıl ülke genelinde 5 milyon ton rekolte beklendiğini söyledi. Türkiye’nin tüketimi için ihtiyacı karşılayacak kapasiteye sahibiz. Ayrıca, bizim her yıl ortalama 130-150 bin ton arasında da bir patates ihracatı potansiyelimiz var. Bu yılda dünyada yaşanan pandemiden dolayı da tüketim de bir düşüş var. Ama bu yıl yeni patates hasadıyla birlikte talebe göre hiç bir koşula ve sınırlandırmaya bakmadan ihracat izinlerini veriyoruz. Dolayısıyla üreticilerimizin bu konuda tereddütte düşmelerine gerek yok. Üreticilerimizi ve tüketicimizi koruyucu her türlü tedbiri alıyoruz. Başvuran herkese de patates ihracatı izinlerini veriyoruz.” ifadelerini kullandı.
“ÜRETİCİ TALEPLERİ
BAKANLIĞA İLETİLECEK”
İbrahim Acar, patates ihracatı yapmak isteyen bütün üreticiler ile tüccarların bulundukları şehirlerdeki İl Müdürlüklerine başvurmaları halinde herkese patates ihracatı izni verildiğinin altını çizdi. Acar, “Türkiye’de patates ihracatında her hangi bir izin sıkıntısı yok. Bu noktada bütün üreticilerimizin taleplerini karşılayacağız. 2020 yılı ilk 6 ayına bakıldığında en fazla Gürcistan, Suriye ve Irak’a patates ihracatı yapıldığını görüyoruz. Türkiye’de patates üretiminde Afyonkarahisar’ın 3’üncü sırada yer aldığını aktaran Daire Başkanımız Uğur Erdem, kentteki potansiyelin ihracatta değerlendirilebileceğini vurguladı. Toplantıda Daire Başkanımız Uğur Erdem Bakanlığımıza iletilmek üzere üreticilerimizin taleplerini aldı.” şeklinde konuştu.
“İL MÜDÜRLÜĞÜ SAHADA ÜRETİCİNİN YANINDA”
İbrahim Acar, 19 Temmuz 2020 tarih ve 31190 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘‘İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (İhracat 96/31)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat 2020/12)’’e göre Patates ve Soğanda İhracat Ön İzninin kaldırıldığını kaydetti. Acar sözlerine şöyle sürdürdü: “İhracat yapmak isteyen tüm firmalarımız ön izne gerek kalmadan normal ihracat prosedürlerine uyarak Patates ve Soğan ihracatını yapabileceklerini ifade ederek Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak tohumun toprakla buluşmasından hasadına kadar üretimin her aşamasında sürekli sahadayız. Sahada her zaman üreticiyle beraberiz ve yanındayız. Üretim aşamasından tüketime kadar sahadaki canlı verilerle ve görüşmelerle tespitimizi yapıyoruz. Ayrıca 17 Temmuz 2020 tarihi itibari ile ilimizden direkt Rusya’ya patates ihracatı yapılabilmesi amacıyla gerekli yazışmalar bakanlığımıza sunulmuştur.”