Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Rektör Kızıltoprak: “Biz Cumhuriyetimizi Büyük Ölçüde Kadın Emeğine Dayanarak Kurduk”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından “Kadına Şiddete Karşı Bir Adımda Sen At” konulu Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Alan Eserler sergisinin açılışında konuşan Rektör Süleyman Kızıltoprak, Cumhuriyeti büyük ölçüde kadın emeğine dayanarak kurduklarını ifade etti.

Rektör Kızıltoprak: “Biz Cumhuriyetimizi Büyük Ölçüde Kadın Emeğine Dayanarak Kurduk”

Rektörlük fuaye alanında gerçekleşen sergiye Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Özer Aydın, Prof. Dr. Mustafa Arif Özgür ve Prof. Dr. Ayhan Kahraman, dekanlar, Meslek Yüksekokulu Müdürleri ile akademik ve idari personel katıldı.
Serginin açılışında konuşan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin,” Bugün bir araya gelmemizin sebebi, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmaktır. Sanatın gücünü kullanarak her konuda özellikle toplumsal farkındalık oluşturmak ve bireyler arasında duyarlılık kazandırmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Üniversitemiz olarak da buna gerçekten inandığımızı ve inancımızı kanıtladığımız çalışmalar yapmaya çalışıyoruz. Güzel Sanatlar Fakültesi olarak, bundan önceki bir yılımızda uluslararası bir yarışma gerçekleştirdik. Bu yarışmanın teması, “Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Bir Adım da Sen At” idi. Bu yarışmaya toplam 108 ülkeden 4365 eser katıldı. Bu eserler arasında, şu anki sergide göreceğiniz gibi karikatür serisinden toplam 100 eser ödül almaya layık oldu. Biz bu eserlerden 50 tanesine şu anda sizlerin izlemesine sunmuş olduk. Bu eserlerdeki tabii ki en önemli unsur, kadına şiddeti farklı boyutlarıyla, mesajlarla ve hiciv yoluyla anlatılması diyebiliriz. Biz hem bu hem bundan sonraki gerçekten duyarlılık gerektiren konularda üniversitemizi temsilen elimizden geldiği kadar, güzel sanatlar yolunda çaba sarf edeceğiz. Sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” dedi.

“Kadın ve şiddet kelimelerini yan yana kullanmaktan hicap duyuyorum”
Yaptığı konuşmada kadın ve şiddet kelimelerini yan yana kullanmaktan hicap duyduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak,” Bugün, üniversitemizde bir çok önemli faaliyetin içinde bulunan Güzel Sanatlar Fakültemizin bir başka sanat etkinliğinde beraberiz. Konusu başlığı elbette bizim insan olarak dikkat etmemiz gereken bir hususu içeriyor. Şiddete karşıyız. Sadece kadına değil, çocuğa, insana, bütün yaratıkları ve kainatı her nesneye karşı insanca davranmanın dışındaki davranış biçimlerine de karşıyız. Dolayısıyla, biz Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ettik, ikinci yüzyılın adımlarını attık. Biz Cumhuriyetimizi büyük ölçüde kadın emeğine dayanarak kurduk. Cumhuriyetimiz kurulduğunda kadın nüfusumuz erkek nüfusumuzun oldukça fevkine yakındı, 35’e 65 gibi orandaydı. Dolayısıyla, başarılarla dolu cumhuriyetimizde kadınlarımızın emeği büyüktür. Şiddet kelimesi ile kadın kelimesi yan yana kullanmaktan bile hicap ediyorum. Etkinliklerimize devam edeceğiz arkadaşlar. Cumhuriyetimizin ikinci 100 yılında her alanda en az 100 etkinlik yapacağız. Memnuniyetle görüyorum ki daha ilk günlerde Güzel Sanatlar Fakültemiz bu 100 etkinlik hedefine hızla yaklaşmakta. Kendilerini tebrik ediyorum. Fuaye alanını süsleyen ve emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum” diye konuştu.