Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Rusya ile Afyon arasında ekonomik bağ kurulacak”

Bu haberin fotoğrafı yok

Rusya Ekonomi ve Sanayi İşbirliği Toplantısı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Afyonkarahisar hakkında ayrıntılı bilgiler veren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Rusya’nın çeşitli bölgeleri ile Afyonkarahisar arasında bağ kurulması için çalışmalar yapılacağını kaydetti.
Rusya Ekonomi ve Sanayi İşbirliği Toplantısı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin, Rusya-Türkiye Ticaret Evi Genel Müdürü Kadir Kurtuluş, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ile çok sayıda işadamı ve sanayici katıldı.
“İLİŞKİLER EN ÜST DÜZEYDE İLERLİYOR”
Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin üst düzeyde devam ettiğini belirtti. Serteser, “Rusya Federasyonu ile ilişkilerimiz son dönemde en üst düzeyde ilerlemekte. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başkanı Sayın Vladimir Putin, her alanda en üst düzeyde ülkeler arasında ilişki kurmak için çaba sarf etmektedir. İki Lider’in belirttiği şekilde, iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefimiz 100 milyar Dolar’dır.” dedi.
“BİRÇOK ÖNEMLİ PROJE VAR”
Serteser, Türkiye ile Rusya’nın birçok ortak projeye imza attığını vurgulayarak, “İki devlet arasında son zamanda gelişen ilişkiler, dünyadaki tek kutupluluğun yerine çok kutuplu dünya söylemini pekiştirmeye başlamıştır. İnanıyoruz ki Türkiye ve Rusya, birlikte birçok projeye daha imza atacaktır. Mavi Akım Projesi, Akkuyu Santrali devam ediyor; bitme aşamasına gelen projeler de var. Toplantımızın amacı Afyonkarahisar’dan Rusya’ya yapılacak yatırım imkânlarının masaya yatırılmasının yanı sıra Rusya’nın çeşitli bölgeleri ile Afyonkarahisar arasında ekonomik bağ kurulması ve ileride bu bağın kuvvetlendirilmesidir.” şeklinde konuştu.
“RUSYA’YA İHRACAT ARTIYOR”
Afyonkarahisar’ın ekonomisi ve termal zenginliğin kullanımı hakkında ayrıntılı bir sunum yapan Serteser, Rusya’ya yapılan ihracat hakkında da bilgi verdi. Serteser, “2017 yılında İlimiz’den Rusya’ya 1 milyon 801 bin Dolar’lık ihracat yapılmıştır. Bu ihracatımızın 970 bin Dolar’ı demir ve demir dışı metaller, 360 bin Dolar’ı doğaltaş, 272 bin Dolar’ı ise sebze-meyve ürünleridir. 2018 yılı 9 aylık ihracatımız ise 3 milyon Dolar’ı geçmiştir.” ifadelerini kullandı.
 “RUSYA’DAKİ FUARLARA KATILIN”
Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin de Türkiye ve Rusya arasında tarihe dayanan ilişkiler olduğunu, bu ilişkilerin ekonomik anlamda gelişmesini istediklerini belirtti. Gaşigullin, “Bizlerde olan ürünlere sizin ihtiyacınız oluyor, sizlerde olan ürünlere bizim ihtiyacımız oluyor. Fuar alanında önemli işbirlikleri yapabiliriz. İsteriz ki siz, sahip olduğunuz potansiyellerle Rusya’daki fuarlara katılın ve ürünlerinizi sergileyin. Rusya’da çok önemli Türk işadamları dernekleri mevcut. İleride Rusya’da Afyonkarahisar Günleri yapılabilir.” dedi.
“DEVLET ADAMLARI VE İŞADAMLARI, ŞEHRE SAHİP ÇIKMIŞ”
İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesi ile olumlu sonuçlar alınacağını kaydeden Gaşigullin, “İlişkiler geliştiği takdirde üçüncü ülkelere iş yapar konuma gelebiliriz. Burada gördüm ki devlet adamları da, işadamları da bu şehre sahip çıkmışlar. Otelleriniz, özellikle tasarım bakımından hayranlık uyandırıyor. Burada pek çok alanda işbirliği geliştirebiliriz. St. Petersburg’da 6-8 Haziran 2019 tarihlerinde Uluslararası Ekonomik Forum düzenlenecek. Bu Forum’a sizleri de bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
“PLATFORM ÜZERİNDEN TAKİP EDİLEBİLİR”
Rusya-Türkiye Ticaret Evi Genel Müdürü Kadir Kurtuluş da Rusya ve Türkiye’deki işadamlarının birlikte çalışabilmesi için gayret gösterdiklerini söyledi. Kurtuluş, internet üzerinde Rus ve Türk işadamları için platform oluşturduklarını, bu platformda iş ve yatırım fırsatlarına kolayca ulaşılabileceğinin altını çizdi.
“TERMAL TURİZMİ DEĞERLENDİRMELİYİZ”
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya da Rusya’dan Afyonkarahisar’a yapılabilecek katkılar üzerinde durdu. Özkaya, “Türkiye ile Rusya arasında tarihi bağlar var. İki ülke arasında ticari ilişkiler mevcut. Rusya 17 milyon metrekare. Bizim yaklaşık 25 katımız coğrafyaya sahip. Nüfusu bizim 1,6 katımız kadar. Bizim ülkemiz de kalkınmakta olan bir ülke. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Sayın Putin arasındaki yakın ilişki, iki ülke arasındaki çalışmaları hızlandırıyor. Lokumun da, lezzetin de, mermerin de, sucuğun da üretildiği bir ildeyiz. Bizdeki termal turizmi değerlendirebilirsek, buradaki otellerle Rusya’dan gelen turistleri buluşturabilirsek, önemli bir adım atmış oluruz. İlimizin gelir kaynaklarından biri de gübre. Sizinle gübre konusunda müşterek çalışabilecek kişileri bir araya getirebilirsek tarıma destek sağlamış oluruz.” dedi.
“EYLEM PLANINA DÖNÜŞTÜRELİM”
Özkaya, şöyle devam etti:
“Hayvancılıkta önemli bir girdi maliyeti yem bitkileri. Sizin potansiyelinizi bizim işadamlarımızla buluşturabilirsek yine bir katkı sağlamış oluruz. Afyonkarahisar’da Alkoloid Fabrikası’nda Birleşmiş Milletler’in izniyle üretim yapılıyor. Buraya siz de katkı sağlarsanız, birlikte çalışma imkanı yakalamış oluruz. Yumurta konusunda da geniş imkanlar var. Son dönemdeki Dolar ile ilgili yaşadığımız sıkıntıları gördüğümüzde Türkiye-Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerde Türk Lirası-Ruble kullanımının konuşulduğu günlerde karşılıklı ticareti artırmamız gerekiyor. Potansiyellerimizi bir araya getirelim ve bir eylem planına dönüştürelim.”
Konuşmaların ardından toplantının soru-cevap kısmına geçildi. Afyonkarahisarlı işadamları ve sanayiciler, Rusya ile ilgili sorularını sorarak ekonomik potansiyel hakkında bilgi edindiler.
KARŞILIKLI HEDİYE TAKDİM EDİLDİ
Rusya Ekonomi ve Sanayi İşbirliği Toplantısı öncesinde Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin, Rusya-Türkiye Ticaret Evi Genel Müdürü Kadir Kurtuluş, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Güzbey’in de hazır bulunduğu ziyaretin ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, konuklarına Afyonkarahisar ile özdeşleşen mermer ve keçeden ürünleri hediye etti. Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin de öğle yemeği sırasında ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’e tablo takdim etti.
Öte yandan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Rusya Ekonomi ve Sanayi İşbirliği Toplantısı’nı A Para’da canlı yayında değerlendirdi.

