Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Muharrem Günay
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Salahaddini Eyyübi Türk Oğlu Türk’tür

Sahte bir millet icad edip, Türkiye’yi bölmek isteyenler bu iğrenç emellerini ulaşmak için sahte bir tarih uydurmak peşindedirler. Bu sahte tarihçiler Selahaddini Eyyübi gibi bir Türk kahramanını Kürt, Eyyübiler Türk devletini de Kürt devleti olarak gösterme peşindedirler Oysa tarih onların bütün yalanlarını ortaya dökmektedir.
“Eyyûbi hânedanı bir Türk hânedanıdır. Selahaddin’in ağabeyinin adı Turan Şah’tır. Kardeşlerinin adları ise, Tuğ Tekin ve Böri (kurt)dir. Selahaddin’in dayısının adı, Şihabeddin Mahmat b. Tüküş idi. Selahaddin’in annesi özbe öz Türk’tür. Gene Selahaddin’in hanımlarından birisi olan Unar Bey kızı İsmatüddin Amine Türk’tür. İki eniştesi de Türktür. Bunlardan biri Unaroğlu Sadettin Mesut, diğeri ise Muzafferüddin Gökböri idi. (Gökböri eski Türkçe’de Bozkurt demektir.) Eyyûbi hânedanının bir Türk hânedanı olduğunun açık delillerinden biri de, devrin şairlerinden İbn Senaül-mülkün, Halep’in Selahaddin tarafından alınmasından sonra yazdığı methiyesidir. Bu methiyenin bir beytinde şair şöyle demektedir:
‘Arap milleti, Türklerin devletiyle yüceldi. Ehl-i salip (Haçlı) davası, Eyyûb’ün oğlu tarafından perişan edildi.’ (yani Eyyûb’ün oğlu Selahaddin tarafından)”( Çay, A. 1992, T.D.E.K. 1. cilt, s:329)
“Eyyûbi ordusunun temelini ve büyük çoğunluğunu Tavâşî adı verilen Türk memlûkları teşkil etmekte idi… Selahaddin devrindeki bu Türk memluklu ordusu komutanları arasında Bahaaddîn Karakuş, Şerafeddîn Karakuş el-Takavi, İzzettin Çavlı, Şarimuddin Kutluaba, Hüsameddin Sungur el-Halâti gibi Türkler bulunmakta idiler.
“Hâkimiyet alametlerinden birisi de bilindiği gibi bayraktır. Eyyûbilerin bayrağı sarı renkte idi. Amblemi kartaldı. Eyyûbi hanedanı Türk geleneklerine uyarak, açık sarı rengi kendi hâkimiyet rengi olarak kabul etmişti. Ayrıca bayrağına, bir Türk amblemi olan kartalı koymuştu. Kartal Eyyûbilerden başka Selçukluların, Artukluların da devlet sembolü olmuştur.
Türk hâkimiyet sembollerinden birisi de mehterdir. Eyyûbi sarayında da Türk geleneklerine göre yer alan mehter, nevbet vurur ve büyük saygı görürdü. Hattâ Selehaddin, gözde cariyelerden birisini, sarayın yüksek memurlarından birisi olan mehterbaşı ile evlendirerek, bu kuruluşa verdiği değeri göstermişti.
Selahaddin’in hayatı bulunduğu sürede, büyük bir Türk-İslâm devleti özelliğini gösteren Eyyûbi hânedânı, Selahaddin’in ölümünden sonra, oğulları ve kardeşleri arasında paylaşılmıştır. Mısır’daki son Eyyûbi hükümdarı TURANŞAH, Türk Memluk komutanlarından Aybeg tarafından ortadan kaldırılmıştı.” (1250)” ( Çay, A. 1992, c.I,s:329-330)
1250 yılından sonra Mısır’da hâkimiyet bu sefer bir başka Türk komutanının emrine geçti ve Arap kaynaklarında “Türkiye devleti“ “Eddevletüt-Türkiye” adıyla bilinen Memlûkler Türk devleti kuruldu ve bu devlet 1517 yılında, Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethetmesine kadar sürdü.
Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Filistin ve çevresi 868 yılında kurulmuş olan Tulunoğulları Türk devleti zamanından beri Osmanlı’nın yıkılışına kadar 950 yıl Türk idaresinde kalmış mübarek bir beldedir. Biz bu toprakları binlerce şehid vererek vatanlaştırdık. Bunun için ısrarla söylüyoruz ki “İzmir’i, Afyon’u savunmakla Filistin’i savunmak arasında bizim için hiçbir fark yoktur. Sanmayın ki Filistinliler bu gün sadece kendi vatanlarını korumak için savaşıyorlar, kan ve can veriyorlar. Onlar aynı zamanda Türkiye’yi de savunmuş oluyorlar

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER