Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Sağlık Müdürlüğü olarak lösemi hastalarının yanındayız”

İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Arslan, Lösemili Çocuklar Haftası vesilesi ile lösemi tedavisi gören ya da ailesinde lösemi tanısı konmuş çocuk ya da büyük varsa Sağlık Müdürlüğü olarak kendilerinin her zaman yanında olduklarını belirtti. Korkmaz, sağlık kurum ve kuruluşlarının her zaman hizmetlerinde olduğunu ifade etti.

“Sağlık Müdürlüğü olarak lösemi hastalarının yanındayız”

Afyonkarahisar Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle açıklama yaptı.

“OLASI BELİRTİLER GÖZDEN KAÇIRILMAMALI”

Dr. Serhat Korkmaz, lösemi çeşitlerinin normalde farklı tiplerde kan hücrelerine dönüşecek olan hücrelerden köken alan kanserler olduğunu belirtti. Korkmaz, “Lösemi çocukluk çağında en sık görülen kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) verilerine göre 2020 yılında Dünya’da 80.490 vaka bildirilmiş olup, bu haliyle çocukluk çağında görülen tüm kanserlerin üçte birini (yüzde 28,8) oluşturmaktadır. Ülkemizde ise Türk Pediatrik Onkoloji Grubu (TPOG) ve Türk Pediatrik Hematoloji Derneği (TPHD) 2009-2019 verilerine göre tüm çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık üçte birini, lösemiler oluşturmaktadır. Löseminin, çoğu çocukta belirti vermeden önce, erken teşhisi için yaygın olarak kullanımı önerilen bir kan tetkiki veya diğer tarama testleri bulunmamaktadır. Çocuğun doktora gitmesini sağlayacak belirtilere yol açtığından çocukluk çağı lösemilerine sıklıkla tanı konabilmektedir. Lösemileri erken saptamanın en iyi yolu, söz konusu hastalığın olası belirtilerini gözden kaçırmamaktır. Lösemi riskinin yüksek olduğu bilinen çocuklarda (Li-Fraumeni sendromu veya Down sendromu gibi genetik bir duruma sahip çocuklarda olduğu gibi) birçok hekim durumu yakından takip ederek düzenli tıbbi kontrolleri sürdürmekte ve şüphe uyandıran hallerde, ilave başka testler önermektedir. Benzer durumlar diğer kanser türleri için kemoterapi ve/veya radyasyon tedavisi alan, organ nakli yapılan veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan çocuklar için de geçerlidir. Sözü edilen çocuklarda lösemi riski genel topluma oranla daha yüksek olmasına karşın hala küçük bir risktir.” dedi.

“ÇEŞİTLİ BELİRTİLER DİKKATE ALINMALIDIR”

Löseminin belirtileri hakkında bilgi veren Korkmaz, “Kansızlık (anemi); enfeksiyonlara yatkınlık, sık hastalanma, yüksek ateş; çeşitli kanamalar (burun kanaması, diş eti kanamaları, cilt altı kanaması gibi), ciltte sık çürük oluşumu, kesik oluştuğunda kanamanın güçlükle durdurulması; iştahsızlık, kilo kaybı; dalak veya karaciğerde büyüme; lenf düğümlerinde şişlikler (ciltte ele gelen yumrular); halsizlik, solukluk, çabuk yorulma, çarpıntı; kemik ve eklemlerde ağrılar, şişlik ve hareket kısıtlığı. Bu belirtilerden birçoğunun lösemi dışı herhangi başka bir sebepten de kaynaklanabileceği ve aslında bu ihtimalin daha yüksek olduğu unutulmamalıdır. Ancak, anılan belirtilerin var olması halinde bir hekim tarafından kontrol edilerek olası nedenin saptanması ve tedavinin düzenlenmesi önem arz etmektedir. Tanı, esasen hastanın şikâyet ve muayene bulguları değerlendirilirken lösemi ihtimalinin göz önünde bulundurulmasına dayanır. Lösemi şüphesi sonrasında yapılacak kan testleri ile tanı netleştirilebilir. Ardından kemik iliği aspirasyonlu, biyopsisi, özel kan testleri ve genetik testler yapılabilir.” ifadelerini kullandı.

“TÜM TEDAVİ GİDERLERİ DEVLETÇE KARŞILANIYOR”

Dr. Serhat Korkmaz, şunları kaydetti: “Günümüzde çocukluk çağı lösemileri yüzde 80 oranında tedavi edilebilmektedir. Hastalık, ülkemizde de başarı ile tedavi edilmekte olup tedavi başarısı diğer dünya ülkelerinden farklılık göstermemektedir. Lösemi, kemoterapi ile tedavi edilmektedir. Gerekli olduğu durumlarda kemik iliği nakli, radyoterapi gibi tedaviler de kullanılmaktadır.  Çocuklarda lösemi tedavisi devletin güvencesi altında olup ücretsiz yapılmaktadır.  Devletimiz lösemili çocuklara yapılan tüm harcamaları kurum kimliği ya da statüsü gözetilmeksizin (devlet hastanesi, üniversite hastanesi veya özel hastanelerde) karşılamakta ve geri ödemektedir. Yanı sıra çağdaş tedavinin gerektirdiği tüm ilaçlar ve kemik iliği nakli dâhil tüm tedavi giderleri devletçe karşılanmaktadır.”

“LÖSEMİ BULAŞICI BİR HASTALIK DEĞİLDİR”

“Çocukluk çağı lösemilerinin, yaşam tarzı ve çevre ile ilgili olası sebepleri çok azdır. Bu nedenle çoğu durumda anne-baba ve çocukların bu kanserleri önlemek için bireysel bazda yapabilecekleri bir şey olmadığını bilmesi önemlidir.” diyen Korkmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Bununla birlikte, çevresel risk faktörü olarak radyasyona ve bazı kimyasallara maruz kalmanın lösemi riskini artırabildiği de bilinmektedir. Lösemi, toplumuzda tedavisi olmayan ve maske takıldığı için bulaşıcı bir hastalık olarak algılanmaktadır. Bu da çocukla birlikte ailelerin de toplumdan soyutlanmasına sebep olabilmektedir. Lösemi, bulaşıcı bir hastalık değildir. Tedavi sürecindeki çocuklar, enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olduğu için maske takmak zorundadır.  Konu ile ilgili bilinç geliştirmek, bu tür yanlış algıları ortadan kaldırmak, lösemili kişi ve ailelerine destek vermenin önemini vurgulamak ve hastalığın erken dönemde fark edilmesini sağlamak amacı ile 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası olarak belirlenmiştir. Hafta vesilesi ile lösemi tedavisi gören ya da ailesinde lösemi tanısı konmuş çocuk ya da büyük varsa Sağlık Müdürlüğü olarak kendilerinin her zaman yanında olduğumuzu, kurum ve kuruluşlarımızla her zaman hizmetlerinde olduğumuzu hatırlatıyor, acil şifalar diliyorum.”