Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Lokman Özkul
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

PSİKOPAT ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI

Başlığa bakıp bu da nereden çıktı diyeceksiniz. Günümüzün hatta bütün zamanların en önemli sorunu ve önceliği eğitim, nesil yetiştirmek haliyle çocuk ve genç eğitimidir. Nesil yetiştirirken, ölçüyü kaçırdınız mı psikopat çocuk veya genç yetiştirmeye doğru yöneliyorsunuz. Günümüzde o kadar psikopat insan var ki bunlar da birileri tarafından eğitildi ve yetiştirildi. Eğitildi derken olumlu anlamda söylemiyorum tabii ki, olumsuz anlamda da eğitim olur yani, negatif bir şekilde. Eğitim bir memleketin en önemli meselesidir. Olumsuz, psikopat düzeyinde örnekleri yazılı, görsel ve sosyal medyada görüyoruz. İnsanları darp eden, öldüren, işkence eden, kadınlara çocuklara yaşlılara şiddet uygulayan psikopatlar, dilsiz hayvanlara zulmeden, zulmederken de zevk alan psikopatlar maalesef bu ülkenin ve bütün dünyanın gerçeği. Kaldırımda yürüdüğü yerde taze fidanlara tekme atan, yerinden koparıp fırlatan asalaklar da gerçek, kimseye zararı olmadan bir kenarda oturan veya yatan kedi köpek gibi .. hayvanlara zevk olsun diye tekme atan manyaklar da gerçeğimiz maalesef.
Psikiyatrist, hekim, akademisyen, yazar, Prof. Dr. Bengi Semerci bir paylaşım yaptı biz de oradan gördük. ABD Houston Polis Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve kentteki tüm evlere ve okullara dağıtılan bir belge veya bilgi notu..
Gelin birlikte bakalım, neler var bu bilgilendirme notunda:
– Daha küçükken çocuğa istediği her şeyi vermeye başlayın! Bu şekilde o, herkesin onun geçimini sağlamak zorunda olduğuna inanacaktır.
– Kötü sözler söylediği zaman gülün. Böylece o kendisinin akıllı olduğuna inanacaktır.
– Ona düşünmeyi ve beynini kullanmayı hiç öğretmeyin. 21 yaşına gelince kendi kararlarını, kendisi versin diye bekleyin.
– Yerde bıraktığı her şeyi kaldırın; kitaplarını, ayakkabılarını, kıyafetlerini… Onun için her şeyi siz yapın ki o, bütün sorumluluklarını başkalarına yüklemeye alışsın.
– Onun gözünün önünde sık sık kavga edin ki aile bir gün parçalanırsa çok fazla üzülmesin.
– Ona istediği kadar harçlık verin ki hiçbir zaman kendi parasını kazanmanın ne olduğunu öğrenmesin.
– Yiyecek, giyecek ve konforla ilgili bütün arzularını yerine getirin ki, istediklerine ulaşmak için çalışmak gerektiğini öğrenmesin.
– Komşulara, öğretmenlere, polislere karşı daima onun tarafını tutun ki, onların hepsine karşı peşin hükümleri oluşsun.
– Bütün bunları ve benzerlerini yaparak yetiştirdiğiniz çocuğunuz bir gün suç islerse, kendisinden özür dileyin. Ama onu felaket dolu bir hayata hazırladığınız için kendinize teşekkür etmeyi ihmal etmeyin!!
Tabii bunun gibi.. ifadeler çoğaltılabilir, önemli olan bu yanlışlara bakıp doğruyu bulabilmek. Günümüzde de baktığımızda yukarıda bahsedilen uygulamaların bir çoğunun aileler tarafından yapıldığını görüyoruz. Onun için de toplumdan psikopatlar eksik olmuyor.
Eğitimde başarılı olmanın kriterleri; sevgi, saygı, karşılıklı anlayış, empati ve çocuğun her istediğini yapamayacağını yani sınırlıklarının olduğunu bilmesi. En önemli yaklaşımlardan birisinin de özgüvenle şımarıklığın karıştırılmaması olduğunu son olarak ifade edeyim. Saygılarımla..

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER