DOLAR 16,6114 -1.65%
EURO 17,5930 -1.42%
ALTIN 979,47-1,26
BITCOIN 350261-3,10%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Proje üret, dereceye gir, puanı kap

Proje üret, dereceye gir, puanı kap

ABONE OL
31 Ekim 2017 13:44
Proje üret, dereceye gir, puanı kap
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Proje üret, dereceye gir, puanı kap

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından bilim insanı yetiştirmek amacıyla lise öğrencilerinin teşvik edildiği 49’uncu Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması hakkında Afyon Lisesi’nde bilgi verildi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Yasin Eker, Konya’nın TÜBİTAK’ın bu yarışmasında “Bölge Koordinatörlüğü” görevini üstlendiğini, Afyonkarahisar, Antalya, Burdur, Isparta, Karaman’ın Konya’ya bağlı olduğunu belirtti. Eker, geçen yıl Ankara’da düzenlenen yarışma finalinin bu yıl Konya’da gerçekleştirileceğini kaydetti.
12 ALANDA PROJE KABUL EDİLECEK
Eker, “Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında öğrencilerimiz proje üretim başvurabilecekler. Yarışmaya her öğrenci yalnızca bir proje ile katılabilir ve her proje en çok iki öğrenci tarafından hazırlanır. Bir projede sadece bir danışman görev alabilir. Bununla birlikte danışman birden fazla projeye danışmanlık yapabilir. Projede danışman olması zorunlu değildir” dedi.
SİSTEME KAYIT OLUNMASI GEREK
Eker, şöyle devam etti:
“2018 yılı Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Proje Rehberine göre hazırlanan ve tamamlanan projelerin başvuruları 18 Aralık 2017 tarihinde başlar ve 12 Ocak 2018 tarihinde, saat 17.30’da sona erer. Başvurular https://e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden internet üzerinden olarak yapılır. Başvuru yapacak öğrenciler proje iki öğrenci
tarafından hazırlanmışsa her iki öğrenci ve danışmanın ARBİS’e kayıtlı olması gerekir ARBİS’ehttps://arbis.tubitak.gov.tr adresinden ulaşılabilir.”
BAŞARILI ÖĞRENCİYE YOLLAR AÇIK
Sergilerde başarılı olan öğrencilerin ödüllendirileceğini hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Ramazan Yasin Eker, “Bölgelerde yapılacak yarışmalar sonunda Bölge Finalistleri belirlenir. Ödül alan öğrencilere para ödülü ve başarı belgesi; danışman öğretmenine para ödülü verilir. 12 bölgede Finalist olarak belirlenen projeler Final Yarışmasına davet edilir. Final Yarışmasında projeler alanlarında uzman akademik jürilerce bilimsel ölçütlere göre değerlendirilir ve her alanda derece alan öğrencilere para ödülü ve başarı belgesi; danışman öğretmenine para ödülü verilir. Final yarışması değerlendirme sonucunda jüri tarafından uygun bulunursa Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü verilebilir. Ayrıca Dünya ve Ülkemizde her geçen gün önem kazanan Çevre Bilincinin toplumumuzda yaygınlaşmasını sağlamak için Final Yarışmasına katılan projeler arasından Çevre Bilinci ile ilgili özel ödül verilebilir. Final Yarışmasında ulusal dereceye giren öğrenciler, üniversite sınavına girecekleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanırlar. Dereceye giren öğrenciler üniversite sınavına girecekleri yıl tercih kılavuzunda belirtilen tarih ve şekilde TÜBİTAK’a ek katsayı başvurusunda bulunurlar” ifadelerini kullandı. >> Murat ARISOY’un Haberi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.