DOLAR 16,7410 0.24%
EURO 17,4949 -0.32%
ALTIN 973,780,42
BITCOIN 3282983,18%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

03:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

SAĞLIK OLSUN!

ABONE OL
8 Nisan 2020 20:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2020’YE 2019’DAN BULAŞAN Covid-19 virüsüyle başladık. Hiç kimsenin ummadığı ve de nerede duracağı, nasıl duracağını tahmin edemediği bir durumla karşı karşıyayız. Allah’tan umut kesilmez. Covid-19 virüsü o kadar küçük ki 8333 tanesi dizilse 1 milimetre oluyor. Nanometre ile ölçülebiliyor.
Son zamanlarda insanlık ailesi olarak yaşadığımız olaylara şahitlik ediyoruz. Bu mini minnacık mikrop bulaşmasın, yayılmasın herkesi tehdit etmesin diye katlandığımız fedakarlıklar tarihe geçecek cinsten;
– Salâlar veriliyor. Ezanlar okunuyor camilere, cumaya gidemiyoruz!
– Ana-Baba-Komşu-Akrabayı ziyaret edemiyoruz.
– Yakınlarımızla karşılaştığımızda üç dört adımdan uzak olacağımız için tokalaşma ve sarılma gibi samimiyet içeren davranışları yapamıyoruz.
– Maske, eldiven, dezenfektanlar, kolonya gibi ürünlerin baş tüketim ürünleri arasına girdiğini görüyoruz. Ve de benzeri uygulamalar örnekler.
Sadece ülkemizde değil bütün dünyada aynı şeyler konuşuluyor. Sanki Çin’den yayılan Covid-19 virüsü 3. Dünya savaşının başlatıcısı gibi. Ortadaki durum savaştan beter. Savaşın bir hukuku, ateşkesi, diplomatik temasları, barışı vardır. İçinde bulunduğumuz bu sıkıntıların kuralını; mikroskopla bile zorla görülebilen küçücük bir mikrop koymaktadır. Ülkeler sınırlarını, şehirler giriş çıkışları, evler misafir akışını, camiler cemaate karşı kapılarını kapattılar! Niye? Şüphesiz sağlık olsun diye.
ALINMASI GEREKEN DERSLER!
Şifası yaratılmamış bir dert yoktur. Dertlerin yaratılmasında da türlü hikmetler gizlenmiştir. Nefes almasak da ölürüz; nefesi vermesek de ölürüz. Bize sayısız nimetleri bahşeden yaratıcımıza ne kadar az, şükrediyoruz.
Tedbirlerimizi son haddine kadar almalıyız. Her şeyin başı sağlık diye kolayca söylediğimiz bu sözün altını doldurmalıyız. Kısacası SAĞLIK ALT ve ÜST YAPISI’na yatırımları başa almalıyız. Kur’an ve İslam’la ilim asla çatışmaz daima parelel gider. Ama biz bunu kavramaya ne kadar yakınız, mesele budur;
Newsweek dergisi Hz. Muhammed’in(S.A.V.) salgınlarla ilgili hadisini örnek gösterdi yakınlarda; “Allah Resulu, BİR YERDE VEBA salgını çıktığını duyarsanız ORAYA girmeyin, bulunduğunuz yerde VEBA hastalığı varsa o bölgeden ayrılmasın” buyuruyor.
Dergide yayınlanan aynı metinde “insanlar tedavi olunuz çünkü Allah şifasını vermediği hiçbir hastalık yaratmamıştır.” Hadisi örnek veriliyor.
Batılıların, Hekimlerin piri kabul ettikleri İbni-Sina “El kanun- Es Sağirfit-tıbb” adlı eserinde VEBA salgınlarıyla ilgili bazı tavsiyeleri şunlardır.
– İnsandan insana bulaşan vebadan korkmayın
– Bu mikrop her şeye yapışıyor kıllara-tozlara…
– İnsanlar yakın mesafe bir araya gelmemeli.
– Çarşılar, pazarlar ve camiler bir süreliğine kapalı tutulmalı.
– Kim bir hastaya bakıyorsa, sirkeye batırılmış bir pamukla burun deliklerini kapatsın.
– Ağzında pelin(yavşan otu) onu muhafaza etsin! (Yavşan otu Türkistan coğrafyasının önemli bir bitkisi olup, ateş düşürmede ve enfeksiyonlarda kullanılır.)
– Bir hastadan yüz sıhhatli insana bulaşabilir…
Bin yıl öncesinden hastalığı küçük kurtlar yapıyor dediği halde inanılmayan bu İslam Alimi’nin virüsle ilgili tavsiyelerini günümüze uyarlarsak insanlık olarak kârlı çıkarız.
Toprak yeşerirken, kuşlar cıvıldaşırken, ağaçlar çiçek açmada biz evlerimize kapanmışken her şeyin başı sağlık diyelim. Güzel günler gelecek yeter ki sağlık olsun.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.