“RUS TUR OPERATÖRLERİ AFYON’A GELECEK”

Serteser, Rusya Federasyonu’ndan termal otellerden yararlanacak turist gelmesi için çalışma yapılacağını vurgulayarak şöyle konuştu:
“Rus-Türk İşadamları Birliği ile ilişkilerimiz üst düzeyde devam ediyor. Hemşehrimiz Kadir Tokman, oradaki en büyük inşaat firmalarından birisi olan Ant Yapı’nın sahibi. Kadir Tokman’ın kardeşi Hayri Tokman da benim sınıf arkadaşım. O da Rus-Türk İşadamları Birliği’nin Başkan Yardımcısı. Yakın zamanda Rus-Türk İşadamları Birliği’nin genel kurulu olacak, genel kurul bittikten sonra Afyonkarahisar’a Rus tur operatörlerini getireceğiz. Termal sularımız, Avrupa’nın en değerli termal suları. 1 litre içinde bulunan mineral cinsinden zenginlik bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alıyor. Rus dostlarımızın bu güzel termal sularından daha fazla faydalanmasını sağlamaya çalışacağız. Bu tur operatörleri ile Rus dostlarımızı Afyonkarahisar’a çekmeye çalışacağız. İnanıyorum ki 81 il içinde Rusya ile en sağlam ilişki kuran il Afyonkarahisar olacaktır.”