“Raylı sistem haricindeki sistemleri inceliyoruz”

“Raylı sistem haricindeki sistemleri inceliyoruz”

Afyonkarahisar’daki caddelerin raylı sistemi kaldırmayacağının öngörüldüğünü belirten Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Raylı sistem haricindeki diğer sistemleri inceliyoruz. Elektrik enerjisinden faydalanılan kataner sistem üzerinde çalışıyoruz” dedi. Başkan Zeybek Afyonkarahisar genelinde Kovid-19 vakalarının artış gösterdiğini belirterek, vatandaşları tedbir kurallarına uymaya davet etti. Afyonkarahisar Belediyesi’nin 2020 yılı faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Meclis’in Millet İttifakı kanadını oluşturan CHP ve İYİ Partili Belediye Meclis Üyeleri faaliyet raporu için ret oyu kullandı
Afyonkarahisar Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısı dün akşam Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in idaresinde Meclis Toplantı Salonunda yapıldı. Meclisin Mayıs ayı toplantısı 3 Mayıs Pazartesi günü akşam saat 17.30’da başlayacak.
AFYONKARAHİSAR’DA 130 OLAN
VAKA SAYISI 280’E FIRLADI
Toplantı Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, salgın haritasında sarı renkte olanAfyonkarahisar’ın bir anda turuncuya dönüştüğünü belirtti. Zeybek, “Salgın haritasında sarıdan turuncuya hatta neredeyse kırmızıya doğru ilerliyoruz. Vakalarda çok ciddi artışlar var. Bu nedenle meclis toplantımızı dikkatli gerçekleştireceğiz. Hemen her toplantıda ifade ettiğimiz gibi aslında hükümetimiz, devletimiz vatandaşımızdan çok fazla bir şey istemiyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak yeterlidir. Hafta sonları neredeyse AVM önlerinde araç park edecek yer bulamaz hale geldik. Pozitif vakalardaki sayıda çok ciddi artışlar oldu. Afyon’daki vaka sayısı 130’larda iken bir anda 280’e fırladı. Böyle giderse tekrar yasakları getirirler mi? Ne olur bilemiyoruz ama bizler yine bu üç kurala uymaya gayret edelim. Belediye olarak bilboardlarda bunu sürekli ilan ediyoruz. Bu salgını atlatabilmek için bu kurallara uymamız gerekiyor. Allah’tan niyazımız yaklaşan mübarek Ramazan ayında ilimizin salgın haritasında mavi renge dönmesidir.” dedi.
TAŞPINAR MAHALLESİNDE TERK EDİLEN YAPI KAMULAŞTIRILACAK
Taşpınar Mahallesi 255 ada, 1 parsel numaralı taşınmazın kamulaştırılmasına ve kamulaştırma şart ve bedellerinin tespiti için Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi teklifi oybirliği ile kabul edildi. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek konu hakkında yaptığı açıklamada, bu mahallede sözkonusu yolda ciddi sıkıntı yaratan terk edilmiş bir yapının istimlâk edilerek yolun genişletileceğini kaydetti. Şükrü Tunçbilek tarafından Belediye’nin 2020 yılı iş ve işlemlerine ait Denetim Komisyonu Raporu hakkında meclis üyelerine bilgi verildi. Belediye’nin 2020 yılı faaliyet raporu görüşülerek Millet İttifakını oluşturan CHP ve İYİ Partili Üyelerin ret oyuna karşılık, oy çokluğuyla kabul edildi. Oylama öncesi yapılan görüşmede Belediye Başkanı Mehmet Zeybek toplantının yönetimini Belediye Başkan Vekili Murat Öner’e bıraktı.
YOLLARIMIZIN RAYLI SİSTEMİ KALDIRMAYACAĞI SÖYLENİYOR. DİĞER SİSTEMLERİ İNCELİYORUZ
Faaliyet raporu görüşmesinde Millet İttifakı’nın Meclis Üyeleri; Murat Çelikbaş, AlaaddinNakilcioğlu, Hasan Akyalçın tarafından Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e projeleri, Belediye faaliyetleri hakkında sorular yöneltildi. Zeybek sorulan soruları tek tek cevaplandırdı. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, işin başında Afyonkarahisar’ın birinci sorununun trafik olduğunu ifade ettiğini bildirdi. Zeybek, “Biz DDY ile yaptığımız istişare toplantılarda da almış olduğumuz kararlar neticesi raylı sistemi düşünmüştük. DDY Genel Müdür Yardımcıları ilimize geldi düşündüğümüz güzergâh üzerinde bir çalışma gerçekleştirdik. Bize ifade edilen caddelerimizin yeterli olmadığı, raylı sistemi kaldıramayacağı ve bu sistemin işletme maliyetinin çok yüksek olduğu yönündeydi. Büyükşehir Belediyesi’nin bile bu sistemi işletmekte zorlandığı örneğini verdiler. Buraya en uygun ulaşım sistemi içintrambüs denildi. Lastik tekerlekli vasıtalarla, bizde bunu Ankara Sincan OSB’de gerçekleştiren bir firma ile irtibata geçtik. Uygulama alanları olarak Malatya Belediyesi’ni söylediler. Malatya’ya gittik. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Genel Sekreterle görüştük. Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanıyla görüştük. Onlar da kataler sistemi değerlendiriyorlar. Elektrikli şarjlı otobüs imal eden firmanın pilot il olarak Antalya’yı seçtiğini öğrendik. Bizde Antalya öncesi pilot il olarak aracı Afyon’a göndermelerini sokaklarımızda denemek istediğimizi söyledik. Elektrikli otobüsü kullanan Elazığ Belediyesi’nin Belediye Başkan Yardımcısı ile bizim Belediye Başkan Yardımcımız görüştüler. Bu otobüsün de çok verimli olmadığını öğrendik. Malatya Belediyesi ile telefonda görüştük. Elektrik enerjisinden faydalanan demiryolu taşıtları yani kataner sistemle çalışan araçlar için birlikte pazarlık payını arttırabileceğimizi ifade ettiler. Arkadaşlarımız kataner sistem üzerinde çalışıyor.” diye konuştu. Burcu Aydın’ın haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi